Колонії на орбіті з "тисячами Ейнштейнів". Найбагатший чоловік світу Джефф Безос поділився своїми планами на космос

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Мільярдер розвінчує марсіанську мрію Ілона Маска.

Засновник Amazon Джефф Безос, якого називають найбагатшою людиною на Землі, поділився своїми грандіозними планами на майбутнє – їх він пов'язує зі своєю аерокосмічною компанією Blue Origin. Також мільярдер розкритикував мрії Ілона Маска про заселення Марса та поділився своїми, не менш масштабними – про цивілізацію, в якій зможе з'явитись "Цекерберг від космосу" та "тисячі Моцартів та тисячі Ейнштейнів".

Відправка перших космічних туристів

Перше, чим вразив Безос – компанія Blue Origin готується до відправки перших космічних туристів за допомогою свого суборбітального апарата New Shepard вже цього року.

"Це вперше я кажу "цього року". Протягом останніх п'яти років я зазвичай говорив "наступного року", – поділився бізнесмен з Business Insider.

Випробування ракети-носія з космічний апаратом New Shepard відбуваються вже кілька років. Всі ці запуски були безпілотними. Останній відбувся 23 січня. За словами Безоса, все йде дуже добре. Глава Blue Origin зазначив, що компанія провела успішні випробування рятувальної системи апарата.

"Ми перевірили буквально кожну частину корабля на наявність недоліків. Мабуть, це було найскладнішим випробуванням для нас", – сказав Безос.

New Shepard
Blue Origin

Разом з цим він вважає, що у Blue Origin є перевага над конкурентом Virgin Galactic – вони нещодавно успішно запустили судно за межі атмосфери. Щоправда початок космосу визначають по-різному. У Virgin Galactic, як і ВПС США, вважають, що атмосфера закінчується на висоті 80 км – і їхнє судно здійнялось на висоту навіть 90 км. Водночас Міжнародна авіаційна федерація каже, що космос починається з висоти у 100 км, на так званій лінії Кармана. І якщо для Virgin Galactic така дистанція поки що недосяжна, у компанії Безоса її успішно долають. Тож Безос впевнений: йому вдасться обійти Virgin Galactic в сфері надання космічних туристичних послуг.

Сьогодні не може з'явитись "Цукерберг від космосу"

Засновник Blue Origin Джефф Безос порівняв сучасну космічну галузь сьогодні з ІТ-індустрією на початку 2000-х років. Тоді з'являлися інноваційні продукти, а розробляли їх ентузіасти у гаражах і скромних кімнатах гуртожитку. Саме тоді Марк Цукерберг створив Facebook, а парою років раніше Безос заснував Amazon.

Як пояснює бізнесмен, ті проекти вдалось запустити, оскільки вся необхідна "важка" інфраструктура вже існувала. Доступ до Інтернету, логістика, платіжні системи – все це дозволяло компаніям швидко закріпитися на ринку.

Водночас Безос пояснює, що в космосі таке сьогодні – неможливо. "Початкова ціна за цікаві речі становить сотні мільйонів доларів. Ніхто не збирається робити це в своїй кімнаті в гуртожитку. Сьогодні не може бути Марка Цукерберга від космосу. Це неможливо. Двоє підлітків у гуртожитку не можуть розпочати сьогодні щось важливе для космосу", - наголошує бізнесмен.

Сам Безос збирається щорічно продавати своїх акції Amazon на $1 млрд, аби фінансувати розробки Blue Origin. Мільярдер сподівається, що його аерокосмічна компанія побудує інфраструктуру і відкриє дорогу іншим підприємцям.

Космічні польоти треба зробити доступними

Головне завдання компанії на найближчі роки - це демократизація запусків. І Blue Origin Безоса, і SpaceX Ілона Маска вже використовують багаторазові ракети, але поки вони що недостатньо ефективні. Після кожного польоту апарати доводиться ретельно перевіряти.

Безос наводить як приклад Boeing 767: "Уявіть, що його довелося б проганяти через рентген після кожного польоту, а також розбирати і збирати заново. В цьому випадку польоти навряд чи коштували б дешевше".

Індустрія багаторазових носіїв вимагає додаткових інвестицій. Потрібно не тільки побудувати фабрику, але також підготувати пусковий майданчик і розмістити плавучу платформу для посадки ракет. Головне завдання Blue Origin зараз – налагодити всі ці етапи так, щоб підприємцям було простіше запускати бізнес в космічній галузі навіть за мінімальних витрат.

Джефф Безос, Blue Origin_1
Associated Press

Безос підкреслив, що кожна покупка на Amazon – це вклад у майбутнє космічної галузі. "Купуючи взуття на нашому сайті, ви фінансуєте Blue Origin. Спасибі вам", - цитує підприємця Business Insider.

Критика Ілона Маска та власне бачення колонізації Сонячної системи

Кінцева мета Джеффа Безоса – освоєння далекого космосу і створення цивілізації за межами Землі. Це не пов'язно з так званим планом "Б": на випадок якщо Землю спіткає глобальна катастрофа і людям необхідно буде залишити планету, наголошує він.

Насамперед Безос планує вивести важку промисловість і електростанції за межі Землі. Вічно споживати земні ресурси не можна – людству доведеться зіткнутися з небажаними обмеженнями. Уникнути їх можна за рахунок освоєння далекого космосу.

Разом з цим якщо переміститися за межі Землі, то населення можна нарощувати необмеженими темпами. За оцінкою Безоса, у Сонячній системі може проживати близько трильйона людей – "і тоді у нас буде тисяча Моцартів і тисяча Ейнштейнів".

При цьому Марс глава Amazon не визнає потенційним місцем проживання: "Тим, хто хоче переїхати на Марс, я раджу пожити рік на вершині Евересту", - зазначив він, натякаючи на Ілона Маска.

На думку Безоса інші планети не треба розглядати як простір для проживання. Поселення можна створювати поблизу Землі, наприклад, на орбітах. Мільярдер наводить іронічну відповідь наукового фантаста Айзека Азімова, якого запитали, чому людство так зосереджене на поверхнях інших планет. "Це просто. Ми виросли на планеті. Ми – планетні шовіністи", - відповів він. І Безос закликає не бути цими "планетними шовіністами".

Колонія на орбіті
NASA
Ілюстрація 70-х років від NASA із циліндричним поселенням людей у космосі.

Безос уявляє планету майбутнього, зайнятою жилими ділянками та легкою промисловістю. Відмовитись від неї зовсім людству навряд чи вдасться – занадто дивовижне місце.

"У нас тут будуть університети і все таке, але тут не буде важкої промисловості. З чого раптом? Це перлина Сонячної системи, навіщо нам тут таким займатись. Це нісенітниця", - каже він.

Проте як би там не склалось майбутнє, Безос впевнений: перший крок – недорога, багаторазова ракета-носій. "Це дуже дорогий крок. Ось чому Blue Origin зосереджена на цьому. Так, це не те, що двоє підлітків розробляють у гуртожитку. Але я справді хочу такого яскравого життя і цивілізації для онуків наших онуків. І ми маємо це розпочати", - підсумовує він.

Упродовж багатьох років секрети криваво-червоної планети, названої на честь римського бога війни Марса, не давали спокою людству. Чи могло на ній утворитися життя? Чи придатна вона для колонізації? Марс поставав "героєм" у багатьох літературних творах. Викликала жвавий інтерес він й у наукових колах. Як досліджували четверту планету від Сонця – читайте у спецпроекті ТСН.ua.

Відео15 років на поверхні Марса: NASA оголосило про завершення місії Opportunity

Прощавай, наш Марсіанене! Так уся планета прощалась цього тижня з роботом Opportunity. Він першим із землян торкнувся поверхні Марса і прослужив на Червоній планеті аж 15 років, замість запланованих 90 днів. 

15 років на поверхні Марса: NASA оголосило про завершення місії Opportunity

Залиште свій коментар

Вибір редакції