Астрономи побачили народження зірки-гіганта, яка вбиває планети

У сузір'ї Козерога на відстані понад 10 тисяч світлових років від Землі народилася масивна зірка, маса якої у 20 разів перевищує масу Сонця.

Вчені вперше побачили народження масивної зірки, яка в 20 разів важча за Сонце. Планети навколо цього світила приречені на швидке знищення.

Увага астрономів виявилася прикутою до зірки в сузір'ї Козерога, віддаленої від Землі на 10 тисяч світлових років. Подібно до більшості настільки далеких зірок, вона навіть не мала власного імені - лише позначення в каталозі, IRAS 13481-6124.

Для народження зірок підходять хмари газу і пилу, щільність яких помітно перевищує щільність звичайного міжзоряного середовища. Хмари з боку здаються дуже щільними, але насправді в них вакуум, ступінь глибини якого недосяжний в більшості лабораторій Землі.

Такі хмари іноді називають "зоряними яслами", і саме в них утворюються структури, з яких потім народжуються зірки - протопланетні диски. Диск виникає тоді, коли на майбутню зірку з усіх сторін починає падати під дією її тяжіння речовина. Хмара не просто стискається рівномірно у вигляді кулі, а закручується і сплющується, перетворюючись на диск. І саме тому більшість (але не всі) планети обертається в одній площині і в одному напрямку.

Виявлення протопланетних дисків стало можливим завдяки будівництву досить потужних наземних телескопів і спостереження безпосередньо з космосу, які дозволяють зазирнути всередину непрозорих для видимого світла хмар, за рахунок вивчення об'єкта в інфрачервоних променях.

Інфрачервоне випромінювання проходить крізь пилові хмари, але поглинається земною атмосферою, тому після вивчення IRAS 13481-6124 з Землі вчені звернулися ще й до орбітальної обсерваторії інфрачервоної "Спітцер".

Маса більшості зірок не дуже сильно відрізняється від маси Сонця. Тому те, що IRAS 13481-6124 опинилася в 20 разів важчою за Сонце і її вдалося застати на самому початку "життєвого шляху", - велика удача.

Завдяки цьому астрономи змогли, по-перше, переконатися в тому, що великі зірки виникають приблизно так само, як і звичайні, а по-друге, наявність протопланетного диска вказує на можливість існування навколо подібних гігантів планет. Включаючи і планети земного типу.

Втім, про життя на їхніх поверхнях безглуздо навіть говорити – через вже зазначену вище масу зірки. Такі зірки, за словами астрономів, створюють дуже сильні потоки речовини, що викидається з їхньої поверхні – т.з. "зоряний вітер". Він разом із жорсткою радіацією робить околиці зірки непридатними для життя, а то й зовсім перешкоджає появі планет.

Крім того, маса зірки визначає і швидкість протікання термоядерних реакцій усередині неї. Масивні зірки згоряють швидше за звичайні, і тому часу IRAS 13481-6124 відпущено не так вже й багато - в межах десятка-двох мільйона років.

Читайте також:

Вчені з'ясували, що знаходиться всередині Місяця

Комета Галлея виявилася прибульцем з іншої зоряної системи

Загадково зникло одне з кілець Юпітера

Мільярд світів нашої Галактики схожі на землю, встановили астрономи

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: