В Індонезії через масові лісові пожежі у 90-х ціле покоління виросло нижчим - науковці

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

30 років тому дихати в деяких районах країни повітрям було все одно що викурити 20 сигарет.

1997 року Індонезія була спустошена серією неконтрольованих лісових пожеж, які зараз вважають одними з найгірших в історії. Під час цієї трагедії випаленими залишились близько 11 мільйонів гектарів землі – дим поширювався далі і душив прилеглі міста.

Забруднення повітря тоді було настільки жахливим, що, ймовірно, фактично зупинило зріст майбутнього покоління.

Нове дослідження опубліковане в PNAS виявило докази того, що навіть діти в утробі матері піддавалися впливу цієї димової завіси, через що, ймовірно, виросли на кілька сантиметрів коротшими, ніж могли.

Отримані дані свідчать про те, що забрудники повітря можуть проникати до плода разом із киснем, викликаючи незворотні зміни, що можуть призвести до зниження ваги при народженні і зниженню зросту в дорослому віці.

"Хоча попередні дослідження привернули увагу до смертей, викликаних лісовими пожежами, ми показуємо, що вижили також несуть великі і незворотні втрати", - пишуть автори.

Загальновідомо, що забруднення повітря може викликати негативні наслідки для здоров'я, особливо у дітей, але нові результати показують, що лісові пожежі більш шкідливі, ніж ми припускалося раніше.

Пожежі 1997 року було особливо катастрофічними. Разом вони випустили в повітря приголомшливу кількість сульфідів, оксиду азоту і золи, створивши чверть всіх викидів вуглецю за цей рік і, зрештою, піднявши рівень забруднення до безпрецедентної висоти. У деяких районах дихати повітрям було практично еквівалентно палінню 20 сигарет.

Сьогодні вважається, що від цих пожеж постраждали близько 20 мільйонів людей, проте завдяки новому дослідженню це число може зрости через мільйон постраждалих немовлят.

У дослідженні Університету Дьюка взяли участь 560 дітей, які перебували в утробі матері або були молодшими за півроку під час пожеж.

Аналізуючи дані про внутрішньоутробний вплив пожеж, а також про харчування дітей, їхню генетичну інформацію та інші соціальні фактори, дослідники виявили, що діти, народжені в цей час, були в середньому на 3,3 сантиметра коротшими, ніж могли бути.

Це може здатися не дуже серйозними наслідками, проте відомо, що зріст пов'язаний не лише зі здоров'ям людини, але з її рівнем життя і доходом.

Автори підраховують, що це "укорочення" призвело до втрати близько 3% середньомісячної заробітної плати – і це стосується приблизно мільйона індонезійських робітників, які народилися за цей час.

Отже, стверджують дослідники, вартість цього заходу значно переважила його переваги. Зазначається, що перш, ніж пожежі почали виходити з-під контролю, вони були навмисно розпочаті як спосіб очистити сільськогосподарські угіддя якомога дешевше, в основному для плантацій олійних пальм, які виробляють пальмову олію.

Фермери і виробники пальмової олії може й заощадили гроші, проте країна в цілому втратила набагато більше. "Гонитва за короткостроковими економічними вигодами призводить до забруднення повітря, яке викликає довготривалі незворотні наслідки для здоров'я", - підсумовують автори.

Нагадаємо, група американських вчених та істориків з'ясувала, в який рік людям жилося найважче. І це не 1347, коли в Європу прийшла Чорна смерть, і не будь-який з років Голокосту між 1941 і 1945. Від голоду та лих потерпав цілий світ.

ВідеоЖертвами пожежі в Бангладеш стали щонайменше 110 людей

Понад півсотні людей травмовані. В історичному районі Дацці згоріло щонайменше п'ять житлових будинків. Зайнялося в будівлі на першому поверсі, де незаконно зберігалися хімікати. Чому влада Бангладеш досі не закрила цей небезпечний склад – далі у сюжеті.

Жертвами пожежі в Бангладеш стали щонайменше 110 людей

Залиште свій коментар

Вибір редакції