Дослідники заявили, що мед ліпший за антибіотики для лікування застуди: насправді все складніше

Дослідники заявили, що мед ліпший за антибіотики для лікування застуди: насправді все складніше

Pexels

Справді, люди використовували мед для лікування кашлю та застуди дуже довго, утім дослідження його ефективності були досить розрізненими.

Дослідники з Оксфордського університету у Великій Британії узагальнили результати 14 попередніх досліджень і заявили, що мед ліпший для лікування кашлю та застуди, аніж антибіотики та низка безрецептурних ліків. Утім висновки не такі однозначні, як можуть здатися на перший погляд.

Про це пише Science Alert.

"Мед - часто використовуваний домашній засіб, добре відомий пацієнтам", - пишуть дослідники з Оксфордського університету. "Він також дешевий, легко доступний і має обмежену шкоду".

Особливо цікавим для дослідників було порівняння меду з антибіотиками. Автори огляду відзначають, що антибіотики часто викликають побічні ефекти і спричиняють резистентність, тому використання меду як альтернативного засобу має багато переваг. 

"Оскільки більшість інфекцій верхніх дихальних шляхів (ІВДШ) є вірусними, призначення антибіотиків неефективно і недоцільно", - пишуть дослідники. "Однак відсутність ефективних альтернатив, а також бажання зберегти взаємини між пацієнтом і лікарем сприяють надмірному призначенню антибіотиків", - додають вони.

Справді, люди використовували мед для лікування кашлю та застуди дуже довго, утім дослідження його ефективності були досить розрізненими, тож це залишає місце для сумнівів в тому, наскільки він насправді полегшує симптоми застуди в різних вікових групах порівняно з іншими варіантами.

Огляд команди заснований на 1761 людині з 14 різних досліджень і доходить до висновку, що мед ефективний під час лікування симптомів ІВДШ, включно з болем у горлі, закладеністю носа та кашлем. Однак, хоча висновок здається обнадійливим, включені в нього дослідження, схоже, мають деякі проблеми.

"У метааналізі все зводиться до включених досліджень. Якщо література, на яку ви покладаєтеся, погана, ви не можете багато сказати про предмет, за винятком того, що вам потрібно більше досліджень", - пояснює Гідеон Меєровіца-Кац, епідеміолог з Університету Вуллонгонга в Австралії, який не брав участі в дослідженні.

"У цьому огляді більшість включених досліджень, схоже, містить невідповідності і деякі явні помилки, що викликають занепокоєння. Це означає, що ми маємо з великою обережністю ставитися до результатів", - додав він.

Той, хто перехворів на застуду, знає: наявні методи лікування часто ледь впливають на загальний перебіг хвороби. Може здатися, що мед "якось допомагає". Дослідники кажуть, варто продовжити великі високоякісні плацебо-контрольовані дослідження.

"Сам метааналіз був проведений добре, але якість досліджень меду у випадках ІВДЩ і кашлю видається низькою. Це означає, що ми можемо лише казати, що не впевнені, чи допомагає мед", - сказав Меєровіца-Кац.

Нагадаємо, колишня очільниця МОЗ Уляна Супрун розповідала, що від застуди та грипу (якщо вони не викликані чи ускладнені бактеріальною інфекцією, яка лікується антибіотиками) рекомендована корисна їжа, препарати, які знижують температуру (парацетамол або ібупрофен) та тепле пиття.

Наступна публікація