"Хаббл" сфотографував зірку, яка стала ключовую у розвитку космології

До відкриття цієї зірки частина астрономів припускала, що спіральні туманності Андромеди начебто належать Чумацькому Шляху, а Всесвіт включає в себе одну велику Галактику.

Хаббл_3
Компьюлента
Галактика М31 і результати її спостережень, отримані космічним телескопом (зверху) і Едвіном Хабблом.
Космічний телескоп "Хаббл" сфотографував змінну зірку в галактиці Андромеди (M31), яка зіграла ключову роль у розвитку космології.

До відкриття цієї зірки частина астрономів припускала, що спіральні туманності Андромеди начебто належать Чумацькому Шляху.

У 1920 році Харлоу Шеплі і Гебер Кертіс обговорювали питання про розташування M31, причому Шеплі приводив цілком розумні аргументи на користь того, що Всесвіт включає в себе одну велику Галактику.

Прийнятий тоді оцінний діаметр Чумацького Шляху він пропонував збільшити до 300 000 світлових років, а спіральні туманності вважав набагато більшими "підлеглими" об'єктами.

Дійсно, якби оцінка Шеплі виявилася вірною, а М31 відповідала за розміром Галактиці, відстань, яка відділяє нас від туманності, виявилася б неправдоподібно великою.

Кертіс, навпаки, називав спіральні туманності окремими галактиками, аналогами Чумацького Шляху, а значення діаметра, запропоноване Шеплі, - завищеним.

Щоб вирішити суперечку, потрібно було визначити, де саме знаходиться М31.

Едвін Хаббл, який працював на 2,5-метровому телескопі каліфорнійської обсерваторії на горі Вільсон, витратив на дослідження цієї галактики кілька місяців, і на початку жовтня 1923-го йому вдалося зберегти одразу три зірки, які нагадували нові. Вчений визначив їх буквами "N" (nova).

Пізніше Хаббл порівняв отриману фотопластинку з результатами попередніх спостережень і виявив, що яскравість однією з "нових" змінювалася несподівано швидко.

Як виявилося, крива блиску цього світила відповідає цефеїді - пульсуючій змінній зірці з відомою залежністю світності від періоду, в нашому випадку рівного 31,4 дня. Закресливши зроблену раніше позначку, Едвін Хаббл вказав поруч нове, коректне позначення "VAR" (variable, змінна).

Виявлену цефеїду V1 астроном використовував як еталон світності і оцінив відстань між нею і Землею в один мільйон світлових років.

Це значення було неточним (зараз вважається, що галактика Андромеди віддалена від нас приблизно на 2,5 млн світлових років), але воно в три рази перевершувало вказаний Шеплі діаметр Чумацького Шляху. Через деякий час Хаббл знайшов у М31 ще одну цефеїду і кілька нових і відправив зібрані дані Шеплі, який був змушений визнати свою теорію помилковою.

"Спостереження V1 - це найважливіший етап в історії космології. Я подумав, що в XXI столітті - майже через 90 років - "Хаббл" міг би продовжити справу астронома, на честь якого був названий", - розповів співробітник Наукового інституту космічного телескопа Девід Содерблом.

На підготовчій стадії ініційованого Содербломом проекту, який стартував у липні 2010-го, дослідженням V1 займалися астрономи-любителі з Американської асоціації спостерігачів змінних зірок.

За шість місяців вони виконали 214 вимірювань, документувавши чотири періоди зміни яскравості цефеїди.

Читайте також:

Hubble сфотографував "загибель Сонця"

Виявлено кілька гігантських планет, які вільно "подорожують" галактикою

Астрофізик Стівен Хокінг спростував існування раю

NASA зафіксувало зіткнення комети з Сонцем (відео)

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: