Астрономи виявили планетарні тостери

Взаємодія потоків енергії з магнітним полем планет породжує струмені, які можуть проникати в надра планети і розігрівати їх.

Астрономи запропонували пояснення феномену "роздування" планет, що обертаються на малих орбітах навколо своїх зірок.

Коротко дослідження викладено на сайті журналу New Scientist, її препринт доступний на сайті arXiv.org.

Фахівців цікавили "гарячі Юпітери", що знаходяться на дуже невеликій відстані від своєї зірки - набагато ближче, ніж Меркурій до Сонця. На цей момент астрономи виявили близько 150 таких планет. Їх маса порівнянна з масою "справжнього" Юпітера, а обсяг може в кілька разів перевищувати обсяг газового гіганта Сонячної системи.

Одна з гіпотез припускає, що планети розігріваються і "роздуваються" під дією приливних сил. Однак такий механізм працює тільки для планет з еліптичними орбітами, а орбіти частини дивних планет практично кругові. Автори нової роботи припустили, що планети можуть розігріватися за рахунок потоку заряджених часток, що кружляють навколо них. Джерелом часток можуть бути атоми натрію і калію - при надзвичайно високій температурі атмосфери "гарячих Юпітерів" їх електрони можуть зриватися зі своїх орбіталей.

Вітри "закручують" потоки електронів навколо планети. Взаємодія потоків з магнітним полем планет породжує струмені, які можуть проникати в надра планети і розігрівати їх. Схожим чином нагріває хліб тостер. Автори нової роботи вважають, що такий механізм може нагрівати планети в достатній мірі, щоб вони "роздувалися". Проте, вчені відзначають, що описана ними схема може працювати не для всіх планет.

У минулому році інший колектив дослідників опублікував роботу, в якій показав, що "гарячі Юпітери" утворюються навколо своїх зірок дуже швидко - швидше, ніж пророкують сучасні теорії планетостворення.

Читайте також:

Вчені передрекли зіткнення Землі з Марсом чи Венерою

NASA готує нову місію на Венеру

Астрономи думають, що кільця Сатурну - це рештки місяця

 

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: