Астрономи отримали знімок рідкісного у Всесвіті зіркового утворення

Науковці отримали знімки найрідкіснішого зіркового утворення, що нагадує яєчний білок навколо жовтка на сковорідці.

Астрономи за допомогою телескопа VLT Європейської південної обсерваторії (Чилі) одержали перші знімки представника одного з найрідкісніших у Всесвіті типів зірок - жовтого гіпергіганта, на яких уперше видно подвійну пилову оболонку навколо нього, що нагадує яєчний білок навколо жовтка на сковорідці.

Зірка IRAS 17163-3907, виявлена космічним інфрачервоним телескопом IRAS у 1983 році в сузір'ї Скорпіона, на віддалі 13 тисяч світлових років від Землі, розміром приблизно в тисячу разів більша за Сонце і в 500 тисяч разів яскравіша за нього.

Пилові оболонки навколо цієї зірки було виявлено групою під керівництвом Еріка Лагадека за допомогою інфрачервоної камери VISIR на телескопі VLT. Спостереження дозволили науковцям зробити висновок, що ця зірка є "рідкісним птахом" - вона перебуває в стадії жовтого гіпергіганта.

Всі зірки з масою в десять сонячних мас і вище після того, як у них вигорить весь водень, стають червоними надгігантами, а коли вигорає весь гелій, деякі з них проводять кілька мільйонів років у фазі червоного пост-надгіганта або жовтого гіпергіганта.

Цей короткий період закінчується переходом в інший рідкісний зоряний тип - блакитну змінну високого світіння, а потім, через кілька стадій, зірка закінчує існування вибухом наднової.

"Було відомо, що цей об'єкт яскраво світить в інфрачервоних променях, але, хоч як дивно, ніхто раніше не ототожнив його як жовтого гіпергіганта", - розповів Лагадек.

Він і його колеги одержали перші зображення двох майже ідеально сферичних оболонок навколо зірки.

На жовтих гіпергігантах відбуваються вибухові процеси, що не припиняються, - зірка IRAS 17163-3907 за кілька сотень років викинула із себе чотири маси Сонця, притому, що її загальна маса становить 20 сонячних.

Саме ця речовина утворила подвійну оболонку туманності, що складається з багатого на силікати пилу, змішаного з газом.

Така активність свідчить про швидку вибухову загибель зірки - це буде один з майбутніх спалахів наднових у нашій Галактиці.

Читайте також:

Вчені знайшли нову планету придатну для життя

Астрономи виявили зірку, яка просто не може існувати у природі

Австралійський фотограф зробив унікальні знімки обертання Всесвіту

Телескоп NASA побачив в центрі галактики символ нескінченності

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: