Адронному колайдеру - 10 років. Що відкрили вчені в одному з наймасштабніших проектів людства

Адронному колайдеру - 10 років. Що відкрили вчені в одному з наймасштабніших проектів людства

Фото: CERN

Над експериментами у колайдері задіяно 150 українців.

"Адроний колайдер раптово знищить планету!", "Відлік розпочато, кінець світу вже неминучий!", - такими загрозливими заголовками  світова преса вибухнула, дізнавшись про будівництво наймасштабнішого наукового проекту. Пізніше паніку підхопили і люди, подаючи до судів позови із вимогою заборонити запуск колайдера, який, на їхню думку, може бути небезпечний для людства. І ось сьогодні минає рівно 10 років, як він працює.

Великий адронний колайдер є найбільшою експериментальною установкою у світі. Вчені з усього світу намагаються дізнатися, як утворився Всесвіт. Над експериментами у колайдері задіяно понад три тисячі вчених із понад 100 країн. З них - 150 українців. Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.19:30.

Найбільший у світі колайдер побудували на кордоні Швейцарії та Франції у тунелі завдовжки 27 кілометрів на території європейської організації з ядерних досліджень - ЦЕРН. Щоб жодні природні фактори не заважали дослідженням, тунель вирішили опустити на 100-метрову глибину.

У ньому на шаленій швидкості рухаються протони та важкі іони, вони рухаються у протилежних напрямках і зіштовхуються сотні мільярдів разів на секунду з енергією в мільйони разів більшою за ту, що виділяють частки у разі термоядерного вибуху. І все це під пильним оком майже 4 тисяч науковців з усього світу, серед яких понад сотня українців. Кажуть, певні досягнення для науки вже є. А от що далі – ще таємниця і для них.

"Ми намагаємося зрозуміти, як це все працює. Але нині ми поки не знаємо, як це може бути застосовано. Оскільки, коли зрозуміли про електрику, теж не знали, як ми його будемо застосовувати", - каже науковий співробітник CERN Олена Карачебан.

Адронному коллайдеру 10 років. Принцип роботи та головні розробки

Адронному коллайдеру 10 років. Принцип роботи та головні розробки

Тетяна Бержигриньова - ще одна українка, яка задіяна у дослідженнях гігантської махини. Рівно 20 років тому Тетяна вперше приїхала до ЦЕРНу ще студенткою. Нині вона науковий співробітник лабораторії. Каже, наукові фантазії з появою такої махини не мають обмежень. На світло можна вивести навіть найтемніші боки космосу.

"Якщо є додаткові виміри - достатньо великі, то чорні діри можуть бути досить маленькі і насправді ми можемо знайти їх на наших експериментах. Але, на жаль, ми їх поки не бачили", - говорить науковий співробітник CERN Тетяна Бержигриньова.

У приміщенні розташований детектор, який ніби камера на фініші дозволяє їй та колегам побачити повну картину зіштовхування частинок. Під приміщенням – сам колайдер. Туди зараз категорично не можна - у цей момент доза радіації для людини смертельна. Однак на поверхні та у момент зупинки - вона в нормі.

"В одному літаку між Україною і Америкою ви отримаєте більше радіації, ніж якщо ви підете встановлювати детектор", - каже Олена Карачебан.

Рівно 10 років тому за запуском великого адронного колайдера спостерігав увесь світ. І саме у кімнаті контрольного центру - успіх найглобальнішого наукового проекту фіксували тисячі науковців з усього світу.

Киянин - співробітник комісаріату атомної енергії Франції – Максим Титов каже, перші 10 років колайдера - це поліпшена діагностика найважчих хвороб, сотні хворих на рак отримали надію. Справді більшість розробок зараз на теоретичному рівні, але вже найближчими роками їх можна буде помацати у своїх електронних девайсах. Але все це – лише початок, бо в наступному році колайдер стає на модернізацію яка "дозволила б збільшити кількість зіткнень у 5-10 разів. Це означає, що кількість даних, які ми будемо набирати протягом одного року, буде більше, ніж вся статистика, яку ми набрали за останні 10 років", каже Максим Титов.

І, можливо, вже за 10 років вчені зможуть вирішувати глобальніші проблеми, наприклад, справлятися із температурами, які сьогодні не витримає жодна жива істота, навчитися керувати космічною енергією та нарешті докопатися до того, як створений Всесвіт.

Віталій Афанасієнко

Повʼязані теми:

Наступна публікація