Чим собаки нагадують дітей та як маніпулюють людьми. Науковці розкрили секрет сумного "погляду цуценяти"

За понад 30 тисяч років одомашнення у чотирилапих розвинувся унікальний механізм привернення людської уваги. Завдяки йому вони можуть бути схожими на дітей.

З-поміж усіх тварин собаки можуть виражати чи не найбільший спектр емоцій –  у їхньому погляді нерідко можна прочитати сум, радість, подив тощо. Це змалку допомагає чотирилапим привертати до себе людську увагу та отримувати преференції у вигляді різноманітних смаколиків або пестощів.

Секрет цього "погляду цуценяти" вчені намагалися розгадати тривалий час. Та, як зазначається у новому дослідженні, опублікованому у Proceedings of the National Academy of Sciences, уся справа у еволюційному процесі.

За роки проведені поруч із людиною чотирилапі розвинули унікальні м’язи обличчя, яких немає у їхніх хижих родичів – саме завдяки їм вони можуть рухати куточками своїх брів та змінювати вираз писку, щоб маніпулювати людьми. 

Як собаки маніпулюють людьми

Сенсаційні висновки вдалося отримати команді учених Центру вивчення поведінки собак Портсмутського університету. Дослідники аналізували відмінності у структурі обличчя диких вовків та шести одомашнених порід собак.

З’ясувалося, що структура обличчя собак набагато більше пристосована до формування складних виразів, ніж у вовків. Вони навіть мають спеціальні м’язи, що допомагають їм піднімати внутрішні куточки брів та змінювати вираз обличчя.

Дослідники припускають, що цю здібність пухнасті розвинули спеціально для того, щоб комунікувати зі своїми господарями.

Специфічні м’язи мають назву retractor anguli oculi lateralis(RAOL) та levator anguli oculi medialis (LAOM). Вони формують дві короткі, прямі лінії і з’єднують кільце м’язів навколо очей з бровами.

собака
unsplash.com

Завдяки цьому песики можуть відкривати очі широко, таким чином, що вони стають більшими, а погляд – сумнішим та милішим.

Провідна авторка дослідження, Джуліан Камінська з Університету Портсмута в Британії, тривалий час вивчала таємницю "щенячого погляду". Ще 2017 року вона з’ясувала, що собаки певною мірою контролюють рухи своїх брів, і схильні частіше вдаватися до зміни виразу обличчя, коли люди звертають на них увагу, і з меншою вірогідністю – коли їх ігнорують або коли їм дають їжу.

Учені вважають, що м’язи, завдяки яким собаки змінюють свій погляд, є їхньою унікальною, набутою у процесі еволюції рисою. Адже, наприклад, сірі вовки, від яких песики відділилися 33 тисячі років тому,  не мають подібних аналогів.

Хоча, як зазначають дослідники, у структурі їхнього обличчя існують пучки волокон, що можуть теоретично передувати розвитку RAOL та LAOM.

Чим собаки нагадують дітей

Що саме змусило собак так сильно відійти від вовків у еволюційному плані, достеменно невідомо.

Якщо на формування певних фізичних рис - на кшталт пласких вух та коротких писків – вплинули клітини, що відповідають за покірність, то тут все не так однозначно.

З погляду еволюції 33 тисячі років - досить невеликий проміжок часу. Це означає, що для розвитку двох нових видів м’язів собаки мали досить сильний стимул.

Можливо, як зазначається у матеріалі The Atlantic, це сталося тому, що люди ліпше знаходять спільну мову з тваринами, які здатні збільшувати розмір своїх очей. Це пояснюється тим, що таким чином пухнасті стають більш схожими на людських дитинчат, що "активує" батьківський інстинкт.

чим собаки відрізняються від вовків
Чим собаки відрізняються від вовків\Tim Smith

Це підтверджують й висновки нового дослідження. Так, автори праці зазначають, що з притулків набагато частіше забирають тих тварин, що здатні змінювати вираз обличчя за допомогою RAOL та LAOM.

"Ці м’язи розвинулися унаслідок одомашнення, однак із великою ймовірністю це сталося тому, що вони давали собакам перевагу протягом спілкування з людьми", – зазначив у коментарі The Atlantic Браян Гейр, очільник Центру вивчення поведінки собак Університета Дьюка.

Однак людиноподібні вирази обличчя можуть також бути просто способом, у який собаки привертають до себе увагу. Піднімання брови є одним з найупізнаваніших невербальних сигналів,  які люди посилають одне одному, щоб висловити намір спілкуватися.

Тож здатність собак імітувати цей людський вираз обличчя, ймовірно, змушує господарів своєю чергою виявляти емоції, які зазвичай не виникають у нас під час взаємодії з іншими тваринами.

Значення собачого погляду

Примітно, що самі по собі рухи м’язів RAOL та LAOM можна розшифрувати по-різному. І вирази обличчя, які собаки створюють за допомогою них, також  не мають однозначного трактування.

"У різному контексті ми сприймаємо їх по-різному", - наголосида Александра Горовітц, дослідниця Лабораторії дослідження собак у коледжі Бернарда.

За її словами, залежно від ситуації може здаватися, що песик сумний, або що він "уважно слухає". Тварина може також мати хитрий, недовірливий тощо вигляд. Проте це не означає, що насправді песик відчуває усі ці емоції - це раніше зазначала й Джуліан Камінська.

собака
unsplash.com

Варто зазначити, що подібну до собак здатність модифікувати вираз очей мають й інші тварини – до прикладу, коні. Проте вони не такі вправні у імітуванні людей.

У випадку з чотирилапими пухнастиками, зазначає Горовітц, господарі так сильно хочуть порозумітися, що навіть інколи шукають "усмішки" на писках братів наших менших.

"Нове дослідження підштовхує мене до думки, що, можливо, справа у тому, що собаки просто вміють керувати виразом свого обличчя у схожий до людей спосіб. А нам не подобаються беземоційні обличчя", – прокоментувала дослідниця.

Однак що саме змусило деяких тварин, що тривалий час жили поруч з людьми, на кшталт динго та сибірських лисиць – залишитися дикими, у той час як собаки – одомашнилися? Це, як і природа вміння собак маніпулювати своїм поглядом, досі залишається таємницею. 

ВідеоСобаки здатні переймати стрес свого господаря

Шведські вчені оприлюднили дослідження, у якому перевіряли чи впливають собаки на зниження рівню стресу у людей. Результати приголомшливі: чотирилапі не лише відчувають ваш неспокій, а й здатні разом з вами від цього страждати.

Собаки здатні переймати стрес свого господаря

Залиште свій коментар