Місячна місія з прицілом на Марс. Як США захоплюють космос

Дата публікації
Перегляди
3631
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Місячна місія з прицілом на Марс. Як США захоплюють космос

Фото: ТСН.ua

Україна готова долучитися до американської місії. До того ж має власний проект науково-промислової бази на супутнику Землі.

США офіційно дали старт космічній програмі з відправки людини на Місяць.

11 грудня президент США Дональд Трамп підписав відповідну директиву щодо космічної політики країни, одним з основних напрямів якої тепер буде підготовка тривалих керованих польотів у космос.

"Директива, яку я підписую сьогодні, переорієнтує американську космічну програму на дослідження та відкриття людства. Це важливий крок для повернення американських астронавтів на Місяць – вперше від 1972 року", – заявив американський лідер.

КОСМІЧНІ ПЕРЕГОНИ

Під час так званих Місячних перегонів, які стартували у 60-х роках минулого століття, на супутнику Землі шість разів висаджувалися люди. США, СРСР (потім Росія) та Китай реалізовували проекти дослідження Місяця, відправляючи на його поверхню апарати, які потім поверталися назад. Проте висадити астронавтів на супутнику Землі вдалося лише американським експедиціям.

Загалом лише 12 людей досягли поверхні Місяця, і всі вони були американці. Першим став Ніл Армстронг, якого до Місяця доправив корабель "Аполон-11" у липні 1969 року, а останніми були астронавти місії "Аполон-17" у грудні 1972 року.

Космонавт США Харісон Шмітт з місії "Аполон-17" / Фото: NASA

Останніми роками цікавість до супутника Землі починає зростати. Так, Японія заявила про плани відправити свій космічний апарат 2018 року, а Європейське космічне агентство готується до пілотованої місії, яка має відбутися після 2030 року. 

Фото: ТСН.ua

Крім того, розробками ракет та місяцеходів займаються і приватні компанії. Ізраїльська команда вчених SpaceIL, яка бере участь у змаганні Google Lunar X Prize, 2017 року отримала сертифікат на запуск місяцеходу, розробка якого вже завершується. Компанія готова перейти до етапу тестування апарата, щоправда, скаржиться на проблеми з фінансуванням. Якщо вченим вдасться досягти своєї мети, Ізраїль може стати першою країною, яка здійснила приватний космічний переліт.

До речі, свій місяцехід ізраїльська команда планує доправити на Місяць за допомогою ракети-носія Falcon 9 виробництва однієї з найбільш потужних ракетобудівних компаній SpaceX, яка належить американському інженеру і винахіднику Ілону Маску.

МІСЯЦЬ ЯК ПЛАЦДАРМ ДЛЯ КОЛОНІЗАЦІЇ МАРСУ

Маск своєю чергою виношує більш далекосяжні плани з колонізації Марса. До речі, саме Марс був у фокусі національної космічної програми США останніми роками. І започаткування місячної програми зараз розглядається як трамплін до червоної планети.

"Цього разу ми не лише встановимо наш прапор і залишимо наші сліди - ми створимо основу для ймовірної місії на Марс і, можливо, коли-небудь до інших світів", - сказав Трамп, коментуючи космічну директиву.

Підписанню документа передувала спільна робота Білого Дому з фахівцями NASA. У липні 2017 року Трамп відродив Національну космічну раду, очолену віце-президентом Майком Пенсом, який до того виявляв великий інтерес до роботи космічної галузі США. 

Американці повертаються на Місяць. Дональд Трамп прагне відновити польоти

Американці повертаються на Місяць. Дональд Трамп прагне відновити польоти

У жовтні Національна космічна рада доручила NASA розробити програму з повернення людини на Місяць для довготривалого вивчення та використання і з підготовки подальших місії на Марс та в інших напрямках, а також надала відповідну рекомендацію президенту.

"Національна космічна рада визнала стратегічну важливість космічного місячного простору – області навколо Місяця – який слугуватиме базою для місій на Марс і далі. [...] Ми виділили низку ініціатив, включаючи вивчення орбітальних воріт або форпостів, які могли б підтримувати як стійку діяльність роботизованих і людських місій, так і наступні людські місії на поверхнях Місяця і Марса", – заявив директор NASA Роберт Лайтфут.

Директор NASA додав, що директива президента базується на роботі, яка вже виконана NASA, зокрема, мається на увазі розробка космічного апарату "Оріон", який дозволить астронавтам подорожувати у глибокому космосі. Перший тестовий запуск апарату було здійснено 2014 року, а перший пілотований політ планується не раніше 2023 року. Також триває робота над потужною ракетою SLS, яка має доправити "Оріон" на орбіту Місяця.

ПЕРСПЕКТИВИ СПІВПРАЦІ

Американські чиновники неодноразово наголошували на тому, що втілювати у життя нову місячну місію вони планують у співпраці з приватним сектором, а також з іншими країнами. Це є хорошою новиною для України, чиї ракетні технології відомі у всьому світі. 

Крім того, українці мають великий досвід співпраці з американцями у різноманітних проектах. Так, у листопаді цього року ракета "Антарес", перший ступінь для якої зробили у КБ "Південне", доправила до Міжнародної космічної станції корабель "Сігнус" з їжею та матеріалами для астронавтів. 

Більше того, українські фахівці навіть розробили власний проект науково-промислової бази на Місяці, який презентували цього року. І, як каже радник голови Державного космічного агентства Едуард Кузнєцов, українська сторона охоче об’єднала би свій проект з американською місією.

За його словами, поки що рано починати переговори з американською стороною щодо можливої співпраці, оскільки їм потрібен час, щоб визначитися з програмою робіт у Місячній місії.

Фото: Державне космічне агентство України

Едуард Кузнєцов, радник голови ДКА України:

- Ця заява пролунала тільки вчора. Для того, щоб почалася робота, американцям треба продумати, що і як робити. Треба готувати ракету, а на це потрібно 3-5 років.

Звичайно, нам було б цікаво взяти участь в такому амбітному проекті, і ми можемо багато чого зробити, якщо американські конструктори запросять наші підприємства. Тим більше, що в нас вже є досвід роботи з американськими підприємствами.

Вже кілька років працює відомий проект "Антарес", створений в кооперації з Україною. Завод "Південмаш" і КБ "Південне" виготовляють першу ступінь ракети "Антарес", другу ступінь роблять американці. Нещодавно відбувся ще один вдалий пуск, завдяки якому на МКС було доставлено космічний корабель "Сігнус".

Крім того, у нас є досвід роботи з американцями в проектах "Морський старт", "Наземний старт". Тобто, якщо буде оголошено конкурс на проведення робіт у новому проекті, то звичайно наші підприємства візьмуть у ньому участь.

Цього року на міжнародній конференції "Космічні технології сьогодні і майбутнього", яка відбулася в КБ "Південному" і в якій брали участь понад 22 країни, наші фахівці оголосили про амбітний проект створення на Місяці науково-промислової бази. Долучитися до цього проекту запрошені всі охочі країни. Поки що триває опрацювання цієї пропозиції кількома країнами. Але це також перспектива, бо для здійснення цього проекту потрібні кошти і час. Було б добре, якби американська ракета і наші ідеї щодо науково-промислової бази на Місяці збіглися і ми розпочали б тут співпрацю.

Наразі триває доробка корабля "Оріон". До цього часу проводилося тестування окремих блоків, але він поки що нікуди не літав.

Щоб здійснити такий амбітний проект, потрібно дуже багато попрацювати і переконатися у тому, що системи надійні, що астронавти не тільки полетять туди, але і зможуть повернутися назад. Це надзвичайно складні проекти. Я думаю, що це займе ще близько п’яти років.

Ольга Скичко

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Космічна Одіссея
Дата публікації
Перегляди
3631
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація