Моторошна загадка Озера Скелетів у Гімалаях. Учені провели ДНК-тест загиблих, і все стало лише дивніше

Як люди з різних куточків світу в різний час зустріли свій кінець в одному місці достеменно ніхто не знає.

Високо в індійських Гімалаях серед засніжених вершин криється моторошна загадка – озеро Роопкунд, відоме як Озеро Скелетів. Ця неглибока водойма заповнена рештками сотень людей, і ніхто напевно не знає, звідки вони там взялися.

Одна з головних гіпотез полягала в тому, що якась катастрофа, одинична подія, як-от потужний шторм, накрила велику групу людей. Але аналіз ДНК скелетів перевернув цю ідею з ніг на голову.

Так, група вчених з Індії, США та Німеччини провела ДНК-тест 38 скелетів. Результати їхньої роботи опубліковані в журналі Nature Communications, передає ScienceAlert.

Озеро Скелетів у Гімалаях
ТСН.ua

Кілька років тому антропологи вже вивчили 5 скелетів з озера. Їхній вік оцінили у 1200 років. Новий генетичний аналіз показує, що все складніше – аналіз ДНК 38 останків засвідчив, що не було жодного масового поховання. Натомість – кілька маленьких протягом майже тисячоліття.

Дослідники на чолі з Ніраджа Раєм, експертом з давньої ДНК в Інституті палеонаук ім. Бірбала Сахні в Індії, і Девідом Райхом, генетиком з Гарвардського університету, витягли ДНК з решток десятків зразків скелета і змогли ідентифікувати 23 чоловіки і 15 жінок.

Відповідно до сучасного населення знайдені скелети поділили на три окремі генетичні групи.

Двадцять троє, серед яких жінки і чоловіки, мали ДНК, типову для сучасних мешканців Південної Азії, їхні тіла з'явилися в озері між 7 та 10 століттям, але не всі одразу – деякі з решток старіші за інші.

Озера Скелетів
© Pramod Joglekar

Потім, приблизно через 1000 років, десь між 17 і 20 століттями, в озері раптово з'явилися ще дві генетичні групи: одна особа родом зі Східної Азії і, що цікаво, 14 осіб родом зі східної частини Середземномор'я.

Як всі ці люди зустріли свій кінець, ніхто не знає. Учені не знайшли доказів бактеріальних інфекцій, тому справа, схоже, не в епідемії. Можливо, складні висотні умови виявилися фатальними.

У дослідженні, проведеному кілька років тому на п'яти скелетах, виявили сліди травм, схожих на спричинені величезним градом. Втім "важко повірити, що кожен з людей помер так само", - каже Едаоїн Гарні, докторантка Гарвардського університету і провідна авторка дослідження.

Учені виявили скелети різного віку – дітей і людей похилого віку, але здебільшого 35-40 років. Жодні з них не були родичами. Також з'ясувалося, що групи людей мали різний раціон, що підтверджує різне походження.

Озеро Скелетів, Роопкунд_1
© Himadri Sinha Roy

Дослідники відзначають, що озеро Роопкунд розташоване на маршруті, відомому сучасним індуїстським паломникам.

Припускається, що дехто з людей південноазіатського походження міг загинути під час мандрівки до святих місць. Але це не пояснює присутність людей з далекого східного Середземномор'я.

Можливо, вони не прибули безпосередньо звідти, хоч генетично вони нагадують сучасних людей Греції. Втім навіть якщо вони належали до популяції, що жила в іншому місці, прийшли вони точно здалеку.

Можливо, місце мало значення для груп з різними релігійними переконаннями, припускають дослідники. Можливо, деякі з скелетів принесли поховати в озері. Можливо, якимось мандрівникам просто не пощастило, і їх вбило бажання побачити неймовірний гірський масив.

І хоча запитань тепер більше, ніж відповідей, деякі з них хоча б почали окреслюватися.

Гори забрали життя багатьох туристів. Проте одна з історій вирізняється з-поміж інших і вже понад 60 років не дає спокою конспірологам у різних куточках світу. Це – загибель туристичної групи Ігоря Дятлова, яка сталася 2 лютого 1959 року на Північному Уралі поблизу гори Холатчахль (Гори мерців) за дуже дивних обставин. 

Що змусило дев'ятьох туристів покинути намет посеред сліпої ночі? Чому вони були настільки нажахані, що вибігли з безпечного укриття, не встигнувши одягнутися як слід, на тридцятиградусний мороз?  Найцікавіші гіпотези щодо таємниці Гори мерців та смерті туристичної групи Дятлова – читайте у спецпроекті ТСН.ua

Залиште свій коментар