Фізики уточнили масу "божественної частинки"

Найбільш вірогідні інтервали, в які потрапляє маса бозона, лежать у межах від 183 до 185 гігаелектронвольт і від 114 до 156 гігаелектронвольт.

Фізики, що працюють з американським колайдерром "Теватрон", отримали нові дані, що уточнюють масу бозона Хіггса - частинки, яка відповідає за наявність маси в інших елементарних частинок.

Існування бозона Хіггса було передбачене в рамках Стандартної моделі - найбільш загальноприйнятої на сьогодні теорії, що пояснює природу фундаментальних фізичних взаємодій, проте експериментально вона поки що не знайдена. Фізики шукають хіггсівський бозон, аналізуючи наслідки зіткнень елементарних частинок у колайдерах. У таких зіткненнях народжуються нові частинки, які потім каскадно розпадаються також з народженням частинок. Одна з частинок, яка, згідно з теоретичними розрахунками, може народжуватися і відразу розпадатися в подібних зіткненнях - це бозон Хіггса. У залежності від того, яка маса цієї частки, будуть відрізнятися і каскади її розпаду.

У ході численних спостережень ученим вдалося уточнити ймовірні значення маси бозона Хіггса і продовжити поступово звужувати можливий діапазон. Аналіз нових даних, отриманих на детекторах "Теватрона" CDF і D0, в сукупності з більш ранніми результатами дозволив вченим виключити інтервал мас від 156 до 183 гігаелектронвольт.

Маса хіггсівського бозона не лежить у більшій частині цього діапазону з імовірністю 95%, але деякі ділянки поки виключаються з імовірністю 90%. У липні 2010 року фізики з "Теватрона" змогли виключити більш вузький інтервал можливих значень маси бозона Хіггса - від 158 до 175 гігаелектронвольт. Якщо зіставити всі ці дані, то найбільш вірогідні інтервали, в які потрапляє маса бозона, лежать у межах від 183 до 185 гігаелектронвольт і від 114 до 156 гігаелектронвольт.

Великі значення маси хіггсівського бозона означають, що він, з високою ймовірністю, буде розпадатися на пари Z-або W-бозонів, і ці події буде досить легко зареєструвати у Великому адронному колайдері - гігантському прискорювачі, який розташований на кордоні Швейцарії і Франції (одна схожа подія була зареєстрована в 2010 році). Якщо ж маса бозона Хіггса потрапляє в нижній діапазон, то при розпаді цієї частки, швидше за все, будуть утворюватися b-кварки, які важко "засікти" у ВАК на тлі інших подій.

Фізики, що аналізують дані, отримані в протонних зіткненнях на Великому адронному колайдері, представили перші результати з пошуку бозона Хіггса.

Читайте також:

Американський колайдер звузив "пастку" для "божественної частинки"

У колайдері побачили дивну античастинку

Вчені з'ясували, як звучить Всесвіт (аудіо)

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: