Конкурент Великого адронного колайдера знайшов "божественну частинку"

Американський прискорювач елементарних частинок "Теватрон" з 99,7% ймовірності отримав докази існування загадкового бозона Хіггса.

Головний конкурент Великого адронного колайдера (ВАК) - прискорювач "Теватрон", розташований в США - ймовірно, знайшов докази існування так званого бозона Хіггса, або, як його ще називають, "божественної частинки".

Як пише у своєму блозі фізик Томмазо Доріго з Університету Падуї, "до мене дійшли чутки з двох різних джерел, що під час експерименту на "Теватроні" були отримані деякі докази існування бозона Хіггса".

За словами вченого, на 99,7% вірогідно, що ці чутки виявляться правдою.

"Теватрон" - величезний прискорювач елементарних частинок, найпотужніший у світі після Великого адронного колайдера. Він встановлений у національній лабораторії ім. Енріко Фермі в містечку Батавія, штат Іллінойс, неподалік від Чикаго. Як очікується, ВАК замінить "Теватрон", коли зможе працювати на повну силу.

Раніше за 27 років роботи "Теватрон" не зміг виявити бозон Хіггса. Проте, хоча вся увага ЗМІ останнім часом прикута до ВАК, американський прискорювач зумів звузити сферу пошуку, де можна знайти "божественну частинку".

У 2009 році фізики лабораторії Фермі заявили, що оцінюють шанси виявити бозон Хіггса до кінця 2010 року 50:50. За даними видання New Scientist, підсумки роботи на "Теватрон" можуть бути оприлюднені вченими на Міжнародній конференції з фізики високих енергій, яка відкриється в Парижі 22 липня.

Нагадаємо, професор Пітер Хіггс у 1964 році запропонував гіпотезу про існування бозона, витончено вирішивши одну з найскладніших завдань так званої "стандартної моделі" теоретичної фізики.

Хіггс висунув гіпотезу, що Всесвіт пронизаний незримим полем, яке складається з бозонів - частинок, за допомогою яких матерія знаходить масу і тим самим існує у формі. Коли елементарні частинки рухаються крізь це поле, бозони фактично "прилипають" до деяких з них, збільшуючи їхню масу, а іншим дозволяють летіти, не обтяжуючи їх. Наприклад, фотони - частинки світла, що не мають маси, - не відчувають на собі впливу поля Хіггса.

Виявлення цієї частинки допоможе отримати відповіді на багато запитань. Наприклад, що саме відбулося під час Великого вибуху? Як у Всесвіті з'явилося світло? І чому в матерії є маса?

Великий адронний колайдер був запущений 10 вересня 2008 року. Роботу ВАК курирує Європейська організація з ядерних досліджень (CERN) у Женеві. Основною метою вчених є пошук так званого "бозона Хіггса".

Читайте також:

У колайдері побачили дивну античастинку

Адронний колайдер зупинять на рік, щоб потім відтворити Великий вибух

Вчені з'ясували, як звучить Всесвіт (аудіо)

Науковці встановили точну дату народження Землі

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: