Морські хижаки полюють за математичними законами

Дослідники отримали докази того, що акули та інші морські хижаки під час полювання використовують "польот Леві".

Акули, тунці й інші морські хижаки під час полювання, якщо їжі навколо недостатньо, переміщуються за законами так званого "польоту Леві" - особливого типу випадкового руху, повідомляє міжнародна група вчених в статті, опублікованій в журналі Nature.

Траєкторія випадкового блукання (random walk) - це послідовність випадкових кроків: одним з її часткових випадків є броунівський рух, безладне переміщення частинок в рідині або газі. На відміну від такого руху, коли суб'єкт може часто повертатися в одну і ту ж точку, політ Леві припускає відрізки коротких кроків у поєднанні з рідкісними переміщеннями на великі відстані. Траєкторії польотів Леві схожі на фрактали, математичні феномени, кожна частина яких подібна всьому тілі.

Девід Сімс (David Sims) з університету Плімута і його колеги стверджують, що отримали переконливі докази використання польотів Леві як тактики переміщення 14 видів морських хижаків, серед яких блакитна (Prionace glauca) і китів (Rhincodon typus) акули, Жовтоперий тунець (Thunnus albacares) , риба-меч (Xiphias gladius) і деякі інші.

"Результати нашого аналізу - найсильніше з наявних свідчень на користь поводження, що відповідає процесам Леві, у самих різних тварин в різній природному середовищу. Більш того, траєкторії переміщення деяких індивідів приблизно відповідають теоретично оптимальним траєкторіях пошуку через польоти Леві", - підсумовують автори статті.

Раніше емпіричні перевірки цієї гіпотези давали суперечливі результати: ілюзія польотів Леві може виникати через неякісну статистику, особливо якщо в даних є пропуски. Встановивши електронні датчики на 55 особин, група Сімса зібрала дані про їх переміщенні більш ніж за 15 років (5,7 тисячі днів), що, на їхню думку, дозволило забезпечити потрібну якість даних.

Проаналізувавши отримані дані, Сімс і його колеги виявили стійкі закономірності польотів Леві. Вчені також відзначають, що деякі хижаки "переключалися" з цієї траєкторії на броунівський рух, коли опинялися там, де їжі багато. Це, на їхню думку, показує, що тварини здатні адаптувати стиль полювання до мінливих умов середовища і розподілу харчових ресурсів.

Дослідники мають намір продовжити роботу і встановити, чи відповідає польотів Леві поведінці інших морських тварин, наприклад, восьминогів. Крім того, вони хочуть простежити еволюційну історію такої поведінки, зокрема, спостерігаючи за переміщеннями "живих копалин", видів, які за останні мільйони років майже не змінилися.

Читайте також:

Перуанець навчив альпаку кататися на дошці для серфінгу

Кішка з бляшанкою на голові сама прийшла до рятувальників

Австралійська пенсіонерка відбилася від акули кулаками

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: