Фізики відкрили квантовий ефект Гамлета

Ймовірність розпаду нестабільної квантової системи може залежати від частоти вимірювань її стану/

Сербський вчений Владан Панковіч виявив новий квантовий ефект, який він назвав ефектом Гамлета. Стаття вченого ще не прийнята до публікації, однак її препринт доступний на сайті arXiv.org.

Новий ефект тісно пов'язаний з так званим квантовиv ефектом Зенона, вперше перевіреним на практиці в 1989 році. Відомо, що у квантовій механіці вимір стану системи обов'язково справляє на неї вплив. Виявляється, ймовірність розпаду нестабільної квантової системи може залежати від частоти вимірювань її стану. При цьому ймовірність може як зменшуватися (так званий прямий ефект Зенона), так і збільшуватися (зворотний ефект Зенона).

Панковічу вдалося довести, що ці два ефекти не вичерпують всіх можливих варіантів поведінки квантової системи. Особливим чином підібрана низка спостережень здатна приводити до того, що ймовірність розпаду веде себе як ряд, що розходиться, тобто фактично не визначено.

За словами Панковіча, це означає, що в результаті система виявляється надана сама собі. В результаті вона повинна сама вирішити, бути їй чи не бути (тобто розпастися). В результаті, на думку вченого, система опиняється перед тим же вибором, перед яким виявився герой класичної Шекспірівської трагедії. Звідси й назва - ефект Гамлета.

Зовсім недавно фізикам вдалося побудувати квантовий аналог класичних випадкових блукань. Класичні випадкові блукання з дискретним часом - математичний апарат, який дозволяє описувати різні процеси від дифузії газів до вартості цінних паперів на біржі. Вчені з'ясували, що закони квантового блукання в корені відрізняються від класичних.

Читайте також:

Росія створила супер-зброю, здатну зупиняти танки та літаки

Учені розробили апарат зору для сліпих

У Японії продемонстрували винахід, який збільшує силу ніг в 10 разів

Британські вчені: пестициди - це корисно

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: