60 років тому СРСР випробував першу ядерну бомбу

Замовчувані факти ядерного минулого СРСР: жертви випробувань в Казахстані та телеграма Берії про "успішне виконання завдання".

60 років тому Радянський Союз успішно випробував свою першу ядерну бомбу. Вибух провели на полігоні неподалік від міста Семипалатинськ в Казахстані.

Після цього за 40 років там пройшло понад 450 ядерних випробувань: в результаті роботи полігону, за оцінками експертів, постраждали близько мільйона місцевих мешканців. Тисячі дітей народилися з вродженими вадами, у сотень було виявлено рак та захворювання нервової системи.

Над проектом СРСР почав активно працювати після американських бомбардувань Хіросіми та Нагасакі. Секретність була такою, що деякі свідки випробувань заговорили тільки зараз. Очевидці розповідають, що на полігоні встановили тридцятиметрову вежу, на верхівці якої і приєднали смертельну зброю. Вежу було зроблено за американськими кресленнями.

Щоб зрозуміти силу бомби, навколо вежі розставили військову техніку, звели житлові будинки, казарми і навіть метро. Військові неохоче про це згадують, але під час першого випробування дію мирного атому ледь не перевірили на живих людях. За кілька секунд до вибуху добровольці в бетонних казематах мали вручну увімкнути камери, які б і зняли історичний момент. Однак в останню мить все перевели на автоматику.

За день до випробувань на об'єкт приїхав куратор ядерного проекту - член Політбюро Лаврентій Берія. Його разом з видатними науковцями посадили в перших рядах - бетонний бункер стояв за десять кілометрів від епіцентру. Решта глядачів розмістилися на 15-кілометровій точці.

Випробування пройшли, за висновками радянського керівництва, "гладко". Беря відправив до Кремлю телеграму: "Товаришу Сталін, Ваше завдання успішно виконане".

Офіційно під час експерименту ніхто з людей не постраждав. Насправді, жертви були. Але згадувати про це суворо заборонено. Після вибуху групу фотокореспондентів пустили на об'єкт - зафіксувати для історії ядерний успіх радянської держави. Вони отримали смертельну дозу радіації. Крім того, радіаційна хмара потім накрила декілька аулів.

Унікальна хроніка, невідомі історії та замовчувані факти – дізнайтеся більше з відеосюжету ТСН.

Читайте також:

В США помер пілот, який скинув атомну бомбу на Нагасакі

Південна півкуля Землі офіційно звільнена від ядерної зброї

Північна Корея: ядерна війна - неминуча

Японець пережив ядерні бомбардування і в Хіросімі, і в Нагасакі

ВідеоЯдерні випробування СРСР

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: