Перейти до змісту
Китайський учений "прищепив" людський ген до мозку мавпи: що сталось з твариною та як розділило науковців

Дослідники занепокоєні ризиками та етичністю таких експериментів.

Китайські дослідники створили генетично модифікованих макак-резусів – їм "прищепили" людський ген, який бере участь в розвитку мозку.

Про це повідомляє CNN.

Людський ген успішно "прищепили" ембріонам 11 мавп за допомогою вірусних векторів. Це своєрідний інструмент доставки генетичного матеріалу, який створюють зі знешкоджених вірусів.

Як з’ясувалось, у генно модифікованих макак були вищі когнітивні здатності - вони краще проходили тести на пам'ять і розпізнавання образів. Втім мозок у мавп більшим не став.

Дослідження, проведене кількома університетами і очолюване Інститутом зоології Куньмін на південному заході Китаю, було покликане пролити більше світла на еволюційний процес, який привів до людського інтелекту.

"Розмір мозку і когнітивні навички є найбільш радикально зміненими рисами людини під час еволюції, і все ж генетичні механізми, що лежать в основі цих специфічних для людини змін, залишаються неясними", - йдеться в доповіді авторів дослідження.

У дослідженні стверджується, що подібне проводиться вперше.

Робота китайських учених спричинила шквал критики західних дослідників. Так, генетик з Колорадського університету Джеймс Сікела сказав, що це "дуже ризикований шлях" і заявив про неетичність таких досліджень.

Інша науковиця Жаклін Гловер порівняла експеримент з науково-фантастичним антиутопічним фільмом "Планета мавп", в якому надрозумні примати скидають людей.

"Зробити їх подібними до людей – значить завдавати шкоди. Де вони будуть жити і що робити? Не створюйте істоту, яка не може вести повноцінне життя за жодних умов", - сказав Гловер.

Після скандалу один із провідних авторів дослідження Су Бін заявив, що експеримент був розглянутий етичною радою університету і спирався не тільки на передову китайську та міжнародну наукову практику, а й на міжнародні стандарти в галузі прав тварин. За словами автора, подібні дослідження можуть наблизити людей до лікування багатьох хвороб і станів – наприклад, аутизму.

Уже вдруге за лише півроку виникає суперечка у науковому товаристві через експерименти з генами у Китаї. У листопаді 2018-го китайський вчений заявив, що йому вперше вдалося відредагувати геном людського зародка і народжені в результаті дівчинки-близнюки мають вроджений імунітет до зараження ВІЛ. 

Тим часом біотехнологічна промисловість Китаю стрімко розвивається, і порівняно з аналогічними компаніями на Заході, і зустрічає дуже небагато юридичних перепон. У Китаї є положення про використання тварин для досліджень лабораторії, проте немає жодних законів, що регулюють клонування тварин. Так, там успішно працює фабрика з клонування домашніх тварин, а на початку минулого року лабораторія Шанхаю представила перших у світі клонів мавпи.

Відео У Китаї клонували поліцейського собаку, якого називають Шерлоком Холмсом

Тримісячне цуценя на ім'я Куньсюнь офіційно розпочало підготовку до служби. Це перший клонований поліційний собака в світі. Чотирилапий має ідентичну ДНК із 7-річною вівчаркою, яку називають Шерлоком Холмсом серед собак. Науковці кажуть - копія талановитого нюхача почне працювати вже в 10-місячному віці.  

У Китаї клонували поліцейського собаку, якого називають Шерлоком Холмсом

Залиште свій коментар

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин