200 років від дня відкриття Антарктиди. Чим багатий континент та чому росіяни "борються" за звання першовідкривачів

Дата публікації
Перегляди
8795
Поділитись:
WhatsApp
Viber
200 років від дня відкриття Антарктиди. Чим багатий континент та чому росіяни "борються" за звання першовідкривачів

Фото: НАНЦ

До 2048 року там діє мораторій на видобуток корисних копалин.

Двісті років тому, 30 січня 1820 року, моряки британської експедиції побачили верхівки високих гір, поміж білих крижин. Саме у цей день дві сотні років тому було відкрито Антарктиду. Чому росіяни донині намагаються довести свою першість у відкритті цього континенту і що роблять українці в Антарктиді за тисячі кілометрів від домівки, у сюжеті ТСН.19:30.

Двісті років тому капітани одразу трьох експедицій беруть курс на Південь. Підданий російської імперії Беллінсгаузен, британської королеви Брансфілд та американець Палмер. У січні 1820 року перша людина таки ступила на незвідану землю.

Тоді ж людство дізнається що Південний континент, про який здогадувалися ще древні греки, все ж існує. І назвуть його Антарктида. Але, хто ж першим відкрив найхолодніший континент планети, будуть сперечатися усі ці 200 років.

"Скарби Антарктиди": чому росіяни намагаються довести свою першість у відкритті цього континенту 

"Скарби Антарктиди": чому росіяни намагаються довести свою першість у відкритті цього континенту 

У російських енциклопедичних ресурсах стверджують, що Антарктиду відкрила російська експедиція Беллінсгаузена та Лазарєва. Англомовна "Вікіпедія" не така однозначна і першовідкривачами називають одразу три вище згадані експедиції. Однак, встановлено, що першими були іспанці.

Корабель "Сан Тельмо" ще у 1819 році зазнав потужної аварії у протоці Дрейка, який відділяє південний край Чилі від Антарктичного півострова. Моряки загинули, а от рештки судна знайшли в Антарктиді значно пізніше археологи.

Дослідник історії Антарктиди Василь Придатко-Долін, зазначає, що один із британців нещодавно висловився: "Антарктиду відкривали колективно і поступово".

Разом з тим, Податко-Долін пояснює, що 27 січня росіянам вдалося побачити лише високу кригу, але за три дні потому чітко побачили землю саме британці і лише згодом зійшли на берег.

Однак, як стверджує дослідник українці теж не стояли осторонь і були у складі першовідкривачів Антарктиди. Так, дворянин Із Полтави Іван Завадовський був помічником капітана шлюпа "Восток".

"Іван Іванович Заводовський був нашим земляком, і я думаю, що від України був його денщик, але прізвище його в складі експедиції немає", - каже дослідник Податко-Долін.

Утім, росіяни наполягають, що Беллінсгаузен був першим, не лише через велич. Справа у геополітиці, територіальних претензіях та в сотнях мільярдів доларів США.

"Вони намагаються схилити думку громадськості до "права першовідкривача". Хоча з точки зору сучасного міжнародного права, можливість першовідкривача є певним таким "атавізмом" колоніальної епохи й в сучасних реаліях не спрацює", - пояснює Анатолій Федчук, завідувач відділу Національного Антарктичного центру України.

Антарктида - це континент, який надзвичайно багатий на кам'яне вугілля, залізну руду, мідь, свинець, цинк. Однак до 2048 року там діє мораторій на розробку та видобуток корисних копалин. Експерти кажуть, що після цього, згідно з міжнародними угодами, розпочнеться видобуток копалин, розподіл яких залежатиме від наукового внеску країн в дослідження Антарктики.

"Будуть міжнародні консорціуми, які будуть видобувати за розробленими правилами, ці копалини. А розподіл копалин буде залежати від наукового внеску цих країн в дослідження Антарктики. Чим більше станцій, тим більше отримаєш цих вигод", - зауважує Анатолій Федчук, завідувач відділу Національного Антарктичного центру України.

В Антарктиді наша держава теж має своє місце - це станція "Академік Вернадський". Отже, Україна у майбутньому також матиме право отримувати зиск від продажу корисних копалин цього континенту.

"Дослідження двох полярних регіонів, дослідження світового океану і дослідження космосу – це три маркери, які відрізняють країни першого світу від третього. А оскільки другого світу зараз немає, то ми скотимося або в перший або в другий. І от станція "Вернадський", це один із тих "кігтів", яким ми чіпляємося за перший світ", - вважає Євген Дикий, директор Національного Антарктичного центру України.

Однак, Антарктида - це, насамперед, наука і престиж держави. Антарктида, так само як і Арктика, місце, де можна дізнатися, що діється з планетою, так би мовити "виміряти пульс" Землі.

Олександр Загородний

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
8795
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація