Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Безпечна доза алкоголю: кому і скільки?

Елізабет Тейлор, Лайза Мінеллі, Кортні Лав, Брітні Спірс, Наомі Кемпбелл, Дрю Беррімор – ось далеко не повний список зірок, які мали проблеми з алкоголем. Тобі Магвайр також публічно зізнавався в залежності від зеленого змія, яка мало не завадила йому знятися в сиквелі "Людина-павук". То яка ж доза алкоголю вважається безпечною для людини? І де та межа, за якою починається залежність?

Чи може алкоголь бути корисним?

Так, якщо йдеться про серцевий напад, печінкову або ниркову кольку. В момент, коли напохваті немає ніяких лікарських препаратів, можна скористатися коньяком або горілкою – 1 столова ложка якогось із цих напоїв дозволить зняти спазм судин і поліпшити стан хворого до приїзду "швидкої". Допомагають малі дози спиртного і людям, які страждають від гіпотонії: 1-2 столові ложки коньяку здатні привести до тями людину зі зниженим артеріальним тиском. Ніхто не стане сперечатися і зі сприятливим впливом на організм людини червоних сухих вин. Річ у тім, що в шкірці червоних сортів винограду і у виноградних кісточках міститься ресвератрол – натуральна сполука, яка чинить могутню антиоксидантну дію. Надходячи до організму людини з ягодами або з приготованим з них вином, ця речовина перешкоджає розвитку серцево-судинних і онкологічних захворювань, затримує вікові зміни мозку та опорно-рухового апарату. Крім того, натуральні вина покращують травлення і перешкоджають відкладенню холестерину на стінках судин. Хоча Всесвітня організація охорони здоров'я забороняє лікарям рекомендувати своїм пацієнтам як ліки будь-які спиртні напої. А все тому, що алкоголь може бути корисним тільки в малих дозах, а от у великих кількостях він викликає звикання і розвиток алкоголізму.

алкоголь
Getty Images/Fotobank

Яка доза спиртного вважається безпечною?

За рекомендаціями все тієї ж ВООЗ чоловікам слід вживати не більше 40 г чистого спирту на день (приблизно 2 пляшки пива, 100 мл горілки або 3 келиха сухого вина). А жінкам - 30 г чистого спирту (1,5 пляшки пива або 80 г горілки, 2 келиха сухого вина). І це за умови, що 2 дні на тиждень людина не вживатиме ані краплі алкоголю.

Коли починається залежність?

Зізнатися собі в алкогольній залежності наважуються одиниці. Більшість людей вважає себе малопитущими, адже одна людина може випивати по пляшці пива на день, але щодня, а інша випивати рідко, але чимало. Хто ж з них має проблеми зі спиртним? Всесвітня організація охорони здоров'я знає відповідь і на це запитання. Експерти ВООЗ розрізняють чотири форми споживання алкоголю.

  1. Безпечна форма. Це коли людина випиває не більше 210 мл (для чоловіків) або 135 мл (для жінок) чистого алкоголю на тиждень. При цьому на день кількість алкоголю не повинна перевищувати безпечних доз: 40 мл (для чоловіків) і 30 мл етилового спирту (для жінок).

  2. Небезпечна форма. Це коли людина перевищує безпечні дози та не дотримується режиму тверезості. Медики попереджають, що за такого ставлення до спиртних напоїв людина ризикує в майбутньому прикластися до пляшки і отримати як "бонус" одне із захворювань, пов'язаних з надмірним вживанням міцних напоїв (цироз печінки, виразка шлунка, недокрів'я, серцева недостатність тощо).

  3. Вживання зі шкідливими наслідками. Це коли людина п'є запоєм (безперервне вживання спиртного понад 2 днів), відчуває непереборне бажання похмелитися. Але найхарактерніший симптом цієї форми - втрата контролю над кількістю випитого. Тобто у людини зникає відчуття міри, а тому все частіше і частіше вона напивається вдрузку. Третя форма вживання спиртних напоїв ще не вважається залежністю, але за неї мозок і внутрішні органи питущої людини неабияк зношуються.

  4. Алкоголізм. Ця форма вживання алкоголю характеризується наполегливим небажанням людини відмовлятися від спиртного навіть через погіршення здоров'я. На цьому етапі змінюється і форма сп'яніння, приміром, раніше людина п'яніла, ставала веселою і засинала, а тепер у неї з'явилася агресивна форма поведінки. При цьому доза спиртного, яка вживається за один день, виростає в декілька разів.

Тест на алкогольну залежність:

  1. Чи ви говорили собі хоч колись, що час кинути пити?

  2. Бували випадки, коли інші критикували вас за часте пияцтво?

  3. Чи відчуваєте ви провину за свою слабкість до спиртного?

  4. Чи хотілося вам похмелитися?

Якщо на 2-3 запитання ви дали ствердну відповідь, ймовірність алкогольної залежності становить 90%.

Ірина Чорна

Дякуємо за надану інформацію лікарю-наркологу вищої категорії клініки "Медиком" Юрію Галичу

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції