Астрономи зафіксували смерть планети

Небесне тіло повинно злитися зі своєю зіркою менш ніж через один мільйон років.

Планета WASP-18b
Планета WASP-18b повинна злитися зі своєю зіркою менш ніж через один мільйон років. Фото: Sky&Telescope
Вченим під керівництвом Коела Хелліера, астронома з Університету Кілі в Британії, вдалося виявити нову планету поза Сонячною системою, яка має незвичайні параметри обертання навколо своєї зірки, згідно з якими небесне тіло повинно злитися зі своєю зіркою менш ніж через один мільйон років.

Про відкриття повідомляє журнал Nature.

Виявлена планета WASP-18b, належить до класу газових гігантів, має масу, що більш ніж у 10 разів перевищує масу Юпітера, і здійснює повне обертання навколо своєї зірки менше ніж за один земний день на відстані менше 5% радіуса земної орбіти.

За даними астрономічних спостережень вік зірки WASP-18, яка як і WASP-18b, що стрімко обертається навколо неї, складає приблизно один мільярд років. Це означає, що астрономам вдалося стати свідками вкрай рідкісного явища, яке досі не спостерігалося, - завершення існування планети, якій залишилося обертатися навколо зірки менше тисячної частки від тривалості всього її життя.

Вчені припускають, що ймовірність виявлення такої планети за допомогою сучасного астрономічного обладнання еквівалентна ймовірності витягування поспіль двох тузів червоної масті з колоди із 52 гральних карт - приблизно 0,1%.

Автори статті, що зробили відкриття, працюючи в рамках проекту SuperWasp (Wide Angle Search for Planets, або Пошук планет у широкому секторі), також вважають, що насправді WASP-18b може прожити ще мільярди років, якщо сприйнятливість її зірки до приливних сил не виправдовує розміри самої зірки.

Так, еволюція орбіти WASP-18b визначається дією приливних сил, які проявляються і на Землі в результаті гравітаційного впливу Місяця, що викликає припливи і відливи. У системі WASP-18 ці сили набагато сильніші, тому вони значною мірою спотворюють орбіту WASP-18b, надаючи їй спіралеподібну форму, поступово притягаючи WASP-18b все ближче до зірки.

Сприйнятливість зірки до подібних приливних сил, яка впливає на зміну орбіти планети, визначається її внутрішньою будовою. У тому випадку, якщо вченим з Університету Кілі дійсно вдалося знайти планету такої великої маси, що не підпорядковується закономірностям, властивим іншим газовим гігантам, то це відкриття може бути більш ніж корисним для спостереження за Землею, підсумовує Nature.

Нагадаємо, астрономам нещодавно вперше вдалося виявити першу стадію утворення планет земного типу.

Протопланетний диск навколо KH 15D містить частинки пилу діаметром до міліметра, тобто набагато більші, ніж вдавалося спостерігати до цих пір, повідомляють дослідники в своїй статті в журналі Nature.

За сучасними уявленнями, планети земного типу утворюються з частинок газопилового протопланетного диска, що поступово "злипаються" в більші утворення. Частинки, які зазвичай вдається спостерігати в подібних дисках на ранніх стадіях планетоутворення, мають діаметр значно менший міліметра.

Читайте також:

Астрономи побачили початок формування планет

Астрономи знайшли найвіддаленіше місце у Всесвіті

Астрономи зрозуміли, як виглядали перші зірки

 

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: