Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Як впоратися з гормональним дисбалансом

Коли у жінки спостерігаються порушення циклу, різкі зміни настрою, проблеми зі шкірою й волоссям, часто говорять "гуляють гормони". Про те, що таке гормональний дисбаланс і як із ним боротися, ми поговорили з гінекологом-ендокринологом клініки "Борис", кандидатом медичних наук кафедри акушерства та гінекології №2 НМУ ім. О. О. Богомольця Мариною Михайлютою.

Гормональний дисбаланс – це немедичний термін. З точки зору медицини під "грою гормонів" розуміється доволі широкий діапазон різних патологій, пов'язаних з порушенням гормонального фону.

Запідозрити порушення обміну гормонів можна, коли:

порушений менструальний цикл, тобто зазначається його нерегулярність, болісність, дискомфортні відчуття, пов'язані з менструальним циклом, наприклад, болісність молочних залоз;

спостерігаються симптоми надмірного оволосіння;

жінка скаржиться на акне – шкірний висип;

випадає волосся;

турбує надмірна сухість шкіри, схильність до закрепів – ці симптоми можуть побічно вказувати на проблеми щитовидної залози;

трапляються різкі зміни настрою, які наростають за мірою наближення місячних;

надмірна вага або дефіцит маси тіла.

Перелічені непрямі симптоми мають змусити вас замислитися і вирушити на консультацію до гінеколога або гінеколога-ендокринолога, щоб провести гормональне обстеження. Що раніше встановлена причина гормонального дисбалансу, то з меншою ймовірністю в результаті гормонального дисбалансу розвиватиметься серйозна патологія.

Етапи гормонального обстеження:

гінекологічне обстеження на кріслі;

УЗД;

гормональне обстеження.

Як проводиться гормональне обстеження

Щоб оцінити рівень гормонів і те, наскільки порушений гормональний фон, слід здати кров натщесерце в приватній лабораторії. Гормони схильні до коливань залежно від часу доби, останнього приймання їжі, часу циклу тощо. Тому для більшої достовірності проведених досліджень, кров рекомендується здавати тричі: на 7-й, 14-й і 21-й день менструального циклу. За результатами клінічного огляду лікар визначає, на які саме гормони обстежувати жінку. Цим аналізом у більшості випадків визначається рівень таких гормонів:

"центральних", або гіпофізарних, а саме: фолікулостимулювального, лютеїнізувального гормону, пролактину;

"периферичних": естрогенів (естрадіол, прогестерон), андрогенів (тестостерон, дегідроепіандростерон-сульфат та інші).

В деяких випадках потрібно перевірити також рівень тиреотропного гормону – гормону щитовидної залози.

Лікування гормонального дисбалансу

За результатами гормонального обстеження лікар призначає необхідне лікування. В деяких випадках допомагає відрегулювати рівень гормонів перехід на здорове харчування і систематичні, правильно підібрані фізичні навантаження. Але якщо наявні серйозні порушення обміну гормонів, на самоплив пускати не варто. Залежно від того, які є порушення гормонального фону і наскільки вони виражені, лікар призначає корекцію в наступних напрямках:

нормалізація маси тіла. З цього слід починати коригування гормонального балансу, якщо лікар фіксує дефіцит маси або надлишкову масу тіла пацієнтки. Для цього призначається дієта, адекватні фізичні навантаження, можливо, препарати для зниження або збільшення ваги.

медикаментозне лікування, яке залежно від складності ситуації може рекомендувати лікар:
корекція за допомогою гомеопатичних препаратів;

антигомотоксична терапія (застосування негормональних препаратів, механізм дії яких аналогічний до дії гомеопатії);

гормональна терапія. У помірних дозах призначаються гормони, що допомагають збалансувати гормональний фон.

Профілактика гормонального дисбалансу

Підтримати гормональний баланс можна, дотримуючись здорового способу життя. Це означає, що жінка повинна частіше бувати на свіжому повітрі, більше відпочивати і менше зазнавати стресів, дотримуватися здорового раціонального харчування, отримувати помірні фізичні навантаження.

Тетяна Корякіна

Залиште свій коментар

Вибір редакції