Самурай французької моди: хто такий Кензо Такада і як він підкорив Париж

Самурай французької моди: хто такий Кензо Такада і як він підкорив Париж

Кензо Такада / Фото: Getty Images

4 жовтня в 81-річному віці у розпалі Тижня моди помер легендарний дизайнер Кензо Такада. Засновник модного бренду Kenzo покинув цей світ у лікарні комуни Неї-сюр-Сен у Парижі. Причиною смерті стали ускладнення, пов'язані з коронавірусною інфекцією COVID-19.

За своє яскраве життя цей незвичайний, веселий і сміливий чоловік зміг домогтися багато, адже саме він показав світу японську моду, втілюючи сміливі ідеї, які поєднували в собі етнічні мотиви японської культури, романтичні образи й жіночні силуети. Його вбрання демонстрували справжнє буйство квітів і різноманітність матеріалів. І саме Кензо показав світу, що мода може бути різноманітною, ставши першим японським дизайнером, який домігся успіху в Парижі на початку 1970-х років.

"Мода не для обраних — вона для всіх", — сказав він в інтерв'ю The New York Times 1972 року.

Кензо Такада / Фото: Getty Images

Мрії про моду

Кензо Такада народився 27 лютого 1939 року в Хімедзі, який розкинувся біля стін середньовічного замку "Біла чапля", в родині Кендзі й Сізу Такада — власників готелю. Кензо був п'ятим із семи дітей. У країні, де найбільше цінується кодекс самурая, юний Кензо дуже виділявся на тлі своїх однолітків, адже його найбільше цікавили модні журнали сестер, також він шив сукні для ляльок і мріяв стати модельєром.

За наполяганням батьків юнак нетривалий час відвідував Університет іноземних мов Кобе, де вивчав літературу. На першому курсі його навчання вмирає батько і Кензо залишає навчальний заклад, хоч його рідні й були проти. У 1958 році він переїжджає в Токіо та вступає до Bunka Fashion College, який тоді тільки відкрив свої двері для студентів чоловічої статі.

Кензо Такада / Фото: Getty Images

Спочатку однокурсниці підсміювалися над Такадою, однак він продовжував вчитися, після чого виграв кілька конкурсів, одним з яких стала премія Соен у 1961 році, та влаштувався дизайнером жіночого одягу в мережу універмагів Sanai, де розробляв до 40 вбраннів на місяць.

Але тим не менш Кензо продовжував мріяти про Париж і дуже хотів туди потрапити. Йому неймовірно пощастило, адже наблизитися до мрії молодому дизайнерові допоміг випадок. Справа в тім, що 1964 року в Токіо відбувалися Олімпійські ігри, тож на місці багатоповерхового будинку, де жив Кензо, влада міста вирішила побудувати стадіон. Такада виплатили грошову компенсацію — 10-місячну орендну плату, за яку він і вирушив до Парижа.

Самурай французької моди

Він планував пробути в Парижі шість місяців, але залишився там на 56 років. Саме в цьому місті й розпочалося справжнє творче життя Кензо.

"Мода — це як їжа, не можна постійно дотримуватися одного й того ж меню", — говорив Такада.

Своє знайомство з Парижем 25-річний японський дизайнер почав не з модних подіумів, а заробляв, де виходило. Проте молодий чоловік намагався відвідувати покази паризьких кутюр'є, налагоджувати контакти, знайомитися. Також він продовжував створювати і продавати ескізи, працював стилістом на фабриці з виробництва текстилю.

Потроху Кензо почав знаходити своє місце в фешн-індустрії та до 1970 року зміг відкрити перший магазин в Galerie Vivienne, який назвав Jungle Jap. Не маючи багато грошей, молодий дизайнер взяв 200 доларів і пішов на ринок Сен-П'єр на Монмартрі, де купив різних тканин і створив свою першу еклектичну та сміливу колекцію.

"Коли відкрив свій магазин, я подумав, що немає сенсу робити те, що роблять французькі дизайнери. Тому я робив все по-своєму, таким чином, щоб відрізнятися, я використав тканини кімоно й інші елементи", — розповів Такада The South China Morning Post в 2019 році.

Кензо Такада / Фото: Getty Images

З цього моменту Кензо дійсно почав підкорювати богемний Париж. Його покази мод не були схожі на жодні інші, адже моделі розслаблено дефілювали подіумом, він любив епатувати публіку, влаштовував покази в музеї, у будівлі біржі, у збудованих наметах навколо старовинного Бордосського замку і в цирку д'Орсе, де з'явився на уклін верхи на слоні.

Його роботи почали з'являтися на обкладинках Elle і Vogue, він відкрив ще кілька магазинів, 1983 року взявся за чоловічий одяг, а в 1988 році — зацікавився меблями. Справжнім хітом стала парфумерія, яку також випускав бренд Такада.

Кензо Такада / Фото: Getty Images

У 1993 році Такада продав свій бренд LVMH приблизно за 80 мільйонів доларів і повністю пішов від справ, але не від творчості. Дизайнер почав працювати в іншому напрямку: випускати ювелірні прикраси, розробляти костюми для опери, японську олімпійську форму і створювати предмети для будинку.

Кензо Такада / Фото: Getty Images

Спадщина

Роботи Кензо Такади відкрили двері не тільки для дуже впливових японських дизайнерів, які прийшли після нього, таких, як Едзі Ямамото і Рей Кавакубо, а й створили новий вид естетики, поєднань, кольору та культури, які перетинали кордони і впливали на ціле покоління.

До Такади західні дизайнери часто черпали натхнення зі Східної Азії. Він же перевернув сценарій, оновивши химерні японські квіткові й анімалістичні принти на європейський смак.

Його внесок в індустрію був значним: він показав, що мода може бути іншою — веселою, яскравою і трохи хаотичною, що не потрібно боятися незвичайних комбінацій кольорів і принтів.

Кензо Такада / Фото: Getty Images

Читайте також: Красуня з сумною долею: хто така Ромі Шнайдер і чому Google присвятив їй дудл

Повʼязані теми:

Наступна публікація