Правила вживання рідини: що пити, кому і скільки

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Наш організм постійно потребує відновлення втраченої рідини. Про це нам завжди нагадують дієтологи, масажисти, фітнес-тренери, лікарі, навіть психологи. Проте не всі розуміють, яка саме рідина і в якій кількості потрібна нашому організму. Про правильне вживання рідини нам розповіла лікарка-дієтологиня медичної мережі "Добробут" Анжела Корінь.

Кількість води в організмі залежить від фізіології людини, її віку, статі, м'язової маси, стану здоров'я. Людина постійно втрачає воду: з потом, крізь легені, через сечу та кал. Поновлювати втрачену рідину необхідно. Оскільки вода сприяє терморегуляції, то в разі підвищення температури навколишнього середовища можна отримати тепловий удар, якщо обмежити себе в рідині. Якщо організм хронічно не отримує рідини в достатній мірі, це може призвести до закрепів, накопичування жовчі та утворення в жовчному міхурі піску й каменів. Пісок та конкременти можуть утворитися і в нирках. Найперші симптоми нестачі води — сухість у роті й спрага.

вода_3
Getty Images

Що пити?

Вода, як відомо, міститься в чаї, каві, соках, молоці. Всі ці напої у разі правильного вживання корисні. Та слід пам'ятати, що кава і чай мають сечогінний ефект. Вони поновлюють втрачену рідину, проте ненадовго. Недарма існує вислів "Випив склянку кави — випий склянку води". Є й інші нюанси вживання цих напоїв. Наприклад, каву або соки (особливо цитрусові) не можна пити натщесерце, щоб уникнути загострення рефлюксної хвороби чи гастриту. Тож якщо вам дуже хочеться почати день з чашки кави, пам'ятайте, що, по-перше, кава має бути зварена з оптимально просмажених зерен високої якості, а по-друге, відразу за чашкою кави має слідувати сніданок.

Вживання розчинної кави, кави з пересмажених зерен, пакетованих соків підвищує кислотність у травному тракті та збільшує ризик розвитку різних порушень. Про те, щоб вгамовувати спрагу солодкими газованими напоями, навіть не йдеться. Ці напої тільки підвищують спрагу, а крім того, призводять до ожиріння та порушення обміну речовин. І чай, і каву, і соки, безумовно, можна й потрібно вживати. Однак для якісного забезпечення рідиною організму потрібна чиста вода.

вода_2
Getty Images

Яку воду пити?

Помилкою є постійне вживання мінеральної води. Є столова вода, мінеральний склад якої підходить для щоденного вживання. А є лікувальні мінеральні води, які слід вживати тільки для вирішення певних проблем і в певних дозах. В іншому разі такою водою можна порушити кислотно-лужний баланс і сильно нашкодити обмінним процесам в організмі.

Окремо слід сказати про газовану воду. Вуглекислий газ у воді — це консервант для збереження води в пляшці. Він виходить, якщо відкрити кришку, і тоді воду можна спокійно пити. Інша справа, якщо ми купуємо негазовану воду. Тут потрібно зважати на її термін зберігання.

Скільки пити води?

Залежно від стану людини, її фізичної активності і температури води в приміщенні вона має випивати від 1,5 до 3 літрів чистої води на день. Безглуздо прагнути до загальноприйнятої норми у 2-2,5 літра, адже разом із зайвою рідиною з організму виводяться й необхідні макро - і мікроелементи. Воду потрібно пити в проміжках між прийомами їжі. Обов'язково слід вживати фрукти та овочі, інакше вода проходитиме тонким кишківником і виводитиметься через нирки, а до товстого кишківника доходитиме в недостатній кількості.

Кому потрібно більше води:

  • вагітним, якщо немає набряків;
  • жінкам в період лактації, оскільки рідина йде з годуванням;
  • під час фізичної активності: важка фізична робота, спортивні тренування;
  • в разі підвищення температури навколишнього повітря;
  • за деяких захворювань, пов'язаних з порушенням обмінних процесів — наприклад, у разі цукрового діабету, подагри.

Дякуємо за консультацію лікарці-дієтологині медичної мережі "Добробут" Анжелі Корінь.

Тетяна Корякіна

Читайте також: Чому суп не такий корисний, як вважалося

Залиште свій коментар

Вибір редакції