Марсіанська весна розтопила кригу на північному полюсі

У північну півкулю Марсу прийшла весна. Сонце перевалило через марсіанський небесний екватор і стало гріти північну півкулю Марса сильніше.

Марс тане
Марсіанська весна розтопила кригу на північному полюсі
Весна викликала до життя сухі марсіанські "гейзери", які закоптили дюни поблизу полюсів. Команда орбітального розвідника MRO опублікувала добірку перших знімків Марса, зроблені фотокамерою високої роздільної здатності HiRISE за останні місяці.

У північну півкулю Марсу прийшла весна. Сонце перевалило через марсіанський небесний екватор і стало гріти північну півкулю Марса трохи сильніше, ніж південне, в якому, відповідно, почалася осінь. Під теплими променями світила (воно на Марсі приблизно вдвічі тьмяніше, ніж на Землі), спочатку в середніх широтах, а потім і дедалі ближче до полюса почала відступати крига.

Серед фотографій, опублікованих напередодні, є чудовий знімок піщаних дюн на широті 80 градусів, далеко за полярним колом Марса і куди ближче до полюса, ніж місце стоянки Phoenix. Фотографія отримана 27 грудня минулого року з відстані в 319 км через пару годин після місцевого полудня в точці зйомки.

Блакитний наліт, що покриває рожевий пил на поверхні дюн, - це іній, тонкий шар льоду, який щорічно сковує марсіанський пісок на глибині в кілька метрів, до шару вічної мерзлоти, що триває вниз ще глибше.

Цей лід в основному вуглекислотний, тобто це замерзлий вуглекислий газ з невеликою домішкою води (CO2 становить більшу частину марсіанської атмосфери). На відміну від водяного льоду, тане він при температурах значно нижчих нуля за Цельсієм, і при тиску нижче п'яти (земних) атмосфер робить це безпосередньо з твердої фази в газоподібну, минаючи рідкий стан. Такий процес називається сухим випаровуванням або сублімацією.

У марсіанських умовах, при тиску в сотні разів меншому, ніж на Землі, температура плавлення та випаровування виявляється дуже низькою, і сублімація вуглекислотного льоду навіть в районі полюсів починається на самому початку весни, коли до полярних шапок добираються перші промені Сонця. Проте процес триває довго і включає багато циклів послідовного випадання атмосферного CO2 ночами у вигляді інею та випаровування під час днів, що подовжують з кожним сходом Сонця.

З кожним днем випаровування захоплює дедалі глибші шари дюн, а оскільки цей процес може виявитися досить стрімким, майже вибуховим, з піску на поверхню Марса "пробулькують" невеликі сухі гейзери. Іноді вони піднімають до покритої рудим пилом поверхні пісок із глибини. На відміну від поверхневої пилу, пісок внизу темний. Вітер, що дме над поверхнею дюн, розносить летючі темні частинки і засипає рудий пил темними смужками. На знімку їх видно у вигляді відмітин чорної "кіптяви", що вкрили дюни.

До речі, дані, отримані автоматичним зондом Phoenix на Марсі, дозволили вченими виявити, що щоночі на поверхні планети осідають кристали льоду, а потім випаровуються вранці.

Читайте також:

Вчені знайшли на Місяці величезні запаси криги

Марсіанська зима вбила американський апарат Phoenix

NASA не послухалося Обаму: астронавти все-таки полетять на Марс

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: