Збільшення використання викопного палива може призвести до незворотних змін клімату.
Згідно з дослідженням Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), людству залишилося всього п'ять років для того, щоб запобігти глобальній зміні клімату, пов'язаній з екстремальними погодними явищами.
З урахуванням поточних тенденцій підвищеного використання викопного палива через п'ять років настануть незворотні і потенційно катастрофічні зміни клімату, відзначають науковці.
На часі практично досягнута найвища планка глобального потепління в 2 градуси за Цельсієм, після якого запобігти некерованим змінам клімату буде неможливо.
Читайте: Метеорологи відмінили кінець світу у 2012 році
За даними кліматологів, без екстрених дій до 2017 року глобальні викиди вуглекислого газу електростанціями, заводами та іншими джерелами легко перетнуть позначку у 2° С.
Для задоволення потреб в енергії та запобігання кліматичній катастрофі, влади країн повинні поступово відходити від використання вуглеводневих видів викопного палива.
Однак, на жаль, констатують вчені, рік у рік не видно кардинальних змін у співвідношенні безвуглецевої і вуглецевої енергетики, і це незважаючи на те, що використання вуглеводневої сировини з кожним роком ускладнюється зростанням його ціни і екологічними вимогами.
У доповіді МЕА викладаються два сценарії майбутнього споживання енергії та викидів парникових газів.
Перший включає існуючі обіцянки уряду щодо зниження викидів до 2035 року. Другий відповідає графіку зниження викидів вуглекислого газу до рівня концентрації менше 450 частин на мільйон, що приблизно відповідає потеплінню на 2° С. Для порівняння: поточний рівень складає близько 390 частин на мільйон.
Читайте: Землі 12 країн Євросоюзу перетворюються на пустелю
Але навіть з урахуванням поточних зобов'язань кількість забруднення CO2 протягом найближчих 25 років складе три чверті від загальної кількість викидів з 1900 року і призведе до підвищення глобальної температури на 3,5° C з часів зазначеної вище дати.
Вчені також змоделювали наслідки потепління на 6 градусів і з'ясували, що це призведе до катастрофічних наслідків для біорізноманіття, сільського господарства та людських поселень: світ буде близький до діагнозу "непридатний для життя" через жорстоку посуху, повені, періоди сильної спеки і бурі.
Вчена відзначають, що темпи зростання глобальної температури лякають: протягом останнього століття вона зросла приблизно на 1°C, а до 2100 року може збільшитися ще на 5°С.
Таким чином, за 200 років ми можемо перетворити наш "космічний оазис" у місце, де доведеться не жити, а виживати серед низки безперервних стихійних лих, констатують вчені.
Читайте також:
Глобальне потепління змусить тварин і рослини зменшуватися
Землю спустошать екстремальні зими і незвичайні погодні аномалії