Ховається від людей: у Китаї квітка навчилася маскуватися під колір скель, на яких росте

Ховається від людей: у Китаї квітка навчилася маскуватися під колір скель, на яких росте

Фото: Yang Niu / Фото: Yang Niu

Цибулини цієї рослини вже більше двох тисяч років використовуються в традиційній китайській медицині.

У Китаї в горах Гендуаншань (також відомі як Сичуаньські Альпи або Сино-Тибетські) квітка під назвою рябчик Делавея (Fritillaria delavayi), яка зазвичай має зелений колір, навчилася маскуватися та змінила своє забарвлення на сіре, яке допомагає злитися з камінням та сховатися від людських очей.

Таке дивне для рослин явище виявила група вчених Інституту ботаніки в Куньміні. Дослідження опублікували в статті для журналу Current Biology 20 листопада, пише Sciencenews.

Зазначається, що рослини почали змінювати колір у тій місцевості, де найчастіше квітку збирають люди, а завдяки цій адаптації квіти можуть врятуватися від інтенсивного збирання цибулин на потреби китайської медицини. Водночас в місцевостях, де добувати рябчики важко, їхнє листя залишилося зеленим. 

Фото: Yang Niu / Фото: Yang Niu

Варто сказати, що попит у Китаї на цибулини рябчика дуже високий, оскільки близько 3500 з них потрібно для виробництва лише одного кілограма порошку від кашлю вартістю близько 480 доларів.

Камуфльовані рослини рідкісні, але зустрічаються, каже Ян Ніу, ботанік Інституту ботаніки Куньміна в Китаї, який вивчає загадкове забарвлення рослин. За його словами, у природі це зазвичай відбувається, коли рослини намагаються сховатися від травоїдних тварин. Але не у цьому випадку - після п’яти років вивчення Ніу виявив мало слідів укусів на листі, і не помітив жодних тварин, що їли б рябчик Делавея.

Виходячи з цього, вчені висунули гіпотезу, що саме збір рослини людьми на потреби народної медицини змусив деякі популяції рябчиків змінювати колір та маскуватися. Щоб перевірити її, ботаніки порівняли дані про збирання врожаю Fritillaria delavayi на декількох ділянках із забарвленням рослин. Виявилося, що чим у більш важкодоступному районі росте квітка, тим яскравіше її забарвлення. Іншими словами, рослини в легкодоступних популяціях частіше набувають забарвлення каміння.

Фото: Yang Niu / Фото: Yang Niu

Домашні рослини, що здатні лікувати

Домашні рослини, що здатні лікувати

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
1968
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація