Як сон впливає на здоров'я щитоподібної залози

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Лікарка-дієтологиня і терапевтка Тіана Фіалкова розповіла, чому важливо лягати спати вчасно і як це впливає на здоров'я нашого організму.

Мелатонін бере участь у регуляції багатьох важливих фізіологічних процесів, таких як статеве дозрівання і розвиток статевих органів, регуляції менструального циклу, протягом вагітності, старіння репродуктивної системи. Він регулює вуглеводний обмін, стимулює імунну відповідь, підвищує захисні сили організму, має протипухлинну дію, гармонізує роботу ендокринних залоз, зокрема і щитоподібної залози.

Щитоподібна залоза поряд з іншими органами ендокринної системи функціонує в своєму біологічному ритмі. Для неї дуже важлива повноцінна концентрація мелатоніну в крові в певний час. Від мелатоніну безпосередньо залежить робота залози і кількість активних гормонів. А саме - від 22:00 мелатонін може вже активно виділятися, якщо в цей час ви вже засинаєте з дотриманням всіх правил сну. Період 22:00-01:00 найцінніший для синтезу мелатоніну час.

Якщо ви регулярно лягайте спати за північ, то таким чином прирікаєте на гіпофункцію свою щитоподібну залозу (гіпотиреоз). І чим пізніше лягайте, тим гірше для неї. Мені доводилося не раз працювати з пацієнтами, хто працював онлайн до 04:00 і потім лягав спати до обіду. У динаміці за кілька років першою дала явний збій саме щитоподібна залоза. Розвивався гіпотиреоз і вся супутня симптоматика: уповільнення метаболізму, набір ваги, набряклість, апатія, млявість і т. д.

Річ у тому, що утворення тиреотропного гормону (ТТГ) пов'язано на 100% з циркадними ритмами. Максимальна концентрація ТТГ виявляється протягом ночі (між 20:00 і 8:00), вдень вона мінімальна. Також, порушення режиму нічного сну змінюють добові ритми секреції Т3 і Т4. Мабуть, з цієї причини колись навіть аналіз на гормони щитоподібної залози здавали ввечері, а не вранці натщесерце.

Вважайте мелатонін гормональним кофактором для перетворення гормонів щитоподібної залози в активну форму. Якщо немає повноцінного сну, а значить і мелатоніну, то неможливо вилікувати гіпотиреоз і запустити синтез активних гормонів щитоподібної залози.

Як би ви старанно не вживали йод/селін/l-тирозин/еутірокс та інші препарати для корекції щитовидки, але без комплексного підходу повноцінного лікування не вийде.

Більше порад про здоровий спосіб життя шукайте на сторінці Тіани Фіалковою instagram.com/tiana_fialkova

Читайте також: Як впоратися з гормональним дисбалансом

Залиште свій коментар

Вибір редакції