Чумацький Шлях може приховувати тисячі зірок-"бомб уповільненої дії"

Теоретично в межах декількох тисяч світлових років від Землі повинні знаходитися десятки зірок-"бомб".

Деякі старі зірки в Чумацькому Шляху можуть виявитися "бомбами з годинниковим механізмом" - якщо така зірка сповільнить своє обертання нижче критичної межі, станеться вибух наднової, заявляють автори статті, опублікованої в журналі Astrophysical Journal Letters.

Так звані наднові типу Ia утворюються з білих карликів - старих "вигорілих" зірок невеликої маси, позбавлених власних джерел енергії. Така зірка може стабільно існувати, якщо її маса не перевищує 1,4 маси Сонця - межі Чандрасекара.

Вважалося, що наднова спалахує, коли білі карлики, забираючи речовину у зірки-донора, перевищують за масою межу Чандрасекара, і гравітація "стискає" зірку.

Однак, як відзначають Розанна ді Стефано з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики та її колеги, свідоцтв на користь цієї теорії виникнення наднових типу Ia поки виявити не вдалося - астрономи не знайшли біля слідів спалахів наднових ні потенційні зірки-донору, ні залишків "недоїдених" білим карликом водню і гелію.

Вчені припускають, що зірки-"бомби", які можуть спалахнути як наднові, можна обчислити за іншими ознаками, зокрема, за швидкістю їх обертання. Згідно з їх гіпотезою, набираючи масу, білий карлик також починає швидше обертатися навколо власної осі, і якщо він прискориться достатньо, то зможе "утриматися" і залишатися стабільним і за межею Чандрасекара.

Після того, як карлик припинить набирати додаткову масу, він почне поступово сповільнюватися, і наднова спалахне, коли швидкість впаде до критично низького значення.

Таким чином, за оцінками авторів статті, між закінченням "набору ваги" і спалахом може пройти до мільярда років, за які всі "сліди" того, що білий карлик колись забирав речовину в іншої зірки, можуть зникнути.

За підрахунками астрономів, кожну тисячу років відбуваються три спалахи наднових типу Ia. Якщо середньостатистичній зірці-"бомбі" потрібні мільйони років для того, щоб сповільнитися і вибухнути, то теоретично в межах декількох тисяч світлових років від Землі повинні знаходитися десятки таких "бомб".

Виявити такі зірки буде важко, але вчені сподіваються, що це дозволять зробити нові проекти широкомасштабних оглядів неба, наприклад, на системах телескопів Pan-STARRS і LSST (Large Synoptic Survey Telescope).

Читайте також:

Астрономи виявили зірку, яка просто не може існувати у природі

З допомогою Сонця перевірять теорію гравітації та нових вимірів

Нові знімки NASA - американці залишили на Місяці рюкзаки та сміття

Більшість придатних для життя планет - пустельні

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: