Перейти до змісту
Чорний секрет нашої галактики та переписування коду життя: за що отримали Нобелівську премію-2020
ТСН.ua

Нобелівську премію з хімії вперше дали двом жінкам.

Нобелівський тиждень, який тривав від 5 до 9 жовтня, завершився. Цього року нагорода передбачала винагороду в 10 млн шведських крон — близько 1,1 млн доларів. 

Традиційну грудневу церемонію вручення Нобелівських премій в Стокгольмі з особистою участю лауреатів вирішили не проводити через пандемію коронавірусу. Замість неї відбудеться телевізійна церемонія, під час якої будуть онлайн-включення з різних країн світу. Церемонію скасували вперше від 1944 року, коли премії не вручали через Другу світову війну.

ТСН.ua розповідає, за що та кому вручили нагороду.

Нобелівська премія-2020: усі переможці

  • Нобелівська премія з медицини: Гарві Дж. Альтер, Майкл Говтон і Чарльз М. Райс за дослідження гепатиту С.
  • Нобелівська премія з фізики: Роджер Пенроуз, Рейнхард Гензель и Андреа Гез за дослідження чорних дір.
  • Нобелівська премія з хімії: Еммануель Шарпентьє та Дженніфер А. Дудна за розробку методу редагування генома.
  • Нобелівська премія з літератури: Луїза Ґлюк за свою поезію.
  • Нобелівська премія миру: Світова продовольча програма за боротьбу з голодом.

Боротьба з глобальною загрозою здоров'ю

Нобелівська премію з медицини 2020
Twitter/The Nobel Prize
Гарві Дж. Альтер, Майкл Говтон і Чарльз М. Райс

Цього року Нобелівську премію з фізіології та медицини отримали троє вчених, які зробили вирішальний внесок у боротьбу з гепатитом С.

Про існування двох типів інфекційного гепатиту було відомо ще в 1940-х. Перший передається через забруднену їжу та воду, другий — через кров та тілесні рідини. У 60-х Барух Блумберг виявив збудник, який став відомим як гепатит В. За це учений отримав Нобеля з медицини 1976 року.

Водночас Гарві Дж. Альтер вивчав випадки гепатиту серед тих, кому переливали кров. З'ясувалося, що в низки пацієнтів хворобу викликає невідомий інфекційний агент. Загадкова хвороба отримала назву гепатит "не-А, не-В".

Ідентифікація нового вірусу стала нагальним завданням. Для цього застосували усі традиційні методи, але марно. Тоді Майкл Гоутон провів кропітку роботу й таки виділив геном вірусу, який назвали гепатит С.

Після цього не вистачало останньої частини головоломки: чи здатен вірус сам собою викликати гепатит? Чарльз М. Райс навів остаточні докази того, що сам собою вірус гепатиту С може спричинити хворобу.

Завдяки їхнім відкриттям тепер доступні високочутливі аналізи крові на вірус, які фактично усунули посттрансфузійний гепатит в багатьох частинах світу. Також їхня робота дозволила швидко розробити противірусні препарати, спрямовані проти гепатиту C.

Чорні діри та найтемніша таємниця Чумацького шляху

Нобелівська премія 2020 з фізики
Twitter/The Nobel Prize
Роджер Пенроуз, Рейнхард Гензель и Андреа Гез

Одне з найекзотичніших явищ у нашому Всесвіті — чорні діри. Навіть Альберт Ейнштейн не вірив, що існують ці надмасивні космічні монстри, які захоплюють все, що у них потрапляє, і навіть світло не може втекти.

Утім, 1965 року, за десять років після смерті Ейнштейна, Роджер Пенроуз довів, що чорні діри справді можуть утворюватися, докладно описав їх і довів, що це вкладається в загальну теорію відносності. За своєю суттю чорні діри приховують сингулярність, де припиняють діяти всі відомі закони природи. Новаторська стаття Пенроуза досі вважається найважливішим внеском в загальну теорію відносності від часів Ейнштейна.

Рейнхард Гензель і Андреа Гез очолюють групу астрономів, яка від початку 1990-х років зосередила свою увагу на області під назвою Стрілець A в центрі нашої галактики. Орбіти найяскравіших зірок, найближчих до середини Чумацького Шляху, нанесли на мапу. Виявилося, що надважкий невидимий об'єкт тягне за собою нагромадження зірок. Маса близько чотирьох мільйонів Сонць зосереджена в області, що не більша за Сонячну систему. Робота учених надала переконливі докази того, що в центрі нашої галактики є чорна діра.

Переписування коду життя

Нобелівська премія 2020 з хімії
Twitter/The Nobel Prize
Еммануель Шарпентьє та Дженніфер А. Дудна

Науковиці Еммануель Шарпентьє та Дженніфер А. Дудна розробили метод редагування генома. Вони відкрили такий інструмент, як "генетичні ножиці" CRISPR / Cas9.

Відкриття було неочікуваним. Шарпантьє вивчала бактерію Streptococcus pyogenes, яка наносить багато шкоди людям. У ній вона виявила невідому раніше молекулу, котра, як з'ясувалося, обеззброює віруси, розщеплюючи їхню ДНК. 2011 року науковиця опублікувала статтю про це та розпочала роботу з біохімікинею Дудною. 

Разом їм вдалося відтворити "генетичні ножиці" бактерій в пробірці і спростити їхні молекулярні компоненти для простішого використання. Після цього "ножиці" вдалося перепрограмувати так, що ними можна розрізати будь-яку молекулу ДНК у заздалегідь визначеному місці.

Тепер дослідники можуть використовувати їх для зміни ДНК тварин, рослин та мікроорганізмів із надзвичайно високою точністю. Ця технологія спричинила революцію в молекулярних науках про життя, відкрила нові можливості для селекції рослин, внесла свій вклад в інноваційні методи лікування раку та може втілити мрію про лікування спадкових хвороб.

Сувора краса, яка з індивідуального робить універсальне

Нобелівська премія з літератури, Луїза Глюк
Twitter/The Nobel Prize
Луїза Ґлюк

Премію з літератури отримала американська поетеса Луїза Ґлюк "за безпомилковий поетичний голос, який суворою красою робить індивідуальне існування універсальним".

Луїза Глюк опублікувала дванадцять збірок віршів і кілька томів поетичних есе. Серед її найвідоміших збірок поезії — "Первісток" ("Firstborn") 1968 року, "Тріумф Ахілла" ("The Triumph of Achilles") 1985-го, "Дикий ірис" ("The Wild Iris") 1992-го, "Vita Nova" 1999-го та "Сільське життя" ("A Village Life") 2009 року. 

"Для всіх характерне прагнення до ясності. Дитинство і сімейне життя, близькі стосунки з батьками, братами і сестрами — тема, яка залишається для неї центральною. В її віршах "я" прислухається до того, що залишилося від мрій і помилок, і ніхто не може бути важчим з неї саму в протистоянні з власними ілюзіями", — пишуть у Нобелівському комітеті. Водночас наголошується, що, попри велике значення автобіографічного тла, Глюк шукає універсальне, і в цьому вона черпає натхнення у міфах і класичних мотивах, що присутні в більшості її робіт.

Боротьба з голодом

Нобелівська премія миру 2020
Twitter/The Nobel Prize

Нобелівську премії миру присудили Світовій продовольчій програмі за зусилля у боротьбі з голодом, внесок у покращення умов для миру в районах, що постраждали від конфліктів, та роль у запобігання використанню голоду як зброї у війнах та конфліктах.

Світова продовольча програма — найбільша у світі гуманітарна організація, яка займається боротьбою з голодом та сприяє продовольчій безпеці. 2019 року вона допомогла понад 100 мільйонам людей у 88 країнах.

Наголошується, що пандемія коронавірусу спричинила стрімке зростання жертв голоду в світі. Утім найголовніша провина лежить саме на війнах і конфліктах. Зв'язок між голодом і збройними конфліктами — порочне коло. Війна і конфлікт спричиняють відсутність продовольчої безпеки й голод, а через голод і відсутність продовольчої безпеки спалахують нові конфлікти та акти насильства. 

У Нобелівському комітеті наголошують, що світу загрожує голод неймовірних масштабів, якщо Світова продовольча програма та інші організації не отримають необхідної фінансової підтримки.

Відео Шнобелівська премія 2020: як пандемія надихнула засновників на нову номінацію

Нагорода для вчених українського походження та сумнівна премія для світових лідерів. У Сполучених Штатах провели 30-ту церемонію вручення Шнобелівської премії. Її присуджують за найбезглуздіші наукові відкриття. Як пандемія COVID-19 змінила перебіг церемонії та надихнула її засновників на нову номінацію - у сюжеті.  

Шнобелівська премія 2020: як пандемія надихнула засновників на нову номінацію

Залиште свій коментар