Як європейські колоністи змінили клімат.

Після відкриття Христофором Колумбом Америки європейські колонізатори знищили так багато індіанців, що глобальна температура опустилася на 0,15 градуса за Цельсієм.

Про це йдеться у дослідженні, опублікованому у виданні Quarternary Science Review.

Кліматичні зміни були настільки значними, що увійшли в історію як "маленький льодовиковий період", що тривав протягом XVI – початку XIX століття.

До колонізації у регіоні проживали 60 мільйонів людей. Проте вже століття потому їхня кількість знизилася до 6 мільйонів. Причиною такого стрімкого скорочення стали не лише війна, а й хвороби, завезені європейцями.

Коли населення різко зменшилося, значні площі землі стало нікому обробляти. Відповідно, й вуглекислого газу в атмосферу стало надходити менше (адже тваринництво та вирощування деяких культур сприяють вироблення великої кількості CO2).

Зрештою, дерева та інші рослини розрослися і почали "всмоктувати" вуглекислий газ з атмосфери. Ефект був настільки значним, що глобальна температура планети знизилася.

Відкриття стало свого роду революційним – якщо до цього у науковій спільноті було прийнято вважати, що початок спричинених людиною кліматичних змін припадає на індустріальну революцію, то останнє дослідження довело, що усе було не зовсім так. 

 "Люди змінювали клімат задовго до того, як почали спалювати корисні копалини, – зазначив у коментарі Business Insider провідний автор дослідження Александр Кох (Alexander Koch). – Останнє лише зробило кліматичні зміни більш інтенсивними".

Скільки індіанців загинуло від рук колонізаторів

Тривалий час експерти намагалися встановити, скільки  саме корінних американців стали жертвами контакту з цивілізованим світом. Зробити це було досить складно, адже ще не існувало жодних статистичних даних, що могли б підказати, скільки людей жили у цих регіонах до 1492 року.

Щоб визначити приблизну кількість населення, дослідники часто покладаються на свідчення очевидців та протоколи платежів "енком'єнди", що велися тоді. Проте жоден з цих методів не є достатньо точним – перший тяжіє до перебільшення реальної кількості людей (адже кожен мандрівник хотів прикрасити масштаби щойно віднайденої цивілізації), а другий було введено для використання вже після того, як численні епідемії різноманітних хвороб забрали життя багатьох місцевих.

Автори ж дослідження пішли іншим шляхом – вони поділили Північну та Південну Америку на 119 регіонів та ретельно вивчили усі задокументовані дані щодо того, скільки корінних жителів мешкали у кожному з них. Так науковці дізналися, що до приходу європейців у обох Америках мешкало 60,5 мільйона людей.

А отже, між 1492 та 1600 роками загинуло 90% корінної популяції – 55 мільйонів людей – на той момент, це становило 10% популяції Землі. Це більше осіб, ніж зараз мешкають у Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Токіо та Пекіні разом.

Вони померли не лише від зброї європейців, а й від впливу небачених раніше патогенних організмів на кшталт збудників чорної віспи, кору та грипу.

Як це вплинуло на рослинність

Маючи кількість населення та вирахувавши, скільки землі приблизно припадає на одне домогосподарство, автори дослідження встановили, що корінні американці обробляли приблизно 62 мільйони гектарів (239 квадратних миль) землі, перш ніж європейці відкрили Америку. Це майже стільки ж, як площа України (60, 3 мільйона гектара).

Якщо зменшити цю цифру на 90%, то можна дізнатися, що кількість землі, що оброблялася, становила лише 6 мільйонів гектарів вже до 1600 року. З часом дерева та рослинність "захопили" раніше оброблену землю та почали поглинати більше вуглекислого газу з атмосфери.

як змінювалася глобальна температура
ТСН.ua

Карбон діоксид зберігає тепло у атмосфері планети (те, що відбувається з кліматом Землі зараз), але рослини та дерева поглинають цей газ під час фотосинтезу. Тож коли раніше оброблена людиною земля у Північній та Південній Америці вкрилася деревами та рослинами, кількість карбону діоксиду у атмосфері різко скоротилася.

Зміни були настільки значними, що глобальна температура опустилася на 0,15 градуса за Цельсієм, а льодове покриття – збільшилося.

Що думають інші вчені

Проте далеко не усіх вчених переконало пояснення Коха та його команди.

"Найімовірніше, дослідники перебільшують вплив дій колонізаторів на кліматичні зміни", – зазначив у коментарі Live Science Йорг Шафер, вчений з Колумбійського університету.

На його думку, дослідження ніяк не може пояснити зменшення кількості вуглекислого газу в атмосфері та кліматичні зміни, які через це трапилися.

Сам Кох визнає, що явище також могло стати наслідком природніх явищ на кшталт виверження вулкану або змін у сонячній активності. Але він та його колеги також дійшли висновку, що смерть 55 мільйонів корінних американців пояснює зменшення близько 50% карбон діоксиду в атмосфері.

"Тож і природні, і людські чинники відповідальні за зміни", – зазначив учений. Він також наголосив на тому, що дослідження кардинально змінює розуміння того, наскільки довго людська діяльність зчиняла вплив на клімат. 

З огляду на висновки дослідження, чи могло б подібне заселення Землі рослинами врятувати планету від кліматичних змін? Малоймовірно.

Учені зазначають, що відсоток, на який кількість вуглекислого газу зменшилася у 1600-х роках, легко нівелювався б об’ємом парникових газів,  який виникає зараз лише за три роки спалювання корисних копалин.

Тому позбутися глобального потепління не вдасться, якщо не припинити їх використовувати, навіть якщо лісові масиви збільшаться.

ВідеоЛюдство має 12 років, аби зупинити глобальне потепління – вчені ООН

12 років до світової катастрофи. Саме стільки має людство, щоб зупинити глобальне потепління, вважають вчені з ООН, які займаються питаннями клімату. Діяти науковці закликають негайно, адже вже до 2030 року рівень викидів вуглекислого газу в атмосферу може сягнути критичної позначки. А підвищення температури матиме незворотні наслідки: звичним явищем можуть стати лісові пожежі, посуха, спека, урагани, повені - а відтак неврожай.

Людство має 12 років, аби зупинити глобальне потепління – вчені ООН

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції