Молочні продукти: користь і шкода

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Майже щодня ми вживаємо різні молочні продукти. Одні роблять це для того, щоб схуднути, інші - заради користі організму, треті просто тому, що вони смачні. Проте чи так це? Сир, молоко, йогурт, сметана – як вони впливають на наше здоров'я, про це розповідає лікарка-дієтолог-ендокринолог Центру здоров'я Печерського району Києва Наталія Самойленко

Молоко – їжа не для дорослих

Головна перевага молока в тому, що цей продукт – чудовий постачальник кальцію і фосфору, без яких неможливо зберегти міцними кістки і зуби. Крім того, ці елементи беруть участь у побудові клітин головного мозку і сприяють злагодженій роботі нервової системи. Що стосується вітамінів, то в молоці їх теж чимало.

Але разом з тим дієтологи вважають, що від вживання молока дорослим людям краще відмовитися, оскільки в ньому більше шкоди, ніж користі. Один з «мінусів» – погане засвоєння лактози (молочного цукру). Внаслідок, ті речовини, які повністю не перетравилися, стають причиною шлунково-кишкових розладів, здуття живота і діареї. До того ж  здатність до засвоєння цього напою втрачається поступово із дорослішанням людини.

- Молоко – продукт харчування дітей і підлітків. Дорослим від нього краще відмовитися. Крім харчової непереносимості, цей напій може спричинити різні алергічні реакції. На противагу йому – кисломолочні продукти, вони рекомендовані майже всім, – інформує Наталія Самойленко.

З кефіром потрібно дружити

Найбільш корисними серед кисломолочних продуктів медики вважають кефір, кисле молоко, айрани. Їх можна (і навіть потрібно) вживати щодня. Головна умова, щоб ці напої були свіжими. Людям, які страждають на дисбактеріоз, рекомендовано біокефіри, що містять збільшену кількість корисних мікроорганізмів. До йогуртів дієтологи ставляться з пересторогою, особливо до тих, які продаються у магазинах.

- Ті йогурти, що продають у торговельній мережі, містять багато різних і не завжди корисних для людського організму додотків – всіляких консервантів, барвників. Тому я не рекомендую їх для частого вживання, – підкреслила Наталія Самойленко.

Чи варто купувати сирки

Ще менш корисні для здоров'я глазуровані сирки. Вони - зовсім не те ж саме, що натуральний сир. У цьому продукті багато вершкового масла і цукру, що робить його дуже калорійним – з цього погляду два сирки здатні замінити цілий обід. Ось тільки голоду це не вгамує. Плюс до цього людина отримає в їжу шкідливі барвники та консерванти, що містяться в глазурованих сирках. Те ж стосується і усіляких солодких сиркових мас, в яких жиру і цукру може бути більше, ніж сиру. Ці продукти дієтологи радять вживати зрідка – як ласощі. А ось відмовлятися від чистого сиру не рекомендують.

- Сир – білковий концентрат і його достатньо їсти через день по 200 грамів. Краще всього вибирати продукт середньої жирності (4,5 - 5 %), знежирений не рекомендується, адже в ньому гірше засвоюється кальцій. Дітям можна давати сир щодня (по 50-100 грамів), до речі, 100 грамів цього продукту буде дитині хорошим сніданком. Як ласощі, дітлахам можна приготувати сиркову масу. Для цього слід взяти сир, додати трішки молока, свіжі ягоди, фрукти і збити все це міксером, – розповідає Наталія Олександрівна.

Сметану й масло обираємо правильно

З обережністю та в помірній кількості потрібно їсти сметану і тверді сири. Необхідно поставитися до вибору цих продуктів особливо ретельно, тому що в багатьох з тих, які продаються в магазинах, містяться немолочні жири (до такої економії вдаються недобросовісні виробники), шкідливі для організму.

- Я – за вершкове масло (особливо потрібно його додавати до дитячого меню), але жирність цього продукту повинна бути не нижче 82 %, в інших випадках – це вже суміш олії з маргарином, і таке «масло» дуже шкідливе для здоров'я, – підкреслила лікарка-дієтолог-ендокринолог.

Одними з незаслужено забутих багатих на білки молочних продуктів є сироватка і сколотини. Вони бідні на жири, але багаті на білково-лецитиновий комплекс (захищає судини від агресії холестерину), легкозасвоюваний кальцій і вітаміни. Для тих, хто хоче підтримувати м'язову масу, для відновлення після травм і переломів, за атеросклерозу, жінкам після 50 років (коли відбувається вимивання кальцію з кісток, і вони стають крихкими) – напої і страви на основі сколотин та сироватки незамінні.

Інна Бірюкова

Залиште свій коментар

Вибір редакції