5 відомих книжок XXI століття, які намагалися заборонити

Дата публікації
Перегляди
1489
Поділитись:
WhatsApp
Viber
5 відомих книжок XXI століття, які намагалися заборонити

Код да Вінчі / Фото: Associated Press

Сьогодні, коли багато хто обурююється забороні поширення книжки Вахтанга Кіпіані "Справа Василя Стуса" ми вирішили згадати, які ще сучасні книжки намагалися заборонити і чому.

Література — прекрасна і невід'ємна частина нашого життя, адже може розповісти нам про нас самих і про навколишній світ. Книжки відкривають двері для нових ідей, нових поглядів і свіжих вражень. Багато літературних творів присвячені складним, важливим і часто спірних тем. Часто в своїх творіннях автори описують світ, у якому ми живемо: політику, суспільство, проблеми, залежність і жорстокість.

Свого часу було багато заборонених книжок. Найвідоміші це звичайно "Убити пересмішника", "Над прірвою в житі" і "Лоліта", які зараз, між іншим, дуже популярні і входять в шкільні програми в багатьох країнах. Але ці твори були під забороною багато років тому, коли говорити про статеве дозрівання з дітьми було табуйованою темою. Але якщо ви подумали, що книжки з прогресивним змістом сьогодні отримали більше потурань — ви трохи помиляєтеся.

Щорічно безліч бібліотек в різних країнах отримує списки "небажаної" літератури. Деякі з цих книжок є світовими бестселерами. Ми склали список з п'яти популярних книжках ХХІ століття, які намагалися заборонити, і описали цікаві причини, за якими ця література була визнана "невідповідним матеріалом". Повірте, деякі з них ви точно читали.

"Код да Вінчі"

Код да Вінчі / Фото: Associated Press

Роман Дена Брауна "Код да Вінчі" проданий у всьому світі накладом близько 80 мільйонів копій і перекладений 44 мовами легко класифікується як бестселер. Однак популярність не завадила книжці піддатися різкій критиці з боку багатьох релігійних організацій. Фактично, Католицький інформаційний центр (CIC) в Лівані заборонив книжку через п'ять місяців після її публікації.

Головний герой роману — доктор Роберт Ленгдон, професор релігійної символіки Гарвардського університету, повинен розплутати справу про вбивство Жака Соньєра, куратора Лувру. Історія книжки обертається навколо Ісуса Христа, таємницю якого розкрив в результаті Ленгдон. У романі розповідається альтернативна релігійна історія, де Ісус Христос одружується з Марією Магдалиною і має від неї дітей.

CIC опублікував заяву, в якій говориться, що натяк на те, що Ісус Христос міг мати сексуальні стосунки, "ображає християнство". Таким чином, вони наклали заборону на роман, попри його передбачувану популярність в Лівані.

"Гаррі Поттер"

Гаррі Поттер

Важко в це повірити, але одну з найпопулярніших дитячих книжок ХХІ століття намагалися заборонити. Алегорія Роулінг про добро і зло за участю хлопчика-чарівника і його неймовірних, розумних і добрих друзів піддалася критиці з боку консервативних християн за передбачувані сатанинські теми. Це, попри те, що в усьому світі надруковано понад 450 мільйонів книжок про юного чарівника, перекладені вони на 73 різні мови, а бренд Гаррі Поттера зараз оцінюється в 15 мільярдів доларів.

Сталося це торік у США в нешвілльській школі, штату Теннессі. А все через те, що місцевий пастор знайшов в книжках Роулінг справжні прокляття. Тому він пішов консультуватися з екзорцистом. В результаті римсько-католицька школа в містечку Нешвілл, а також церква Святого Едуарда заборонили виносити романи про Гаррі Поттера з бібліотеки, оскільки вони "ризикують викликати злих духів".

Також серія книжок про Гаррі Поттера заборонена в школах Об'єднаних Арабських Еміратів. Згідно із заявою представника від міністерства освіти ОАЕ, фантастичні і магічні основи книжок суперечать ісламським цінностям. Попри те, що книжки заборонені в школах, вони вільно продаються в книжкових магазинах.

"П'ятдесят відтінків сірого"

Фото: Associated Press

Серія еротичних романів британської письменниці Е. Л. Джеймс викликала в світі дуже багато суперечок. Але все ж перша книжка з була продана тиражем понад один мільйон примірників у м'якій обкладинці за 11 тижнів, побивши попередній рекорд в 36 тижнів, встановлений Деном Брауном і його бестселером "Код да Вінчі".

"П'ятдесят відтінків сірого" розповідає про стосунки між студенткою коледжу і багатим парубком. У книжці описуються відверті сексуальні сцени, багато з яких містять елементи БДСМ.

Крім опору і критики з боку самого БДСМ-спільноти, багато консервативних груп також висловили невдоволення романом, в основному через те, як його зміст вплине на молодих підлітків і дорослих. Багато публічних та університетських бібліотек у США відмовилися зберігати книжку, вважаючи її порнографією. Деякі країни, наприклад, Малайзія, заборонили продаж книжок, а також екранізацію фільмів, назвавши їх "загрозою моральності".

"Занадто багато і ніколи недостатньо: як моя сім'я створила найнебезпечнішу людину в світі"

Фото: Getty Images

Книжка Мері Трамп — племінниці нинішнього президента США Дональда Трампа — стала бестселером ще до виходу.

Мері Трамп — дочка старшого брата президента, Фреда Трампа-молодшого, який помер в 1981 році у віці 42 років. Автор підсумувала свої спостереження, як вона каже, "будучи безпосередньою свідком безлічі святкових застіль і сімейних заходів". Однак суд в Нью-Йорку тимчасово заборонив племінниці 45-го президента США Мері Трамп публікувати свою книжку, яка повинна була вийти ще 28 липня. Видавець і адвокат Мері Трамп заявили, що планують негайно оскаржити це рішення. Однак надалі сім'я президента США домагалася повної заборони на публікацію цієї книжки.

У книжці Мері хотіла розповісти про фінансові справи свого дядька, махінаціях ухиляння від податків і сімейних секрети.

"Той, що біжить за вітром"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публікація від Crows of Yore (@misscrow_ph)

Це дебютний роман Халеда Хоссейні, який пробирає читачів до самого нутра. Книжка залишалася на першому місці в списку бестселерів The New York Times протягом двох років після виходу 2003 року. Всього було продано понад 70 тисяч екземплярів в твердій палітурці і 1 мільйон 250 тисяч примірників у м'якій.

Головний герой роману — Амір, син багатого бізнесмена, який дружить із Хасаном, сином одного з слуг свого батька, в Афганістані 1970-х роках. Амір стає свідком жахливого вчинку, в якому постраждав його друг Хасан. Ця подія назавжди змінює його життя. Але справа не тільки в побаченому, а й в тому, що Амір не втрутився, нічого не зробив, залишився стояти осторонь. Боягузтво, навіть відступництво, буде переслідувати його все життя спочатку в Афганістані, потім в Америці.

З моменту публікації книжка була прийнята в освітніх установах, щоб показати до чого призводить зловживання владою, а також наблизити дітей до тем спокути, показати досвід іммігрантів і історію Афганістану. Однак 2017 року книжка була раптово виключена з навчальної програми всього округу в Гілберті, штат Аризона, США. Потім виникли проблеми і в інших штатах. Роман критикували за гомосексуалізм і ненормативну лексику, релігію і матеріали відверто сексуального характеру.

Читайте також: Король, Дюна і містер Лис: 5 нових перекладів, на які ми чекали

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
1489
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація