Кліматологи назвали річки Землі основним чинником зміни клімату

Кліматологи назвали річки Землі основним чинником зміни клімату

Річка Амазонка

Кліматологи оцінили внесок річок у зміну клімату Землі.

Річки виявилися одним з найбільших природних "складів" вуглекислого газу, які щорічно виділяючи до 1 мільярда тонн вуглецю в атмосферу нашої планети, заявляють американські кліматологи в статті, опублікованій в журналі Nature Geoscience.

Вважається, що річки, озера та інші наземні джерела вологи викидають вагому частку природних парникових газів в атмосферу Землі. За оцінками вчених, прісноводні артерії виділяють в атмосферу від 0,7 до 3 мільярдів тонн вуглецю на рік, що становить приблизно 10-40% від загального обсягу антропогенних викидів за рік.

Девід Бутман і Пітер Раймон з Єльської школи лісництва і кліматичних досліджень (США) уточнили цю оцінку до 1 мільярда тонн вуглецю, обчисливши обсяг викидів вуглекислого газу з найбільших річок Сполучених Штатів.

Вчені визначили частку молекул вуглекислого газу в зразках річкової води, які були зібрані за допомогою 4 тисяч гідрометричних станцій Геологічної служби США (USGS) біля берегів великих і малих річок. Потім кліматологи зіставили отримані дані з довжиною, розмірами басейну і обсягом річок, в яких текла ця вода, і склали карту річкових викидів.

Виявилося, що всі ріки Сполучених Штатів були перенасичені вуглекислим газом в порівнянні з атмосферою і їх можна вважати одним з найбільших природних "запасників" СО2 на території Північної Америки. За оцінками Бутмана та Раймона, їх викиди складають до 97 мільйонів тонн вуглецю, або 10% від загального обсягу СО2, який жива і нежива природа виділяє в атмосферу на території цієї країни.

Як відзначають Бутман і Раймон, відносна концентрація вуглекислоти підвищується зі зменшенням розмірів водної артерії. Інакше кажучи, маленькі гірські річки та струмки були найбільше насичені СО2, тоді як у найбільших річках країни - Міссісіпі і Міссурі - частка вуглекислого газу була найменшою. При цьому маленькі і бурхливі річки найшвидше віддають "надлишки" своїх запасів СО2 в атмосферу, приблизно в два рази швидше, ніж Міссісіпі.

Кліматологи з'ясували, що основним джерелом вуглекислоти та інших парникових газів виступає не сама водойма, а дощова вода, яка "збирає" молекули вуглекислого газу з грунту на своєму шляху до річки. Крім того, лісовий грунт виявилася більш "продуктивним" постачальником вуглекислоти, ніж грунт степів і сільськогосподарських угідь. Як припускають дослідники, це пов'язано з тим, що довгі коріння дерев виробляють більше СО2, ніж трав'янисті рослини степів і полів.

Орієнтуючись на отримані дані, автори статті вирахували щорічні викиди інших річок Землі і оцінили їх загальний "вклад" у природні викиди СО2. В цілому, водні артерії помірного пояса Землі викидають близько 0,5 мільярда тонн вуглецю, що в сумі з викидами Амазонії та інших тропічних річок становить близько 1 мільярда тонн.

Автори статті вважають, що подальше вивчення запасів вуглекислоти у воді річок допоможе уточнити оцінки загального обсягу СО2, що викидається живою і неживою природою, і дозволить нам краще передбачати, як буде змінюватися клімат в найближчому майбутньому.

Читайте також:

Швейцарські вчені розробили установку, здатну викликати дощ

Україна перетворюється на тропіки

Вчені виявили нову озонову діру над Арктикою

Через зміну клімату до 2030 року щорічно вмиратимуть 1 млн осіб

Повʼязані теми:

Наступна публікація