Чому виникає меланома ока: лікар-офтальмолог назвав основні симптоми та причини

Дата публікації
Перегляди
703
Час на прочитання
3 хв
Поділитись:
Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Viber
Чому виникає меланома ока: лікар-офтальмолог назвав основні симптоми та причини

Чому виникає меланома ок / Фото: Credits

Випадіння поля зору, почервоніння, відчуття тиску в оці, періодична поява пелени перед оком можуть свідчити про різні офтальмологічні захворювання, зокрема і про меланому.

Чому виникає меланома ока та яке значення у цьому процесі має регулярна профілактика, розповів офтальмолог вищої категорії, офтальмохірург, кандидат медичних наук, медичний директор клініки VISIOBUD Володимир Мельник.

Рак ока, тобто меланома – це рідкісне, але серйозне офтальмологічне захворювання, яке може розвиватися у:

  • райдужці, яка формує колір ока;
  • циліарному тілі, завдяки якому ми однаково добре бачимо на близьких та далеких відстанях;
  • судинній оболонці, що живить сітківку;
  • кон’юнктиві, яка забезпечує рух ока;
  • повіці.

Найважче діагностувати новоутворення в циліарному тілі, бо воно розташоване глибоко в задній частині ока між склерою та сітківкою, має багато дрібних судин. Нерідко пухлина проростає крізь склеру і тільки тоді стає видимою для офтальмолога. Виявити її раніше практично неможливо.

Які симптоми свідчать про розвиток меланоми?

  • почервоніння ока і відчуття тиску;
  • зміна кольору райдужки;
  • поява родимки на кон’юнктиві;
  • погіршення зору, коли людині складно "перемикатися" з далеких відстаней на близькі й навпаки;
  • часті зовнішні крововиливи, які видно візуально;
  • періодичне виникнення спалахів, блимання, "мушок";
  • пелена перед очима, яка згодом зникає (крововилив всередину ока, який візуально неможливо побачити);
  • викривлення ліній, двоїння зображень;
  • випадіння поля зору;
  • сильний, нав’язливий біль.

Серед причин, які провокують розвиток меланоми ока виділяють спадковість, мутації в певних генах, вплив ультрафіолету. У деяких випадках встановити точну причину неможливо.

Лікування залежить від типу пухлини, її розміру, поведінки (росте вона чи не змінюється), розташування та загального стану здоров’я пацієнта. Наприклад, пухлини до 5 мм видаляють лазерним променем. Пухлини від 5 до 10 мм лікують за допомогою бета-аплікаторів – це спеціальна пластина, яку "пришивають" до ока, покриваючи нею новоутворення. Бета-промені поступово опромінюють пухлину, руйнуючи її. У разі метастазування, коли аномальні клітини виходять за межі внутрішніх структур ока, око видаляють. Але є й інші методи лікування – хіміотерапія, кріотерапія, імунотерапія тощо.

Меланома, зазвичай, розвивається досить повільно. Якщо людина щороку відвідує офтальмолога, на черговому огляді (під час обстеження очного дна) він помітить появу новоутворення і запропонує деякий час за ним поспостерігати. Тобто людина обстежуватиметься трохи частіше, ніж раніше. Тактика спостереження допомагає вчасно помітити найменші зміни та почати лікування.

Якщо ж пацієнт відвідує офтальмолога рідко, часто змінює лікарів або не зберігає результати попередніх обстежень, дуже важко зрозуміти, чи є конкретне утворення новим. Око – маленький, але складно побудований орган зору.

Описані вище симптоми, як-от почервоніння ока, відчуття тиску, періодична поява спалахів, "мушок" чи пелени не обов’язково свідчать про розвиток меланоми. Перед встановленням діагнозу лікар має зробити низку обстежень, зокрема розширити зіниці й подивитися очне дно, щоб зрозуміти, з чим ці симптоми пов’язані насправді. Тому я не раджу "консультуватися" з Google, а за появи симптомів чи дискомфортних відчуттів, яких раніше не було, одразу звертатися до офтальмолога.

Медичний директор клініки VISIOBUD Володимир Мельник

Бережіть себе та свій зір!

Читайте також:

Китайський штучний інтелект творить дива! У ChatGPT з’являється сильний конкурент!

Китайський штучний інтелект творить дива! У ChatGPT з’являється сильний конкурент!

Повʼязані теми:

Наступна публікація