Глобальне потепління прискорюється: у найближчі 50 років понад мільярд людей житимуть у нестерпній спеці

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Дослідники передрікають масову міграцію, яка може привести до великого соціального напруження.

Людський вплив на довколишнє середовище призведе до критичних кліматичних змін набагато швидше, аніж вважалось раніше. Нове дослідження демонструє, що мільярд людей будуть змушені покинути своє місце проживання або ж потерпати від нестерпної спеки за кожне глобальне потепління на 1 градус.

У найгіршому випадку, якщо викиди в атмосферу будуть більш інтенсивними, території, на яких нині проживає третина людства, стануть спекотними як пустеля Сахара вже у найближчі 50 років. І навіть за оптимістичними прогнозами, 1,2 мільярди людей опиняться поза комфортною "кліматичною нішею", у якій людство перебувало останні шість тисяч років, повідомляє The Guardian.

Автори дослідження кажуть, що й самі не сподівались отримати настільки тяжкі результати і що людство аж настільки під загрозою.

"Цифри дуже промовисті. Я перевірив їх двічі, коли вперше побачив. Я раніше вивчав переламні кліматичні точки, які завжди вважаються апокаліптичними. Але це (дослідження) показує, що найбільше постраждає дім. Це показує загрозу у дуже короткий для людини проміжок часу", - зазначає дослідник Екстерського університету Тім Лентон.

Більша частина людства завжди жила у регіонах із середньою річною температурою від 6 до 28 градусів Цельсія, що є ідеальним і для здоров’я людини, і для продукування їжі. Але ці комфортні межі змінюються внаслідок глобального потепління і багато людей опиняються у майже непридатних до життя температурних умовах.

Людство дуже чутливе до цих змін, оскільки живе на землі, а вона нагрівається швидше за воду Світового океану, крім того зростати рівень населення буде переважно у Африці та Азії, де і так спекотно. Враховуючи ці демографічні фактори, середньостатистична людина відчує зростання температури на 7,5 градусів Цельсія, коли глобальне потепління на Землі досягне рівня 3 градусів – саме такий показник очікується вже до кінця поточного століття. На цьому рівні близько 30% населення планети житиме у екстремальній спеці, тобто середня річна температура становитиме 29 градусів Цельсія. Такі умови нині трапляються майже виключно у найбільш засушливих частинах Сахари, але якщо загальна температура у світі зросте на 3 градуси, то 1,2 мільйона людей в Індії, 485 мільйонів у Нігерії та по 100 мільйонів у Пакистані, Індонезії та Судані, опиняться у пустельних температурних умовах.

Через такі умови люди будуть вимушені мігрувати, а системи продукування їжі зустрінуться з великими викликами.

"Можна сказати, що середні річні температури понад 29 градусів – не придатні для життя. Ти маєш або переїхати, або адаптуватись. Але адаптація має свої межі. Якщо ви маєте достатньо грошей та електроенергії, можна виживати за рахунок кондиціонування повітря, а їжу доправляти повітрям – літаками і потім дронами до помешкання, тоді, можливо, і можна вижити у такій спеці. Але для більшості людства такі опції недоступні", - так каже один з провідних авторів дослідження професор Мартін Шеффер.

Шеффер – еколог за спеціалізацією, раніше вивчав вплив кліматичних змін на савани та тропічні ліси та вирішив використати той самий метод на людях.

"Ми знаємо, що більшість природніх середовищ існування живих істот мають температурні ліміти. Наприклад, пінгвіни існують лише у холодній воді, а корали – тільки у теплій. Втім, люди не такі чутливі до температур. Ми вважаємо себе дуже адаптивними, оскільки регулюємо своє тепло одягом, опаленням та кондиціонуванням. Але, фактично, більшість людства завжди жила і живо у кліматичній ніші, яка нині дуже змінюється, і зміни пришвидшуються – за наступні 50 років ми побачимо більше змін, ніж за останні 6000 років", - каже Шеффер.

Автори дослідження кажуть, що результати мають спонукати законотворців підготуватись до масових міграцій, аби мільярд людей не опинився "за бортом" і був забезпечений і роботою, і необхідними для життя засобами. У іншому випадку це загрожує великим соціальним напруженням, з яким впоратись буде дуже важко.

Як повідомлялось раніше, за даними метеорологів, 2020 рік стане найспекотнішим у світі і поб'є рекорд, встановлений чотири роки тому. 

Залиште свій коментар

Вибір редакції