7 найвідоміших метеоритів в історії Землі

Дата публікації
Перегляди
2627
7 найвідоміших метеоритів в історії Землі

Credits

Час від часу людство розбурхують звістки про те, що до Землі летить чергове небесне тіло, яке, врізавшись в неї, може вбити все живе на Землі.

Ми згадали найвідоміші в історії людства метеорити, яким вдалося здійснити "жорстке приземлення" на нашу планету.

Гоба. Найбільший

Найбільший – на сьогоднішній день – метеорит вагою 66 тонн впав на Землю на території Намібії в доісторичний час. Виявлений він був у 1920 році, коли господар ферми Гоба-Вест під час робіт на землі виявив на своїй ділянці гігантський злиток заліза природного походження. Метеорит, який на 84 відсотки складається з цього металу, вважається найбільшим із наразі знайдених. 1987 року господар ферми передав і метеорит, і землю, на якій він перебуває, в дарунок державі, тому сьогодні Гоба – національне надбання Намібії.

Альєнде. Найбільш вивчений

Метеорит Альєнде впав близько години ночі 8 лютого 1969 року неподалік від мексиканського міста Чіуауа. Сила удару була настільки великою, що численні відламки загальною вагою в 2 тонни розлетілися на десятки кілометрів навколо. Саме цей факт зробив можливим всебічне вивчення Альєнде – його частинки виявилися в багатьох науково-дослідних інститутах і музеях світу. За словами вчених, це вуглистий метеорит, його вік – 4,6 мільярда років, до падіння його маса становила 5 тонн.

Мурчисонський метеорит. "Найживіший"

Метеорит впав 28 вересня 1969 року близько австралійського села Мурчисон, на честь якого і був названий, водночас один з його фрагментів пробив дах будинку, який стояв на околиці. Його вік становить від 5 до 7 мільярдів років (це означає, що він старший від Сонця), загальна маса – 108 кілограмів. Примітний Мурчисонський небесний гість тим, що містить не менше 70 амінокислот, що говорить про те, що вони – а, відповідно, і життя – існують у Всесвіті і за межами Землі.

Сіхоте-Алінь. Найблискучіший

Падіння метеорита в горах Сіхоте-Алінь на Далекому Сході супроводжувалося таким яскравим спалахом, що його можна було спостерігати за 400 кілометрів від того місця, де він "зустрівся" з нашою планетою. Рідкісна ілюмінація була пов'язана з тим, що небесне тіло вагою 23 тонни розпалося на безліч відламків, які випали у вигляді метеоритного дощу. Після цього на Землі залишилися кратери діаметром від 7 до 28 метрів і 6 метрів завглибшки.

ALH84001. "Найродовитіший"

Незважаючи на те, що у цього метеорита немає імені, а тільки буквенно-цифровий код, він є "найродовитішим" небесним тілом, відомим сучасним ученим. Метеорит був виявлений в горах Антарктиди 27 грудня 1984 року, його вік – від 3,9 до 4,5 мільярда років, а вага – близько 2 кілограмів.

Але найбільш примітним є його походження – це один із трьох десятків відомих на сьогоднішній день марсіанських метеоритів: вчені вважають, що він відколовся від "червоної планети" під час її зіткнення з іншим небесним тілом. До речі, вчені, які досліджували ALH84001 впевнені, що на запитання, чи є життя на Марсі, можна дати позитивну відповідь.

Тунгуський метеорит. Один з найбільш потужних

Тунгуський метеорит, що впав на Землю у Східному Сибіру в районі ріки Підкам'яна Тунгуска в 1908 році, розпався на частини на висоті 5 кілометрів і водночас "викосив" тайгу на території в 2 тисячі кілометрів і вибив шибки у вікнах будинків в радіусі 200 кілометрів.

Вибух у 40 мегатонн у тротиловому еквіваленті – за словами фахівців NASA, він виявився потужнішим від термоядерної бомби – породив вибухову хвилю такої сили, що вона змогла двічі обігнути земну кулю, забезпечивши світіння, схоже на полярне сяйво, на кілька днів, а сильну магнітну бурю – на кілька годин.

Челябінський метеорит. Найсучасніший

Найпотужнішим – після Тунгуського – і, мабуть, найсучаснішим метеоритом вважається Челябінський. Його вік – 4 мільярди років, маса – 13 тисяч тонн. Він вибухнув у небі над Уралом на висоті 23 кілометрів 15 лютого 2013 року і розколовся на частини, найбільша з яких впала в озеро Чебаркуль. Метеорит породив потужну вибухову хвилю, яка, як і в історії з Тунгуським метеоритом, двічі облетіла навколо земної кулі. Зрозуміло, найбільше в результаті вибуху постраждав Челябінськ і його околиці: були незначно зруйновані будівлі, а відбитками каміння і скла поранено близько двох тисяч осіб.

Міла Корольова

Читайте також: Топ-7 зухвалих викрадень картин