Ефект ноцебо чи голова дійсно болить на погоду. Розповідаємо на гіфках, що відбувається насправді
Партнерський Матеріал
  • Кількість переглядів 3669

Проаналізували декілька досліджень і розповідаємо, чому інколи ми відчуваємо головний біль через зміну погоди.

Біль в суглобах чи спині, втома, головний біль та підвищений тиск – це не перелік симптомів певної хвороби. Схожі симптоми відчувають люди, які залежать від погоди або ж відчувають метеозалежність.

Як пише в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун, класика метеозалежності – погане самопочуття через магнітну активність на Сонці. Електромагнітна активність там відбувається постійно, внаслідок цього процесу відбувається викид коронарної маси.

І якщо вона досягає Землі, то починає взаємодіяти з магнітним полюсом нашої планети, що викликає полярне сяйво, а не мігрень. Магнітосфера Землі нейтралізує електромагнітний вплив нашої зорі, тому малоймовірно, що його може відчувати організм людини.

Втім, багато людей жаліються на мігрені та сильний головний біль саме в цей період. Але підтверджень, що саме активність Сонця викликає ці симптоми – наразі недостатньо.

В одному з досліджень було проаналізовано 63 мільйони твітів, що містили слова "мігрень" або "головний біль". Графік активності таких повідомлень був зіставлений з графіком активності Сонця, і в кінцевому результаті взагалі не збігався.

Попри те, що наукові дослідження знаходять мало доказів, що підтвердили би наявність головного болю через зміну погоди, деякі люди, які натомість регулярно страждають на мігрень, мають інші тригери, що викликають біль – це можуть бути як фізичні, так й емоційні фактори.

Що таке метеозалежність

Сучасна медична класифікація хвороб не розглядає метеозалежність як окреме захворювання. Погода – це зовнішній фактор, який діє на організм і провокує ті прояви, які є результатом певних хвороб і розладів самого організму.

Здорова людина високо адаптивна, тобто зовнішні умови, звісно, впливають на неї, можуть викликати певний дискомфорт, наприклад, кожному з нас важко перенести спеку вищу за температуру людського тіла, але в основному не призводять до сильного нездужання.

Метеозалежність – це, як правило, прояв захворювань серцево-судинної або нервової системи, астми, артриту, які роблять людину високочутливою до зовнішніх тригерів, зокрема погодного фактору.

Перепади атмосферного тиску викликають природну зміну тиску в судинах і тканинах. Під час падіння тиску розвивається гіпоксія, тобто зниження рівня кисню в тканинах, що призводить до запаморочення, нудоти, сердечного і головного болю.

З підвищенням атмосферного тиску підвищується й артеріальний тиск, посилюється кровотік, що теж може призвести до нездужання, часом досить серйозного.

У здорової людини розширені або спазмовані судини швидко повертаються до нормального стану завдяки своїй еластичності, а ось при втраті ними еластичності організму складно швидко перебудовуватися відповідно до динаміки навколишнього середовища.

Так, є дослідження, в яких показано кореляцію між геомагнітними бурями та ризиком інсульту у певних групах. Проте, в цьому випадку механізм зв‘язку необхідно вивчати додатково.

Статистика з метеозалежності вельми обмежена, проте є дані щодо окремих її симптомів. З них найпоширеніший – це, звичайно ж, головний біль.

У США зі скаргами на головний біль щорічно звертаються до лікарів близько 45 мільйонів осіб, при цьому половина з них повідомляє, що саме зміни погоди є найважливішим тригером. Це значна статистика підкріплена медичними дослідженнями в контрольованих умовах.

Ефект ноцебо чи метеозалежність

У японському дослідженні 2015 року 34 пацієнта з хронічною мігренню під контролем лікарів вели щоденники свого здоров'я. Всі вони непогано почувалися при показнику 1013 гектопаскалей (759,8 мм ртутного стовпчика), і такий атмосферний тиск було прийнято за стандарт.

Виявилося, що учасники дослідження страждали на мігрень навіть при відносно невеликих зниженнях атмосферного тиску – всього на 6-10 гектопаскалей.

А ось міжнародна група вчених з Тайваню, США й Великобританії, проаналізувавши великий масив статистичних даних, виявила, що в різних географічних районах напади мігрені у учасників дослідження корелювали з різними погодними факторами: температура повітря, низький тиск, сильні вітри, наближення тайфуну, наближення холодного атмосферного фронту.

При цьому деякі дослідження взагалі не виявляють зв'язку між метеофакторами і головним болем, що, можливо, свідчить про те, що є кліматичні зони, більш-менш сприятливі для метеозалежних.

Існує також теорія, що за мігрені відповідальні так звані атмосферики (або просто сферика). Це низькочастотні електромагнітні хвилі, джерелом яких є атмосферні електричні розряди, наприклад, блискавки.

Атмосферики мають слабке загасання і можуть поширюватися на відстані до декількох тисяч кілометрів. Ось чому їх присутність в атмосфері, можлива, навіть якщо безпосередньо у цій місцевості не було грози. Атмосферики впливають на клітини і мембрани організму, тому у метеозалежних людей можуть викликати напади мігрені.

На метеозалежність часто скаржаться люди, які страждають на ревматоїдний артрит. Вони впевнені, що відчувають посилення болю в суглобах при наближенні дощу, штормової погоди в результаті коливань атмосферного тиску. Однак до нещодавна більшість досліджень не знаходила кореляції між змінами погоди і симптомами артриту.

Не виключено, що це своєрідний "ефект ноцебо" – так за аналогією з ефектом плацебо називають ситуацію, коли певний фактор-пустушка негативно впливає на стан пацієнта через те, що останній впевнений в його реальному негативному впливі.

Тож, на вразливу ​​людину, що страждає артритом, цілком може вплинути прогноз погоди, де повідомляється про підвищення вологості і коливаннях тиску.

Проте, опублікований в грудні 2017 року звіт Гарвардської школи здоров‘я вказує, що погода не впливає на біль в спині і суглобах. Дослідники проаналізували частоту виклику лікарів за страховою програмою у дощові дні через біль в спині і суглобах. Всього проаналізували 11 мільйонів випадків, і зв‘язку не знайшли.

Ревматоїдний артрит також не залежить від погодних чинників. Так само не знайшли впливу зміни атмосферного тиску, температури, вологості повітря та кількості опадів на появу болю у спині.

Втім, біль у суглобах реальний і деякі зв‘язки з погодою все ж можна знайти. Так, останнім часом з'явилися наукові роботи, що демонструють нехай слабку, але все ж кореляцію між метеофакторами і болями в хворих суглобах.

Наприклад, ось у голландському дослідженні вчені протягом двох років спостерігали за пацієнтами, що страждають на артрит бедерних суглобів. Вони порівняли записи про їхній стан з метеорологічними даними за цей же період і виявили, що дійсно між ними є кореляція. Зміни не були надто сильними, але простежувалися.

Сила болю збільшувалася на 1 пункт на кожні 10% підвищення вологості. Функціонування суглобів погіршувався на 1 пункт на кожні 10 гектопаскалей підвищення атмосферного тиску. Тож, на думку експертів, зміни атмосферного тиску можуть вплинути на тиск всередині суглоба, в якому розташовані  надзвичайно чутливі нервові закінчення, і це може призводити до посилення болю.

Як боротися з метеозалежністю

Науковці зазначають, є погодні фактори, які мають зрозумілі механізми впливу. Наприклад, холодне сухе повітря підвищує ризики нападу астми, а також подразнює слизові оболонки, що полегшує інфікування вірусами.

За словами в.о. міністра охорони здоров'я Уляни Супрун, дуже високі або дуже низькі температури можуть спричинити виникнення певних хворобливих станів, а їхня різка зміна може негативно вплинути на захисні функції організму. Тому повністю заперечувати вплив деяких погодних умов на здоров’я не варто.

Втім, як зазначають медики, велика частина нездужань, пов'язаних з погодою, викликана слабкістю судин, тож саме їх потрібно зміцнювати. Також не варто забувати про свіже повітря і фізичні вправи: біг підтюпцем, активна ходьба, походи на природу, плавання в водоймах, заняття в спортзалі. Всі ці складові здорового способу життя зміцнять організм і знизять метеочутливість.

Експерти також рекомендують метеозалежним людям підібрати комплекс дихальних вправ і виконувати їх в несприятливі дні, щоб знизити гіпоксію. Медики також зазначають, якщо ви відчуваєте якісь симптоми чи погано почуваєтесь – ліпше зверніться до лікаря, оскільки не завжди погода чи магнітні бурі винні в поганому самопочутті.

Залиште свій коментар