На боротьбу з недоторканістю!

Внести ясність у питання нинішнього статусу парламенту та його правомочності проводити пленарні засідання може тільки Конституційний суд.

На мою думку, внести ясність у питання нинішнього статусу парламенту та його правомочності проводити пленарні засідання може тільки Конституційний суд. Однак, як відомо, зусиллями Секретаріату президента його діяльність практично заблокована.

У таких екстраординарних умовах чому б парламентській коаліції не провести сесію? Коаліція має цілковите право послатись на статтю 90 Конституції, де чітко і ясно сказано, що "повноваження ВР України припиняються у день відкриття першого засідання ВР України нового скликання".

Тому чергова (а не позачергова, як її називають) сесія Верховної ради 4 вересня цілком може відбутися. Очевидно до того ж, що здійснити дане засідання у виборчих інтересах більшості.

Більше того, якщо за цих умов Партія регіонів відмовиться брати участь у цій сесії, для мене (і багатьох інших!) це буде свідчити про існування залаштункових домовленостей між ними та НСНУ-НС (точніше – В. Ющенко) про створення після виборів широкої коаліції. Навіщо дратувати майбутнього партнера по владі? Якщо ж таких домовленостей не існує – чому б не скористатися можливістю створити проблеми своїм опонентам (якщо вони справді – опоненти!)? А їм таки насправді складно – і піти на сесію не можна (вона ж – «неповноважна»!), і не піти – дискредитувати базове гасло блоку на виборах.

В усякому разі, у виборчому значенні для Партії регіонів, соціалістів і комуністів вигідно прийти на сесію 4 вересня і проголосувати 226 або 250 голосами за певне обмеження депутатської недоторканості. Для виборців цих політичних сил це буде дуже корисний крок. І нехай Конституційний суд одночасно з'ясовує, міг парламент ухвалити таке рішення чи не міг. Моя точка зору, що парламент наділений для цього належними правами.

Давайте скажемо нарешті виборцям правду: так, парламент втратив ряд своїх функцій і можливостей, коли з нього пішло 150 депутатів. Наприклад, тепер він не може подолати вето президента, оскільки для цього потрібно 300 голосів. У цьому значенні, він неповноважний. Але ухвалити рішення більшістю Верховна рада може, на це ніде немає заборони. Тому, якщо Партія регіонів буде послідовна в своїх діях і прийде на засідання 4 вересня, то тільки виграє від того.

Взагалі, на сьогодні з політтехнологічного погляду ПР вдалося доволі ефективно й без зайвих зусиль "переграти" ситуацію з депутатською недоторканістю на свою користь. Напевне, не варто було "НУ-НС" робити це питання ключовим у своїй виборчій стратегії.

Водночас варто застерегти виборців: у проблемі обмеження депутатських привілеїв потрібно "знати міру". Надмірні привілеї слід скасувати. Але, наприклад, зниження депутатської зарплати до середнього по Україні рівня - це вже популізм. У високій зарплаті зацікавлені професійні політики, які й мають складати абсолютну більшість депутатського корпусу. А оскільки сьогодні ВР вщерть заповнена вихідцями з великого бізнесу, у яких депутатська зарплата викликає хіба що глузливу посмішку, то для неї не становить проблеми навіть скасування цих виплат взагалі.

Директор Київського центру
політичних досліджень і конфліктології
М.Погребинський

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: