Міф, який спростували ще 400 років тому. Чому явище ретроградного Меркурія – не більше ніж ілюзія

Що насправді відбувається, коли планети є ретроградними.

Проблеми на роботі, конфлікти та загалом невдачі у комунікації. Якщо вірити астрологам, причиною усіх цих неприємностей може бути ніщо інше, як ретроградний Меркурій – планета тричі на рік рухається ретроградно, що з латини означає у зворотному напрямку.

Традиційно це триває 23 дні. Цьогоріч ретроградний Меркурій припадає на періоди від 5 до 28 березня, від 8 липня до 1 серпня та від 31 жовтня до 20 листопада. Упродовж цього часу фахівці радять людям бути надзвичайно обережними, щоб уникнути різного роду невдач.

Яких неприємностей може завдати Меркурій у ретрограді

Астрологи вважають, що, коли планета ретроградна, вона "спить". Тож в усіх справах, для яких вона є покровителем, настає безлад. Планета Меркурій названа на честь римського бога торгівлі і є покровителем підприємницьких справ та комунікації. Відповідно, протягом періоду ретроградності саме у цих сферах варто очікувати проблем. 

З уважністю треба поставитися як до спілкування, так і до проведення досліджень, укладання формальних контрактів та договорів, перевезень і подорожей. Астрологи також не рекомендують протягом ретроградного Меркурія починати нові справи, робити дорогі покупки та навіть подорожувати на великі відстані. Мовляв, щось обов’язково піде не так – виліт затримають або відкладуть, загубляться документи тощо.

Натомість астрологи радять уважно перевіряти підписані документи, частіше зустрічатися з друзями, завершувати раніше розпочаті справи, зайнятися медитацією та, можливо, навідатися до психолога.

Чим пояснюється феномен ретроградності

Щоночі планети на нічному небі злегка зміщуються на схід. Проте інколи вони загадково змінюють напрямок свого руху та посуваються на захід перед тим, як розвернутися назад та знову почати рухатися на схід. Саме це явище називають ретроградним рухом.

Тривалий час астрономи не могли дати пояснення дивній поведінці планет. Проте 400 років тому Миколай Коперник запропонував геліоцентричну модель Сонячної системи. Він пояснив, що усі планети обертаються за круговими орбітами навколо Сонця, а також навколо самих себе.

Явище, яке називають ретроградним Меркурієм, трапляється тоді, коли Земля "наздоганяє" його по своїй орбіті і проходить повз.

Тоді спостерігачу з Землі може здаватися, що Меркурій пересувається у зворотний бік, хоча цього аж ніяк не відбувається. Тож планета жодним чином не може впливати на невдачі у торгівлі, спілкуванні та інших сферах, адже насправді не рухається ретроградно.

Ілюзію можна порівняти з тим, як один автомобіль, що їде з більшою швидкістю, обганяє інший. У момент обгону водію автівки, яка рухається з більшою швидкістю, видаватиметься, що інша ніби посунулася назад.   

Ілюзія є характерною не лише для Меркурія, а й для інших планет – Марса, Венери, Юпітера тощо. Так, наприклад, раз на два роки на небі дещо посувається зі сходу на захід Марс. Це трапляється раз на 26 місяців, коли Земля обганяє Червону планету за своєю орбітою. Проте тільки-но третя планета від Сонця віддаляється від Марса на достатню відстань і розташовується на орбіті під іншим до нього кутом, ілюзія зникає.

Феномен ретроградного Марса зафіксувати на камеру найпростіше. З Меркурієм усе дещо складніше. Більшість часу планета перебуває у тіні Сонця.

Як зазначає американське космічне агентство NASA,  спостерігати планету з Землі можна лише 13 разів на століття.  Справа у тому, що зазвичай планета проходить навколо Сонця або занадто високо, або занадто низько, щоб побачити це з Землі. Востаннє проходження Меркурія диском Сонця можна було спостерігати 9 травня 2016 року.

Однак важливо пам’ятати про те, що ретроградний рух планет є ілюзією далеко не завжди.У віддалених системах вченим вдалося віднайти планети, орбіти яких і справді є ретроградними – вони обертаються навколо своїх зірок у зворотному напрямку. Феномен є загадкою, адже зазвичай планети формуються з залишкових дисків, що обертаються навколо молодих зірок у тому самому напрямку, що й останні.

Єдине, що може змусити небесне тіло обертатися у зворотному напрямку, це практично зіткнення з іншою планетою та зіркою. Така "зустріч" здатна порушити звичне обертання планети.

Ретроградні орбіти мають також деякі супутники. Наприклад, найбільший супутник Нептуна Тритон. На думку вчених, це може пояснюватися тим, що він походить із регіону, відомого як Пояс Койпера. В напрямку Сонця його могло підштовхнути зіткнення з одним із астероїдів, а Нептун, своєю чергою, міг уповільнити рух небесного тіла та змусити його обертатися навколо себе.

Відео15 років на поверхні Марса: NASA оголосило про завершення місії Opportunity

Прощавай, наш Марсіанене! Так уся планета прощалась цього тижня з роботом Opportunity. Він першим із землян торкнувся поверхні Марса і прослужив на Червоній планеті аж 15 років, замість запланованих 90 днів. 

15 років на поверхні Марса: NASA оголосило про завершення місії Opportunity

Залиште свій коментар

Вибір редакції