Фізики виміряли швидкість броунівського руху

Автори нової роботи вирішили використовувати для визначення швидкості руху частинок лазерний промінь.

Фізикам вдалося визначити швидкість частинок, що хаотично переміщаються, тобто частинок, які перебувають у стані броунівського руху. Своїм експериментом дослідники підтвердили для броунівських частинок відому теорему про рівноросповсюджуваність кінетичної енергії за ступенями свободи.

Стаття фахівців опублікована в журналі Science. Коротко про роботу пише New Scientist.

Теорема про рівноросповсюджуваність кінетичної енергії за ступенями свободи пов'язує температуру системи та її середню енергію. Для визначення енергії частинки достатньо знати її масу і швидкість, проте до цього вченим не вдавалося підтвердити цю теорему для броунівських часток через те, що вони занадто часто змінюють напрямок і швидкість свого руху, стикаючись з іншими частками.

Автори нової роботи вирішили використовувати для визначення швидкості руху частинок лазерний промінь. З його допомогою вони "спіймали" кілька скляних кульок діаметром близько 3 мікрометрів, які плавають в повітрі (повітря має меншу щільність, ніж, наприклад, вода, тому зіткнення частинок відбуваються рідше).

Учені визначали параметри відображення частками лазерного променя до того, як відбувалися зіткнення. Проаналізувавши зібрані дані, фахівці змогли оцінити швидкість руху частинок і визначити їх енергію. Використовуючи цю інформацію, дослідники підтвердили положення теореми про рівноросповсюджуваність кінетичної енергії за ступенями свободи.

Нещодавно інший колектив дослідників розробив метод, що дозволяє слухати, які звуки виробляють об'єкти, що перебувають у стані броунівського руху.

Читайте також:

Російські вчені впритул наблизились до створення літаючих тарілок

Фізики навчилися викликати дощ лазером

Автор теорії чорних дір: подорожі в майбутнє - це реальність

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: