Дерево Будди та черепаха, яка пережила 39 президентів США: де шукати найстаріші живі організми на планеті

Дата публікації
Перегляди
5668
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Дерево Будди та черепаха, яка пережила 39 президентів США: де шукати найстаріші живі організми на планеті

Фото: ТСН.ua

Найбільшому "старцю" планети - близько 200 тисяч років.

Наша планета дедалі активніше змінюється, але на ній досі можна відшукати неймовірні організми-"старці". Дехто з них пережив війни, дехто – бачив світ ще до того, як люди встигли розселитися всією Землею.

Для найзавзятіших мандрівників – путівник місцями планети, де можна побачити найстаріші живі організми. Серед них – тисячорічні квіти, пов'язане з Буддою дерево та черепаха, яка пережила десятки президентів США.

Птах, який шість разів літав "до Місяця і назад"

68 років

Найстаріша з відомих пташка на ім’я Мудрість цього року відсвяткувала 68-річчя.  За своє життя самка темноспинного альбатроса встигла налітати понад 4,5 млн кілометрів – це вшестеро більше за відстань від Землі до Місяця і назад.

Восени вона прилітає на американський атол Мідвей, який має статус Національного заповідника, аби виростити своїх пташенят. Мудрість пережила цунамі і висиділа на острові десятки яєць.

Маючи наполегливість та спецдозволи, пташку можна побачити в її тихоокеанському раю. Атол Мідвей розташований на крайньому північному кінці Гавайського архіпелагу.

Черепаха, яка пережила 39 президентів США

187 років

Джонатан, улюбленець острова Святої Єлени, крихітного острова в Південній Атлантиці, народився близько 1832 року – за п'ять років до коронації королеви Вікторії. Відтоді гігантська черепаха пережила 39 президентів США.

Втім він ніколи не зустрічав іншого відомого жителя острова – Наполеона, оскільки французький імператор помер у вигнанні там 1821 року. А ніжний гігант народився на Сейшельських островах, звідки його привезли як подарунок тодішньому губернатору Святої Єлени 1882 року.

Відтоді він блукає великим маєтком, насолоджуючись компанією трьох інших гігантських черепах і частих гостей.

Шипшина, яку не зачепило бомбардування

1 200 років

Вважається, що "тисячорічну троянду" посадили в Німеччині ще за короля Людовика Благочестивого 815 року.

Кущ шипшини росте на католицькому соборі Святої Марії в Гільдесгаймі. Окрім краси і віку, рослина цікава дивовижною стійкістю. Бомбардування союзників під час Другої світової війни залишило собор в руїнах, але шипшина якимось чином вижила, процвітала і росте досі.

Її можна відвідати у будь-який час, але краще в кінці травня - на початку червня, аби побачити її ніжно-рожеві квіти.

Дерево, пов’язане з Буддою

2 300 років

Фікус священний, відомий як дерево бодхі, під яким Сіддгартха Ґаутама пережив просвітлення в Індії, зник. Втім з його насіння виросло інше, на Шрі-Ланці, близько 250 року до нашої ери. Воно перетворилася на одне з найбільш шанованих дерев у буддійському світі

Деревом захоплювався письменник Герберт Веллс. Його пошкоджували слони. Тамільські сепаратисти брали його в облогу. А сьогодні паломники з усього світу вирушають до дерева, яке росте в садах Махамевни в Анурадхапурі, Шрі-Ланка.

Найстаріше оливкове дерево

2 500 років

Фото: flickr.com

Посаджене людиною чи природою 2-3 тисячі років тому на грецькому острові Крит проросло дерево, яке досі дає оливки.

Монументальне дерево в селі Вувес не лише приносить плоди, але приваблює художників, релігійних лідерів, олімпійців і очільників держав.

Також біля дерева тепер є музей, що висвітлює традиційні методи збирання врожаю оливок на Криті, який колись був центром мінойської цивілізації, яка процвітала в давнину завдяки торгівлі оливковою олією.

Вічнозелений килим

3 000 років

Ярета – рослина, схожа на мох, але насправді це крихітна квіткова рослина. Вона ідеально пристосувалася, аби витримувати умови високогір’я Анд у Перу, Болівії, півночі Чилі та заході Аргентини.

Вітер, морози і посухи не заважають Azorella compacta, дикому, неїстівному родичу петрушки і кропу, який росте лише на метр за століття. Через повільні темпи росту вважається, що найбільшим представникам цього виду рослин приблизно 3000 років.

Сосна, старша за єгипетські піраміди

5 000 років

У горах Вайт-Маунтайн в американській Каліфорнії стоїть сосна, якій близько 5 тисяч років, що робить її найстаршим неколоніальним організмом на Землі. Вона названа на честь старозавітного героя Муфусаїла, який нібито прожив 969 років.

Точне місце розташування цієї сосни довговічної – сувора наукова таємниця. Але в охочих є шанс поблукати поміж її родичів, а можливо і самого дерева, у давньому сосновому лісі Брістлекону.

Найстаріша тварина

15 000 років

Вулканічні губки Антарктиди, Anoxycalyx joubini, схожі на білуваті гігантські пивні бочки або мініатюрні вулкани. Вони живуть у холодних водах біля протоки Мак-Мурдо і можуть досягати 10 тисяч років, що є найбільшим віком серед тварин.

Вони живуть на глибині 45-440 метрів, і лише найбільш відчайдушні аквалангісти можуть їх побачити.

Єдине "тіло" лісу

80 000 років

Велетенський ліс штату Юта складається з майже 50 тисяч дерев, але весь він вважається одним організмом. Це – клональна колонія тополі осикоподібної (Populus tremuloides). Організм називають Пандо та Тремтливий Гігант.

Його вважають єдиним живим організмом на підставі ідентичних генетичних маркерів і загальної кореневої системи. Пандо охоплює 43 гектари території. Його вагу оцінюють у 6 тисяч тонн, що робить його найважчим відомим організмом. Вік – понад 80 тисяч років.

Листя дерев тремтить за найменшого вітру – насолодитися мелодією тисячі дерев можна в самому серці Пандо, де облаштоване наметове містечко національного лісу Фішлейк.

Найдавніший у світі живий організм

200 000 років

Генетики вважають, що "луки" морської трави в Іспанії – найстаріший відомий єдиний організм на Землі.

Посідонія океанічна, відома як трава Нептуна, звична для Середземного моря. Але "пляма" біля острова Форментера, клональна колонія як Пандо, вирізняється своїм віком – їй близько 200 000 років.

На щастя, на острові найменшому з іспанських Балеарських островів, немає такого натовпу, як на сусідній Ібіці, звідки до Форментера ходить пором. Окрім заняття захопливим підводним плаванням до давнього "морського лісу", на острові можна подивитися на мальовничий маяк та печери.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
5668
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація