Яка їжа корисніша: сира, варена, печена чи смажена?

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Зараз все більше людей переходить на сироїдіння. Водночас зростає кількість осіб, які надають перевагу смаженій їжі та фастфуду. Залишається і "золота середина" – люди, що готують їжу в каструлях, духовках і мультиварках. То яка ж їжа є найкориснішою?

Сироїдіння – для здорових людей

Слід застерегти тих, хто вирішив повністю переходити на сиру їжу. Справді, спершу найкращою їжею для людини були сирі фрукти та овочі. Разом із цим люди вже багато століть харчуються приготованою їжею. У переході на сироїдіння існує певна небезпека: шлунково-кишковий тракт навіть здорових людей не готовий сприймати виключно сиру їжу без шкоди для себе. Та чи багато хто може похвалитися здоровим шлунком? Майже кожен другий страждає через шлунково-кишковий тракт. Багато підлітків нині страждають на гастрити, гастродуоденіти, виразкові хвороби, у дорослих додаються коліти. З такими захворюваннями сироїдіння є шкідливим.

Не всі продукти можна вживати сирими. Приміром, баклажан містить отруйну речовину солонін, який вивільнюється під час термічної обробки. Те ж саме можна сказати і про інші пасльонові: кабачки, картоплю. Буряк – важкий продукт для кишківника, тож сирим його можна вживати лише трохи і лише людям зі здоровим шлунково-кишковим трактом. Сиру брюссельську капусту їсти не можна. Сира білокачанна капуста не рекомендована людям із захворюваннями шлунково-кишкового тракту - вона спричиняє посилене газоутворення. Зелень ми їмо, як правило, сиру, але не варто забувати, що продукти на кшталт щавелю та шпинату не можна вживати людям із порушеним обміном речовин.

Багато йдеться про те, що під час термічної обробки зникають мікроелементи та вітаміни. Проте люди забувають, скільки шкідливих речовин існує в тих самих сирих овочах і фруктах. Якщо це свій овоч з городу, який виріс на натуральному перегної, то його можна вживати сирим. Але багато овочів та фруктів з супермаркету без термічної обробки їсти не можна. Вони містять хімічні добрива, пестициди, свинець тощо.

Перш ніж переходити до вживання тільки сирої їжі, слід порадитися з дієтологом та пройти обстеження.

У чому користь готових страв

Поживність овочів залежить від того, як ми готуємо овочі. Смажена їжа не є корисною з багатьох причин. Люди, які надають перевагу смаженому, часто страждають через ожиріння та проблеми обміну речовин. Тому страви краще вживати варені (в каструлі або на парі) або печені. Їжа, приготована на парі, печена чи варена (якщо її не готувати довго) не втрачає своїх поживних властивостей. Всі мікроелементи залишаються в продуктах, а кількість вітамінів зменшується на 10-30%, що не є критичним для здоров'я.

Багато овочів (зокрема капуста, морква, шпинат, перець, кабачки) виявляють великий вміст каротиноїдів тільки після варіння. Тобто каротиноїди вивільняються після термічної обробки. Наприклад, той самий бета-каротин містить тільки тушкована і варена морква. У картоплі найбільше мікроелементів, зокрема калію, кальцію, а також вітаміну К розташовано під шкіркою, тому її краще запікати в духовці. Печені яблука нічим не гірше за сирі, а для малих дітей - навіть кращі, особливо для тих, що мають певні порушення шлунково-кишкового тракту. Сирі овочі та фрукти у маленьких дітей часто викликають кольки, розлади стулу тощо.

Як харчуватися

Сирі овочі і фрукти мають становити 1/3 раціону. Цього достатньо, щоб не навантажувати шлунково-кишковий тракт і водночас отримати потрібну дозу вітамінів та мікроелементів. Овочі і фрукти мають бути сезонними - скажімо, взимку огірки та помідори з раціону краще виключити зовсім. Важливо також вживати фрукти й овочі того регіону, в якому ми проживаємо, оскільки історично ферментація налаштована на продукти тієї зони, де ми народилися. Важливо пам'ятати про те, що у дитини харчовий менталітет формується через культуру харчування в сім'ї. Тож якщо ви хочете, щоб ваша дитина навчилася правильно харчуватися здоровою їжею, варто самим відмовитися від смаженого та фастфуду.

Корякіна Тетяна

За допомогу в підготовці матеріалу дякуємо лікарці-педіатрині, кардиоревматологині Медичної мережі "Добробут" Ірині Ревенко.

Залиште свій коментар

Вибір редакції