Гая. Принцеса-втікачка

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Одна з найвпливовіших жінок Сходу – посланниця світу в ООН, голова дубайського Міжнародного гуманітарного містечка, дружина шейха Мухаммеда бен Рашид Аль-Мактума, якого слід називати "Високість" принцеса Гая, різко змінила своє, як здавалося всьому світу, щасливе і мирне життя. Втікши з країни і сім'ї, вона змусила говорити про себе весь світ.

Донька короля

Принцесса Хайя_6
Associated Press
Принцеса Гая з мамою

Можна сказати, що Гая народилася зі срібною ложкою в роті, адже вона з'явилася на світ в королівській родині – її батьками були король Йорданії Гусейн ібн Талал та королева Алія. Велику частину часу дівчинка проводила з матір'ю, а вихідними – і з батьком. Король Гусейн бував удома не так часто, як хотіла б його родина, – державні справи вимагали його постійної присутності в робочому кабінеті, і, вибираючи між особистим і суспільним, він завжди зупинявся на останньому. Але, якщо вже у короля видавався вільний час він проводив його тільки зі своєю сім'єю. Він возив дітей країною – до того ж сам сидів за кермом автомобіля, показував їм пам'ятки Йорданії і розповідав про її історію, а разом з тим і про своє життя, в якому було багато цікавих моментів. Сьогодні Гая згадує про ті дні як найщасливіші в своєму житті, щоправда, тривали вони недовго.

Коли принцесі було три роки, трагічно загинула її мати. 28-річна королева Алія Аль-Гусейн перебувала на борту військового вертольоту, що розбився 9 лютого 1977 року. Вона поверталася в Амману після благодійного візиту в госпіталь Тафілех. Дівчинці не одразу сказали про те, що мами більше немає. Гая довго не могла зрозуміти, чому вона більше не приходить до неї, та, незважаючи на ніжний вік, що пом'якшує біль втрати, дуже страждала. Коли Гаї виповнилося шість років, батько подарував їй лоша, яке теж було сиротою, – король подумав, що, піклуючись про нього, дівчинка буде менше скучати за матір'юі.

Гусейн не помилився – відтоді Гая проводила в стайні, яка стала для неї новим, непізнаним світом, весь вільний час. Вона дивилася за лошам, як професійний конюх: чистила стійло, годувала, мила і вигулювала. Коли вихованець Гаї підріс, вона почала займатися виїздкою, а згодом вирішила вчитися стрибків. За словами самої Гаї це було ризиковано, проте цікаво і весело. Не дивно, що в тринадцять років принцеса представляла Йорданію на міжнародних змаганнях з кінного спорту, а у вісімнадцять – стала володаркою бронзової медалі на Панарских іграх.

Британська школярка і студентка

Принцесса Хайя_9
Associated Press
Принцеса Гая

Варто було Гаї трохи підрости, як батько відправив дівчинку та її брата Алі, з яким вона здружилася після смерті матері, на навчання до Британії. Гусейн хотів, аби діти отримали хорошу освіту, а разом з тим і привчилися до дисципліни – ця парочка завдавала королю постійне занепокоєння. Чого тільки коштували історії з викраденням батькового автомобілю, на яке вони наважувалися кілька разів. Коли Гая і Алі вперше вирішили покататися на машині короля, дівчинці було шість років, а братові – п'ять.

Маленька принцеса не діставала ногами до педалей, тому за кермо сів Алі. Правда, покататися "викрадачам" в той раз не вдалося – через декілька метрів вони врізалися в живопліт, але це не завадило їм знову і знову повторювати спроби.

У Британії Гая і Алі вчилися в школах, розташованих на відстані ста кілометрів одна від одної, тому бачитися вони не могли. Діти відчайдушно нудьгували, про що писали одне одному у зворушливих листах, і одночасно, самі про те не думаючи, реалізовували хитрий план свого батька. Король хотів, аби син і донька відчули себе звичайними школярами і ближче познайомилися з життям, ї за стінами королівського палацу. У британських школах титули спадкоємців Гусейна ібн Талала не мали жодного значення – вони були всього лише одними з багатьох. За словами Гаї, вона не відчувала до себе якогось особливого ставлення, якщо не зважати на те, що її дражнили через зріст, – принцеса Йорданії була нижчою від усіх у класі. "Я не ображаюся на своїх однокласників, – говорила згодом Гая в інтерв'ю, – навпаки, їхні причіпки зробили мене сильнішою. Ну, а коли я почала грати за спортивні команди і показувати хороші результати, все змінилося на краще – з цього моменту однолітки почали мене поважати".

Благодійниця

Принцесса Хайя_2
Associated Press
Принцеса Гая

Гая навчалася в інтернаті Badminton School в Брістолі, закінчила Bryanston School в Дорсеті і коледж Святої Гільди при Оксфордському університеті, де отримала ступінь бакалавра суспільних наук. Вона володіє п'ятьма іноземними мовами – англійською, французькою, італійською, іспанською та португальською, і знається на політиці не гірше за тих, хто займається нею професійно. Одним з видів діяльності принцеси, якому вона приділяє багато часу і сил, є благодійність – у цьому сенсі Гая продовжує справу своєї матері, королеви Алії. Принцеса заснувала арабську громадську благодійну організацію "Їсти, щоб жити" (Tikyet Um Ali) – її метою, як випливає з назви, є боротьба з голодом в Йорданії. Гая також обіймає пост Міжнародного гуманітарного містечка Дубая (International Humanitarian City), який надає допомогу людям, що опинилися у форс-мажорній ситуації, і активно бере участь у гуманітарних програмах ООН.

Шоста, молодша дружина шейха

Принцесса Хайя_1
Associated Press
Принцеса Гая

Зі своїм чоловіком, правителем Дубая і прем'єр-міністром Об'єднаних Арабських Еміратів шейхом Мохаммедом, Гая познайомилася на початку 2000-х років. 2004 року вона вийшла за нього заміж, ставши шостою, молодшою дружиною. Судячи з інтерв'ю, які принцеса давала в той час, вона обожнювала свого чоловіка – як за його душевні якості, так і за вчинки, які він робив. "Я захоплююся ним кожен день, – говорила Гая журналістам, – і дякую богові за те, що перебуваю поруч з такою людиною".

Принцесса Хайя_3
Associated Press
Принцеса Гая

У дусі поваги до батька і навіть шанування його принцеса виховувала своїх дітей – доньку Джалілу і сина Заєда. "Заєд – копія свого батька, шейха Мохаммеда, – казала Гая в інтерв'ю, – так само, як і він, син обожнює пустелю, а щодня повертається додому весь у багнюці. Цікаво, що батько не заперечує проти його ігор – навпаки, вважає, що діти повинні займатися тим, що їм подобається, а бруд на руках і одязі сприяє зміцненню імунітету".

Принцесса Хайя_4
Associated Press
Принцеса Гая

З особливою ніжністю шейх Мохаммед, незважаючи на те, що у нього тридцять дітей від різних дружин, завжди ставився до їхньої з Гаєю спільної дочки Джаліли. Принцеса не може забути історію з укусом бджоли. Коли мати ніяк не могла заспокоїти дівчинку, яка ридала, їй на допомогу прийшов батько: шейх взяв Джалілу на руки і носив до тих пір, поки вона не заспокоїлася. При цьому він весь час щось нашіптував на вухо доньки, мати почула тільки кілька слів. "Не завжди біль можна вгамувати, – говорив шейх, – іноді його потрібно просто перетерпіти".

Втікачка

Принцесса Хайя_5
Associated Press
Принцеса Гая

Довгий час Мохаммед і Гая жили зразковою родиною – до того ж їхні стосунки не здавалися зразковими, а дійсно такими були. На всіх світських заходах подружжя з'являлося разом, приводів для обговорення їхніх стосунків у пресі не давали, та й Гая не барилася в розмові з журналістами розповісти про те, як їй пощастило з чоловіком. Картина щасливого сімейного життя була зруйнована в червні 2019 року, коли Гая, взявши дітей і прихопивши майже сорок мільйонів доларів, таємно поїхала з Еміратів до Європи, попросивши притулку в Британії.

Поки вся світова преса гадала, що спонукало принцесу на такий відчайдушний крок, BBC вдалося з'ясувати причини того, що сталося. За даними джерел агентства новин, Гая побоювалася за життя дітей і своє власне, тому зважилася на втечу. Приводом для цього стала історія з однієї з старших дочок Мохаммеда від іншої дружини, принцесою Латіфою, яка кілька разів намагалася втекти з країни. У виставленому на YouTube відеозверненні принцеса розповіла про те, що вона разом зі своїми сестрами – як і інші жінки в Еміратах – страждає від безправ'я, і виною тому – передусім її батько – шейх Мохаммед. Латіфа вже робила спробу втекти з країни, коли їй було шістнадцять років, але її повернули на батьківщину, де били та катували. Втеча Латіфи 2018 року теж закінчилося невдачею – дівчину зловили і повернули додому, але, що сталося з нею після цього, достеменно невідомо.

Принцесса Хайя_7
Associated Press
Принцеса Гая

Шейх заперечував звинувачення старшої доньки, і Гая спочатку підтримувала його, а не Латіфу, але потім їй стали відомі факти, які повністю змінили її ставлення до ситуації. Подробиці чергового повернення Латіфи на Батьківщину Гая назвала страшними, але, коли вона з властивою їй прямотою заговорила про це, сім'я шейха її не підтримала. Більше того, на принцесу стали тиснути, вимагаючи, щоб вона тримала язик за зубами. Життя в палаці Мохаммеда стало представляти небезпеку для неї та її дітей, і це змусило Гаю бігти.

За даними все тієї ж всюдисущої BBC, сьогодні принцеса перебуває в Лондоні. Вона живе в розкішному будинку на так званому бульварі мільйонерів – Кенсінгтон Палас Гарденс – вартістю в сто сім мільйонів доларів. Гая звернулася до високого суду Лондона з проханням визнати її шлюб з шейхом Мохаммедом насильницьким, розлучити їх і видати їй і їхнім дітям спеціальні ордери, які забезпечили б безпеку їхнього життя та здоров'я. Опіку над Джалілою і Заєдом Гая також просить залишити за нею.

Міла Корольова

Фотогалерея Стиль принцеси Гаї (9 фото)

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції