Кофеїн: де він є, окрім кави, і яка його денна норма

Кофеїн: де він є, окрім кави, і яка його денна норма

Credits

У помірних кількостях він надає тілу бадьорість та ясність, піднімає настрій та не зашкодить організму. Але дотримуйтеся правила – все добре в міру – та зважайте на час споживання.

Насамперед варто знати добову безпечну межу кофеїну та в яких продуктах він міститься. Вживання 400 мг кофеїну безпечне для дорослих, для вагітних жінок – 200 мг, а для дітей - 3 мг на кожен кілограм ваги. Такі рекомендації дає EFSA Європейське агентство з безпеки харчових продуктів. І це стосується всіх джерел кофеїну, в тому числі шоколаду і какао, що надходять протягом 24 годин.

Пам'ятайте, що не тільки з кавою ми вживаємо кофеїн. Його вміст у склянці зеленого чаю 35-75 мг, у чорних сортах до 90 мг. Кількість кофеїну визначається сортом і способом заварювання чаю. Він присутній в енергетиках, які приймають для бадьорості – його там 30-80 мг на 0,25 л (1 баночка). Також є ліки, які містять кофеїн.

Багато хто з нас думає, що кава еспресо містить максимум кофеїну з усіх способів приготування. Завдяки короткому часу екстракції кави цим методом, що триває 20-25 с, вміст кофеїну 35-40 мг на 30 мл кави. Для порівняння: в склянці розчинної кави близько 95 мг, а заварної чорної кави до 120 мг кофеїну.

Кава як стимулювальний напій дуже популярна. Кофеїн блокує аденозинові рецептори, які викликають сонливість. Тому нерідко, вона стає єдиним засобом бадьорості, наприклад, у ніч перед важливим іспитом. Кава дійсно покращує короткочасну пам'ять, але у разі частого її застосування ці ефекти зникають. Від постійного вживання наш організм призвичається до певної кількості кофеїну. В такому разі для отримання позитивного ефекту треба все більше вживати кави. Але також збільшуються негативні ефекти від неї – серцебиття, головний біль. Тому краще за два тижні до іспиту мінімізувати кількість кави або відмовитись від неї. І тоді в потрібний період часу вплив та наслідки від спожитої кави в помірній кількості будуть для вас помітні та безпечні.

Цукор пригнічує дію кофеїну. Тому для досягнення максимального підбадьорливого ефекту, краще пити каву без цукру.

Напої що містять кофеїн не заборонені в літню спеку. Але будьте обережні – не більше трьох чашок на добу кави. Кому слід обмежити вживання кави? Це вагітнім жінкам, літнім людям, гіпертонікам, тим у кого проблеми зі шлунково-кишковим трактом, є порушення сну, при стресах.

Не варто зловживати кофеїномісними продуктами. Будь-який продукт вживайте розумно і доцільно. Адже високі дози кофеїну пришвидшують ритм серця і можуть підвищити кров'яний тиск, у деяких випадках викликати спастичні болі в черевній порожнині, сприяти виникненню камінців у нирках.

Однак разові дози кофеїну до 200 мг не призводять до суттєвих змін артеріального тиску, кровотоку міокарда, гідратації або температури організму. У помірних кількостях він надає тілу бадьорість та ясність, піднімає настрій та не зашкодить організму. Завжди дотримуйтеся правила – все добре в міру – та зважайте на час споживання.

facebook.com/svetlanafus

Більше порад про здорове харчування читайте на сторінці Світлани Фус facebook.com/svetlanafus

Читайте також: Чому важливо вживати клітковину