Дослідження: психологи пояснили, які люди схильні вірити у теорії змови

Дослідження: психологи пояснили, які люди схильні вірити у теорії змови

Фото: Facebook

Що вищим є рівень критичного мислення, то менше віри у злих рептилоїдів, чипування, смертельні вакцини і "золотий мільярд".

Прихильники теорії змови бачать світ не так, як інші люди, і схильні спостерігати закономірності там, де їх немає. До того ж нове дослідження виявило ще один важливий чинник сприйнятливості до теорій змови — критичне мислення.

Про це повідомляє Applied Cognitive Psychology.

Конспірологічне мислення виникає не просто так — є певні чинники, які роблять людину вразливішою до теорій змови. Згідно з новими дослідженнями, що нижчий рівень критичного мислення, то вищою є ймовірність того, що людина повірить у пласку Землю.

Прихильники конспірологічних теорій психічно здорові — вони просто бачать світ інакше. Міжнародна команда дослідників з Амстердамського вільного університету та Кентського університету в Великій Британії провела п'ять експериментів, спрямованих на розуміння мислення прихильників теорій змов. Всі вони показали: такі люди здатні виявляти закономірності там, де їх немає, і це проявляється не тільки у вірі в існування світового уряду, двійників Сталіна й Гітлера, пласку Землю та рептилоїдів, але й в побутових речах.

Вони вбачають певні узори в хаотичних мазках на картинках Поллока та зауважують закономірності у частоті випадіння орла або решки під час підкидання монетки, хоча результат підпорядковується лише теорії ймовірностей.

Також вчені виявили, що вищим є рівень критичного мислення, то менше віри у злих рептилоїдів, чипування, смертельні вакцини і "золотий мільярд".

У першому дослідженні 86 учасників попросили зазначити, наскільки вони погоджуються з твердженнями на кшталт "деякі важливі події були результатом діяльності невеликої групи, яка таємно маніпулює світовими подіями".

Потім люди повинні були прочитати текст, в якому стверджувалося, що нічна стоянка має бути забороненою в певному районі. Учасники повинні були оцінити актуальність викладених аргументів у кожному абзаці й тексті загалом, після чого написати свою відповідь на нього. Психологи оцінювали відповіді респондентів та їхні тексти за різними критеріями критичного мислення — визначення оптимальних аргументів, пошук пояснень і недопущення надмірного узагальнення.

Команда виявила, що більше балів учасники набирали за критеріями критичного мислення, то менше вони погоджувалися з твердженнями з першого тесту.

Друге дослідження було схоже на перше, але з невеликими відмінностями. У ньому взяло участь вже 252 людини, а також додалося ще одне завдання: учасники повинні були розповісти про свої власні навички критичного мислення.

Тут результат вийшов ідентичним — що нижчим є рівень критичного мислення, то вищою є ймовірність, що людина вірить у конспірологію. Але цікаво, що всі учасники оцінювали рівень свого критичного мислення як високий. Це добре сходиться з тією ідеєю, що зазвичай прихильники теорій змови позиціюють себе як вільнодумці, які бачать те, чого не можуть побачити інші.

Нагадаємо, що Пентагон визнав, що зберігає уламки НЛО і проводить над ними випробування. 

Повʼязані теми:

Наступна публікація