Американський колайдер звузив "пастку" для "божественної частинки"

Відкриття бозона Хіггса не за горами, засвідчили виступи вчених колаборацій Великого адронного колайдера і американського прискорювача "Теватрон" на конференції в Парижі.

Експерименти на прискорювачі "Теватрон", розташованому в США, - головному конкуренті Великого адронного колайдера - дозволили фізикам значно скоротити діапазон мас, де може "ховатися" невловимий бозон Хіггса, або так звана "божественна частинка".

Бозон Хіггса - останній відсутній елемент сучасної теорії елементарних частинок, так званої Стандартної моделі. Ця гіпотетична частинка відповідає за масу всіх інших елементарних частинок. Однак теорія не дозволяє точно встановити масу бозона Хіггса.

Вчені зараз розглядають дві можливості - існування "легкого" і "важкого" варіантів. "Легкий" Хіггс з масою від 135 до 200 гігаелектронвольт повинен розпадатися на пари W-бозонів, а якщо маса бозона становить 200 ГеВ або більше, то на пари Z-бозонів, які, у свою чергу, породжують електрони і мюони.

Експерименти, проведені у 1980-х роках, дозволили виключити діапазон мас менше 114 ГеВ. Значення маси в 100 ГеВ приблизно в 107 разів більше за масу протона.

Тепер фізики з Національної лабораторії імені Фермі, які проводять експерименти на "Теватроні", виключили можливість існування бозона Хіггса в інтервалі мас від 158 до 175 ГеВ. Раніше, в листопаді 2009 року, там "закрили" інтервал з 163 до 166 ГеВ.

"Ми близькі до того, щоб повністю виключити можливість існування "важкого" бозона Хіггса", - розповів Дмитро Денисов, представник одного з двох великих проектів на "Теватроні" - експерименту DZero, де працює 500 фізиків з 19 країн.

Щоб отримати нові результати, пов'язані з бозоном Хіггса, групи, які працюють в DZero та іншому експерименті, CDF, з 2001 року незалежно одна від одної проаналізували результати 500 трильйонів зіткнень протонів і антипротонів. Потім вони об'єднали отримані дані, щоб визначити нові значення меж можливої маси бозона Хіггса.

Великий адронний колайдер
AFP
Великий адронний колайдер
Пошук цієї частинки є одним із головних завдань європейського Великого адронного колайдера (ВАК), який зараз зіштовхує частинки з сумарною енергією більш ніж в 3,5 рази вищою, ніж на "Теватроні". Однак для успішних пошуків необхідно набрати велику "статистику", тобто проаналізувати велику кількість зіткнень, тому у "Теватрона" поки що є всі шанси "зловити" Хіггса раніше за ВАК.

Результати експериментів з пошуків "божественної частинки" були представлені на міжнародній конференції з фізики елементарних частинок в Парижі ICHEP-2010.

Керівництво більш молодого прискорювача - ВАК - розповіло про масштабні плани роботи на найближчі 10 років, а представники "Теватрона" відзвітували про успіхи роботи: прискорювач працює вже 27 років.

Міжнародна конференція з фізики елементарних частинок ICHEP - найавторитетніший форум фізиків-ядерників, на якому вчені діляться найважливішими досягненнями і перспективним планами. 35-а конференція, яка проходить 22-28 липня в Парижі, привертає особливу увагу: весь світ із цікавістю стежить за змаганнями наукових колективів прискорювачів "Теватрон" і ВАК і в першу чергу за їхніми успіхами у пошуках бозона Хіггса.

Читайте також:

В Європі побудують новий адронний колайдер

У колайдері побачили дивну античастинку

Адронний колайдер зупинять на рік, щоб потім відтворити Великий вибух

Великий адронний колайдер побив власний рекорд

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: