"Алісі в Країні див" - 70 років: цікаві факти про культовий мультфільм Волта Діснея

"Аліса в країні див" / Giphy.com

Пропонуємо дізнатися про цю екранізації трохи більше.

70 років тому компанія Disney випустила мультфільм "Аліса в Країні див", який став їхньою 13-ю повнометражною анімаційною роботою. Прем'єра мультика відбулася 26 липня 1951 року в Лондоні та 28 липня в Нью-Йорку.

Мультфільм вийшов дуже барвистим, з піснями, запам'ятовувалися і в ньому були добре показані персонажі книжки Льюїса Керрола. Саме тому навіть через стільки років ця екранізація вважається однією з найуспішніших мультфільмів Волта Діснея, класикою у сфері анімації, ну і, звичайно ж, найкращою екранізацією Аліси.

Волт Дісней / Getty Images

1. Ні для кого не буде відкриттям, що мультфільм "Аліса в Країні див" знятий за мотивами книжки британського письменника, математика і професора Оксфордського університету Льюїса Керрола, але ось мало хто знає, що насправді не все, що нам показано в мультфільмі ідентично з казкою.

Ось кілька цікавих відмінностей:

  • У мультфільмі дія відбувається навесні, а в книжці — влітку.
  • У книжці кішка Діна лише згадується, а в мультфільмі вона з'являється на початку і наприкінці, як і у випадку зі старшою сестрою Аліси.
  • У мультфільмі відсутні персонажі: Робін-Гусак, Папужка Лорі, Орлятко Ед, Герцогиня, Валет, Грифон, Черепаха Квазі.
  • У книжці Аліса остаточно зменшується завдяки віялу Білого Кролика, а в мультфільмі вона повторно п'є з пляшечки.
  • У мультфільмі Аліса, під час пошуків у будинку Білого Кролика рукавички, їсть печиво, а ось у книжці вона випиває рідину з пляшки, думаючи, що станеться щось цікаве. В обох випадках головна героїня збільшується.
  • У книжці головній героїні у вікно кидають камінчики, які перетворюються на пиріжки. З'ївши їх, вона зменшується. У фільмі вона зменшується після того, як з'їла морквину з грядки.
  • У книжці показаний суд Червоного Валета, а в мультфільмі все це відбувалося з Алісою.
  • У книжці Аліса повертається додому сама, щоб встигнути до чаю, а у фільмі — зі своєю сестрою.
"Аліса в країні див" / Giphy.com

2. Волт Дісней марив створенням історії про Алісу протягом багатьох років. Вперше він зробив щось подібне 1923 року, коли був 21-річним режисером початківцем і працював у гаражі, який орендував у свого батька в Канзас-Сіті. Тоді він створив мультсеріал Newman Laugh-O-Grams і одна з останніх серій цієї роботи називалася Alice's Wonderland. Але робота так і не була випущена.

1933 року Волт Дісней, вже після заснування своєї відомої студії, знову задумався про мультфільм, але в кінцевому підсумку перевага була віддана "Білосніжці та семи гномам". Ідея екранізації все-таки не залишала його і 1936 року був знятий мультфільм про Міккі Мауса "Через дзеркало", де показані ідеї з книжки Керрола.

Після приголомшливого успіху "Білосніжки" студія ухвалила рішення випустити і Алісу. Так 1938 року Дісней купив права на екранізацію "Аліси в Країні див" з ілюстраціями сера Джона Теннієла (перший, хто проілюстрував книжку Керрола). Потім він найняв художника з розкадрування Ела Перкінса і артдиректора Девіда С. Голла для розробки сюжету і концептарту фільму.

"Аліса в країні див" / Giphy.com

3. Роботою Голла Дісней був незадоволений. На його думку, малюнки були дуже схожі на малюнки Теннієла, що робило їх занадто складними для анімації, а загальний тон сценарію Перкінса був занадто гротескним і похмурим. Також вплинула на все Друга світова війна і те, що на той момент у виробництві було ще три мультфільми: "Піноккіо", "Фантазія" і "Бембі". Тому роботу над "Алісо в Країні див" відклали.

"Аліса в країні див" / Giphy.com

4. Повернувся Дісней до своєї ідеї екранізації аж 1945 року і найняв для написання сценарію знаменитого британського письменника Олдоса Гакслі. Він повинен був переписати сценарій. Гакслі заплатили 7500 доларів за його роботу, але в кінцевому підсумку Волт відкинув цей сценарій. Дружина Гакслі пізніше сказала, що це був єдиний сценарій, над яким її чоловікові коли-небудь подобалося працювати.

5. У той час не було таких технологій як зараз і для того, щоб максимально реалістично зобразити міміку і рухи персонажів, наймалися спеціальні актори, які позували для художників.

Саму Алісу зіграла Кетрін Бомон, і ця роль стала головною в її житті. Запропонував стати прототипом для мультфільму Кетрін сам Волт Дісней особисто, після перегляду фільму "На острові з тобою", де вона зіграла невелику роль.

Але окрім неї відігравали ролі й інші актори, наприклад, в цьому ролику можна подивитися як Ед Вінн, Кетрін Бомон і Джеррі Колон розігрують сцену чаювання Божевільного Капелюшника.

6. 1939 року композитора і автора пісень Френка Черчилля найняли написати близько 30 пісень для мультфільму, але жодна з них не була в ньому використана. Пізніше одна з цих мелодій з'явилася в "Пітері Пені", а від інших пісень просто відмовилися.

"Аліса в країні див" / Giphy.com

7. 1951 року, коли анімаційний фільм був випущений, він мало кому сподобався. Зокрема критикували його і самі творці. Картина, на яку було витрачено стільки зусиль провалилася в прокаті, зібравши лише 2,4 мільйона доларів (за бюджету в 3 мільйони), через що студія Disney в результаті списала 1 мільйон доларів як збиток. Також Діснея звинуватили в американізації великого твору англійської літератури.

Лише під час повторного випуску 1974 року студії вдалося відбити трохи бюджет, зібравши ще 3,5 мільйона доларів.

8. У кадрі з назвою мультфільму, у прізвища Льюїса Керрола була допущена помилка — не вистачало однієї літери "л", адже в правильне англійське написання його імені таке: Lewis Carroll.

скриншот з відео

Читайте також: Русалонька, Попелюшка, Білосніжка та інші: хто став прототипом діснеївських принцес

Наступна публікація