Адронний колайдер зупинять на рік, щоб потім відтворити Великий вибух

На максимальну проектну потужність Великий адронний колайдер буде виведено лише у 2012 році, після усунення дефектів.

Великий адронний колайдер наприкінці 2011 року зупинять на рік для модернізації та проведення профілактичних робіт. Після цього ВАК буде виведено на повноцінний режим роботи.

Колайдер, розташований глибоко під землею на кордоні Швейцарії і Франції, був побудований для вивчення зіткнень пучків елементарних частинок на швидкості, близькій до швидкості світла. З його допомогою учені розраховують відтворити Великий вибух, в результаті якого, за поширеною теорією, виник Всесвіт.

За словами директора Європейського центру ядерних досліджень Стіва Майєрса, під час будівництва ВАК були допущені помилки, які завадять виведенню прискорювача на проектну потужність протягом найближчих двох років.

До кінця березня 2010 року прискорювач планують вивести на рекордну потужність у 7 трлн електрон-вольт (ТЕВ), але потім колайдер доведеться закрити для виправлення дефектів.

Як зазначив Майєрс, причиною закриття колайдера стануть не проектні помилки, а дефекти, виявлені в мідних шинах надпровідних магнітів у тунелі. Ці мідні шини є аварійним механізмом, завданням якого є нейтралізація струму, що вивільняється при непередбаченому розігріванні одного з магнітів. Інженери позначили такий епізод терміном "гасіння" (quench).

Подібний випадок у 2008 році призвів до того, що близько тонни рідкого гелію просочилася в тунель. Це викликало цілу низку відмов або гасінь магнітних установок. Усунення наслідків цієї аварії обійшлося у 37 мільйонів доларів. Після інциденту колайдер поновив роботу лише восени 2009 року.

На думку інженерів, тепер прискорювач може бути виведений на потужність 7 ТЕВ, проте досягнення проектної максимальної потужності в 14 ТЕВ пов'язане з небезпекою нової аварії. Тому вони вирішили продовжити роботи на половинній потужності протягом півтора-двох років, а потім закрити колайдер для ремонтних робіт в тунелі протяжністю 27 км.

Але дослідники сподіваються, що навіть під час роботи колайдера на половинній потужності будуть отримані нові дані, які дозволять більше зрозуміти про особливості "темної матерії", яка є однією з основних проблем сучасної космології. За словами вчених, вони надзвичайно задоволені прогресом, досягнутим після повторного запуску Великого адронного колайдера.

Читайте також:

Опубліковані перші результати експериментів на Великому адронному колайдері

Німецький суд відхилив позов про кінець світу через колайдер

Великий адронний колайдер побив власний рекорд

Вчені знову запустили Великий адронний колайдер

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: