Космічний апарат вперше в історії добув кисень у інопланетній атмосфері

Американський зонд Cassini виявив кисень в розрідженій атмосфері Рея, супутника Сатурна, коли пролітав повз це небесне тіло.

Зонд Cassini виявив на супутнику Сатурна Рея кисневу атмосферу. Досі цей газ знаходили тільки в атмосфері супутників Юпітера.

Вчені намагалися знайти сліди кисню в атмосфері Рея не вперше, але до цього часу їм це не вдавалося. У травні 2010 року апарат "Кассіні" пролетів на відстані 97 кілометрів від поверхні супутника, і аналіз отриманих ним мас-спектрометричних даних виявив наявність O2. Його зміст приблизно в п'ять трильйонів разів менше, ніж у земній атмосфері, а в принципі вона приблизно в сто разів товще, ніж атмосфера Місяця чи Меркурія. Як відзначають вчені, досі виявити O2 на Рея не вдавалося саме через його незначну кількість.

Вчені вважають, що кисень утворився при бомбардуванні водного льоду на поверхні Рея зарядженими частинками, що летять від Сатурна. Кисень на юпітеріанських супутниках має аналогічну природу.

Крім кисню на Реї був знайдений вуглекислий газ. Поки фахівці не можуть однозначно пояснити, як він утворюється. За однією з версій, на поверхні супутника можуть бути складні органічні молекули, бомбардування яких зарядженими частинками призводить до вивільнення вуглецю. З'єднуючись з киснем, він утворює вуглекислий газ. Також вчені не виключають, що CO2 може вивільнятися з надр Рея, де він утворився в минулому в ході геологічних процесів.

Нагадаємо, що нещодавно інший колектив учених досліджував питання про розподіл кисню в товщі підлідного водяного океану супутника Юпітера Європи. Згідно з висновками фахівців, якщо O2 проник у воду близько одного-двох мільярдів років тому, то до цього моменту на Європі могли утворитися здатні засвоювати кисень живі істоти. Втім, поки ця гіпотеза є тільки абстрактною.

Читайте також:

Вчені розкрили таємницю кілець Сатурна

Астрономи отримали унікальне відео з Сатурна

NASA продовжило місію зонда "Кассіні"

Супутник Сатурну нагадує Землю в момент зародження життя

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: