200 років від дня відкриття Антарктиди. Чим багатий континент та чому росіяни "борються" за звання першовідкривачів

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

До 2048 року там діє мораторій на видобуток корисних копалин.

Двісті років тому, 30 січня 1820 року, моряки британської експедиції побачили верхівки високих гір, поміж білих крижин. Саме у цей день дві сотні років тому було відкрито Антарктиду. Чому росіяни донині намагаються довести свою першість у відкритті цього континенту і що роблять українці в Антарктиді за тисячі кілометрів від домівки, у сюжеті ТСН.19:30.

Двісті років тому капітани одразу трьох експедицій беруть курс на Південь. Підданий російської імперії Беллінсгаузен, британської королеви Брансфілд та американець Палмер. У січні 1820 року перша людина таки ступила на незвідану землю.

Тоді ж людство дізнається що Південний континент, про який здогадувалися ще древні греки, все ж існує. І назвуть його Антарктида. Але, хто ж першим відкрив найхолодніший континент планети, будуть сперечатися усі ці 200 років.

Відео "Скарби Антарктиди": чому росіяни намагаються довести свою першість у відкритті цього континенту 

200 років тому було відкрито Антарктиду. Чому до сьогодні росіяни намагаються довести свою першість у відкритті цього континенту і що роблять українці в Антарктиді за тисячі кілометрів від домівки – дізнавалася ТСН.  

"Скарби Антарктиди": чому росіяни намагаються довести свою першість у відкритті цього континенту 

У російських енциклопедичних ресурсах стверджують, що Антарктиду відкрила російська експедиція Беллінсгаузена та Лазарєва. Англомовна "Вікіпедія" не така однозначна і першовідкривачами називають одразу три вище згадані експедиції. Однак, встановлено, що першими були іспанці.

Корабель "Сан Тельмо" ще у 1819 році зазнав потужної аварії у протоці Дрейка, який відділяє південний край Чилі від Антарктичного півострова. Моряки загинули, а от рештки судна знайшли в Антарктиді значно пізніше археологи.

Дослідник історії Антарктиди Василь Придатко-Долін, зазначає, що один із британців нещодавно висловився: "Антарктиду відкривали колективно і поступово".

Разом з тим, Податко-Долін пояснює, що 27 січня росіянам вдалося побачити лише високу кригу, але за три дні потому чітко побачили землю саме британці і лише згодом зійшли на берег.

Однак, як стверджує дослідник українці теж не стояли осторонь і були у складі першовідкривачів Антарктиди. Так, дворянин Із Полтави Іван Завадовський був помічником капітана шлюпа "Восток".

"Іван Іванович Заводовський був нашим земляком, і я думаю, що від України був його денщик, але прізвище його в складі експедиції немає", - каже дослідник Податко-Долін.

Утім, росіяни наполягають, що Беллінсгаузен був першим, не лише через велич. Справа у геополітиці, територіальних претензіях та в сотнях мільярдів доларів США.

"Вони намагаються схилити думку громадськості до "права першовідкривача". Хоча з точки зору сучасного міжнародного права, можливість першовідкривача є певним таким "атавізмом" колоніальної епохи й в сучасних реаліях не спрацює", - пояснює Анатолій Федчук, завідувач відділу Національного Антарктичного центру України.

Антарктида - це континент, який надзвичайно багатий на кам'яне вугілля, залізну руду, мідь, свинець, цинк. Однак до 2048 року там діє мораторій на розробку та видобуток корисних копалин. Експерти кажуть, що після цього, згідно з міжнародними угодами, розпочнеться видобуток копалин, розподіл яких залежатиме від наукового внеску країн в дослідження Антарктики.

"Будуть міжнародні консорціуми, які будуть видобувати за розробленими правилами, ці копалини. А розподіл копалин буде залежати від наукового внеску цих країн в дослідження Антарктики. Чим більше станцій, тим більше отримаєш цих вигод", - зауважує Анатолій Федчук, завідувач відділу Національного Антарктичного центру України.

В Антарктиді наша держава теж має своє місце - це станція "Академік Вернадський". Отже, Україна у майбутньому також матиме право отримувати зиск від продажу корисних копалин цього континенту.

"Дослідження двох полярних регіонів, дослідження світового океану і дослідження космосу – це три маркери, які відрізняють країни першого світу від третього. А оскільки другого світу зараз немає, то ми скотимося або в перший або в другий. І от станція "Вернадський", це один із тих "кігтів", яким ми чіпляємося за перший світ", - вважає Євген Дикий, директор Національного Антарктичного центру України.

Однак, Антарктида - це, насамперед, наука і престиж держави. Антарктида, так само як і Арктика, місце, де можна дізнатися, що діється з планетою, так би мовити "виміряти пульс" Землі.

Олександр Загородний

Залиште свій коментар

Вибір редакції