Вагітність і трихомоніаз: вплив інфекції на маму і новонародженого

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Трихомоніаз є розповсюдженою інфекцією, що передається статевим шляхом (ІПСШ), яка викликається мікроскопічним паразитом Trichomonas vaginalis. Трихомоніаз може збільшити ризик зараження або передавання інших венеричних захворювань, зокрема, ВІЛ. Нерідко паразит є чинником раннього переривання вагітності і стає причиною передчасних пологів.

Чим є трихомоніаз (симптоми, причини)

Трихомоніаз – венеричне захворювання, що зустрічається у жінок і чоловіків, викликається джгутиковим найпростішим мікроорганізмом під назвою Trichomonas vaginalis. Статевий акт є основним засобом передавання захворювання. Виявити інфекцію можна шляхом мікроскопічного аналізу вагінального мазка.

Трихомоніаз є одним з найпоширеніших захворювань, що передаються статевим шляхом, у всьому світі. Щорічно діагностується 170 мільйонів випадків зараження.

У невагітних пацієнток у 80% випадків клінічні прояви інфекції відсутні. Але в період гестації (вагітності) змінюється не тільки гормональний фон, але і робота імунної системи. У зв'язку з цим у вагітних жінок вияв трихомоніазу спостерігається частіше.

Можливі симптоми включають у себе:

свербіж статевих органів;

хворобливість і почервоніння статевих губ;

печіння та свербіж під час сечовипускання;

неприємне відчуття під час статевого акту;

зміна вагінальних виділень (поява рясних виділень зеленого, сірого, жовтого кольору);

ускладненням інфекції можуть стати цистит (запалення сечового міхура) і уретрит (запалення сечівника).

Вплив трихомоніазу на вагітність

На сьогодні існує чимала кількість підтверджень про негативний вплив інфекції на вагітність протікає. Крім того, вагітність на тлі трихомоніазу вже під запитанням, нерідко захворювання призводить до розвитку позаматкової вагітності.

Запущені стадії Trichomonas vaginalis можуть стати причиною передчасних пологів або народження дитини з недостатньою масою тіла. Також існує думка, що інфекційний процес впливає на амніотичну оболонку і збільшує ризик ендометриту (запального процесу слизової матки).

Ще одна небезпека трихомоніазу полягає в тому, що хвороба рідкісно перебігає як самостійний процес. Часто паралельно діагностуються інші ЗПСШ або ускладнення, спричинені Trichomonas vaginalis цистит, скінеїт. Остання патологія виявляється тазовим болем, болем під час сечовипускання.

Як проводиться лікування Trichomonas vaginalis у разі вагітності

Основна мета терапевтичного впливу – повне усунення з організму збудника трихомонади. Лікування проводиться в амбулаторних умовах, але за розвитку ускладнень пацієнтка направляється в стаціонарне відділення, де тривалість лікування може становити 2-4 тижні.

Важливо! Одночасно з вагітною жінкою призначається лікування і її партнеру. В іншому разі існує великий ризик повторного інфікування.

Основу лікування складають протимікробні та противопротозойні препарати – похідні імідазолів. Вони атакують ДНК бактерій і призводять до розривів ниток. У результаті клітина мікроорганізму вмирає, а інфекція успішно усувається. Однак пероральний прийом таких коштів забороняється в першому триместрі, тому в цьому випадку призначається терапія за допомогою вагінальних свічок і інших препаратів для місцевого використання.

Лікування слід проводити негайно, тільки-но жінка отримала результати діагностичних заходів. У разі виявлення інфекції на останніх тижнях вагітності пологи проводяться в спеціальному відділенні – обсерваційному акушерському. Там же проводиться лікування новонароджених у разі виявлення в них інфекційного процесу. Після завершення курсу терапії пацієнтці призначаються контрольні аналізи – перший після лікування і ще два протягом наступних восьми тижнів. Обов'язково проводиться аналіз крові на антитіла до трихомонад як контроль якості лікування.

В результаті інфекції, викликані Trichomonas vaginalis (втім, як і у разі інших видів ЗПСШ), знижується імунітет, тобто наявність трихомоніазу не захищає людину від повторного зараження. Практика безпечного сексу, обмеження числа статевих партнерів і використання презервативів значно знижує ризик інфікування.

Зараження дитини під час пологів: буває чи ні

Хоча трихомонада і становить небезпеку для перебігу вагітності, але проникати крізь плацентарний бар'єр не може. Зараження дитини можливе під час проходження її пологовим шляхом, при цьому максимально високий шанс інфікуватися мають дівчатка. У 10-15% випадків у новонароджених дівчаток може розвинутися вульвіт (запалення зовнішніх статевих органів) і вагініт (запалення піхви).

У разі своєчасного діагностування інфекційного процесу і подальшого лікування під контролем лікаря прогноз для вагітної жінки сприятливий.

Нас консультувала лікарка сімейної медицини Христина Шевченко.

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції